[4/181] Szczęśliwy miesiąc dla uczennic Zespołu Szkół Licealnych

Drukuj
Dodano: niedziela, 28 maj 2017

Kwiecień był szczęśliwym miesiącem dla uczennic Zespołu Szkół Licealnych im. J. Piłsudskiego w Ustrzykach Dolnych, które w ogólnopolskich konkursach zdobyły bardzo wysokie wyróżnienia.

Powiększ

Zespół programistek zajął pierwsze miejsce w konkursie Facebooka, a Kinga Szczudlik została finalistką 41 Centralnej Olimpiady Artystycznej z Historii Sztuki.

W dniu 1 kwietnia w polskiej siedzibie Facebooka w Warszawie odbył się finał turnieju koderek organizowany przez ten popularny portal społecznościowy, w którym wystartowały uczennice pierwszego roku Zespołu Szkół Licealnych: Kinga Miszczak, Maria Stępień oraz Katarzyna Koncewicz.

Powiększ

Celem jest rozbudzanie zainteresowania nowoczesnymi technologiami wśród dzieci i młodzieży, zwłaszcza wśród dziewcząt. W finałowych rozgrywkach znalazło się 10 drużyn z całej Polski. Ustrzyckie „Hakerki" przygotowały grę komputerową w programie Scratch, której treścią jest udzielanie pierwszej pomocy. Gra została tak skonstruowana, że mogły w niej uczestniczyć jedna lub więcej osób. Prezentacje oceniał zespół Fundacji Girls Code Fun, który orzekł wskazał ją, jako jedną z dziesięciu najlepszych w tym konkursie. – Startowaliśmy po raz pierwszy i była to pierwsza edycja tego konkursu. Dziewczyny znalazły zaproszenie do konkursu na Facebooku. Pierwszą nagrodą w konkursie był wyjazd do Bratysławy, nie podano ile drużyn startowało jedynie, że „dużo". Uczestniczki konkursu, a był to konkurs dla drużyn żeńskich z całego kraju. Wśród pierwszej 10 były drużyny z Mazur, z Pomorza, no i my. Gra dotyczyła pierwszej pomocy i była napisana w postaci quizu dla różnych wersji gry jednoosobowej, wieloosobowej i tryb uczenia się. Trochę nie wierzyliśmy w zwycięstwo, bo laureatami zostały w dniu 1 kwietnia, na prima aprilis, ale to nie był żart. Chcę powiedzieć, że najlepsze wśród polskich młodych programistek pochodzą z Ustrzyk Dolnych! – relacjonował Bartłomiej Socha. Pokazy i prezentacje połączone były ze zwiedzaniem siedziby firmy Facebook w Warszawie, która obsługuje 25 krajów europejskich.
Natomiast w dniach od 13 do 16 kwietnia 2017 roku w Warszawie odbył się finał czterdziestej pierwszej Olimpiady Artystycznej z Historii Sztuki. Do etapu centralnego olimpiady, w którym wzięło udział stu finalistów, zakwalifikowała się uczennica klasy trzeciej Kinga Szczudlik, która reprezentowała nie tylko Liceum Ogólnokształcące w Ustrzykach Dolnych, a zarazem okręg krakowski Olimpiady, w skład którego wchodziło województwo małopolskie i podkarpackie.

Powiększ

Etap centralny polegał na: rozwiązaniu testu 100 pytań, każde pytanie było obrazowane zdjęciem dzieła sztuki, dokonaniu analizy porównawczej dwóch dzieł malarskich eksponowanych w Muzeum Narodowym w Warszawie, obrony pracy własnej, oraz rozmowy z komisją na temat wybrany przez profesorów historii sztuki. Kinga wybrała analizę porównawczą obrazów Władysława Podkowińskiego i Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, zaprezentowała pracę na temat: "Życie i twórczość Witolda Wojtkiewicza", oraz odpowiadała na pytania komisji z zakresu wiedzy z historii sztuki. Laureatka zdobyła tytuł „Finalisty z wyróżnieniem". Przewodniczącym jury 41 Olimpiady Artystycznej z Historii Sztuki był Antoni Zięba profesor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. – Od kiedy pamiętam zawsze lubiłam rysować, a w konsekwencji ta pasja doprowadziła do zainteresowania się historią sztuki. Sztuka i moje rysowanie pozwala mi łączyć je z przyszłością, bo moim marzeniem jest studiowanie architektury – mówiła Kinga po powrocie do domu. Nie jest to pierwszy sukces Kingi Szczudlik, jest m.in.: laureatką IX Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH", ale jak sama mówi architekturę chce studiować na Politechnice Krakowskiej.
Z kronikarskiego obowiązku należy odnotować, że wcześniej do etapu okręgowego w Krakowie wraz z Kingą zakwalifikowały się również licealistki: Ewa Siara i Martyna Szczudlik. Wielkie brawa i gratulacje należą się Marioli Pęzioł, która przygotowywała uczniów do olimpiady w ramach dodatkowych zajęć z historii sztuki Licealnej Grupy Twórczej.

msm

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider



 Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u