[4/181] Żubry ponownie w Mucznem i okolicy

Drukuj
Dodano: niedziela, 28 maj 2017

Powiększ

Na terenie górnego Sanu w Leśnictwie Sokoliki należącym do Nadleśnictwa Stuposiany 31 marca wypuszczono na wolność 10 żubrów, które na terenie Leśnictwa przechodziło kwarantannę, a których zadaniem jest utworzyć dzikie stado „Górny San II".

Epidemia gruźlicy zdziesiątkowała stado „Górny San" do tego stopnia, że w latach 2012 i 2013 wyeliminowano 26 żubrów – Podjęliśmy pracę by przywrócić stado do życia. Zimą sprowadziliśmy tutaj 7 sztuk z zagrody pokazowej w Mucznem, a w marcu dokooptowano do nich trzy żubry dziko żyjące na terenie Nadleśnictwa Lutowiska – mówił nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany Jan Mazur. Dodał jednocześnie, że sytuacja ta bardzo go cieszy, bo jeżeli – jak mówił – nad górny San wróciły żubry to są już w tym rejonie wszystkie ssaki z niedźwiedziem, rysiem czy wilkiem.

Powiększ

Wcześniej odbyła się uroczystość zasadzenia szczepu bieszczadzkiej „Matki Lasu". „Matka Lasu" to potężna jodła, która rosła na stoku góry Kosowiec niedaleko Pszczelin w Leśnictwie Procisne. Jodła mierzyła 42 metry wysokości, obwód jej pnia wynosił 527 cm, a jej wiek leśnicy oceniali na ponad 200 lat. By dokładnie zobrazować jej wielkość należy wskazać, że w jej dziupli mogło swobodnie pomieścić się trzech dorosłych mężczyzn. Leśnicy podejmowali wiele prac ratujących jodłę, niestety listopadowy huragan 2013 roku powalił drzewo. Postanowiono, że pozostanie ono na swym miejscu, aż do naturalnego rozkładu. Pobrano – jak nazywają to leśnicy – zrzezy, czyli końcówki jej gałęzi, które przekazano do Banku Leśnego Genów, gdzie wyhodowano szczep odpowiadający warunkom genetycznym „Matki Lasu". Niezwykłą sadzonkę posadziła obok Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem Grażyna Zagrobelna dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. – Wierzę, że niedługo pojawią się szyszki, bo przecież ta dwustuletnia jodła ciągle obsiewała las nasionami – mówił Jan Mazur.
W cztery lata po likwidacji stada „Górny San" leśnicy postanowili utworzyć dzikie stado „Górny San II", które zostały wypuszczone na wolność 31 marca 2017 r. Dla leśników i wielu gości przybyłych na to wydarzenie było historycznym. Przez zimę przebywało tutaj siedem żubrów z zagrody w Mucznem, a ich opiekunowie nazywali je: „Uroa", „Fabula", „Pujan", „Pumigrant", „Puder 2", „Purpurka" i „Putomek".

Powiększ

W marcu dołączyły do nich trzy krowy odłowione ze stada wolnościowego w Nadleśnictwie Lutowiska. Zwierzęta poznawały się, a ich kwarantannę obserwowali leśnicy. – Operacja przywrócenia żubrów tej dolinie ma wymiar historyczny, bowiem to tutaj żyło najstarsze bieszczadzkie stado, utworzone przez osobniki przywiezione w 1963 roku do Nadleśnictwa Stuposiany – mówiła Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP. – To zwierzę jest nie tylko symbolem ochrony przyrody, ale też powodem do narodowej dumy bo to właśnie Polacy wnieśli i wnoszą wciąż największy wkład w dzieło zachowania tego zagrożonego gatunku.
Dla upamiętnienia utworzenia stada „Górny San II" i wypuszczenia go na wolność na terenie byłej zagrody ustawiono mały obelisk z tablicą upamiętniającą to wydarzenie. Odsłonięcia dokonali Grażyna Zagrobelna dyrektor RDLP w Krośnie, prof. Wanda Olech - Piasecka prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów i Andrzej Borowski zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Każdy z uczestników otrzymał okolicznościowy certyfikat stanowiący, że jego właściciel „uczestniczył w historycznym wydarzeniu wypuszczenia na wolność 10 żubrów mających utworzyć dzikie stado „Górny San II", a dla naszej redakcji przypadł ten z nr 35 z czego jesteśmy bardzo dumni.

Powiększ

A bohaterowie tego dnia żubry po prostu poszły w las, na wolność...

Marian S. Mazurkiewicz

Zdjęcia
Marian S. Mazurkiewicz

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider



 Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u