[5/182] Sprzątanie wokół cerkwi w Liskowatem

Drukuj
Dodano: poniedziałek, 26 czerwiec 2017

W sobotę 13 maja porządkowano w otoczeniu XIX wiecznej drewnianej cerkwi w Liskowatym. W tym roku w akcji wzięło udział blisko 50 osób.

Powiększ

Już po raz 6 Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia zwołali miłośników zabytków do wiosennego porządkowania cmentarza i terenu cerkwi Narodzenia Najświętszej Panny Marii w Liskowatym i cmentarza z nielicznym pochówkami sztuki sepulkralnej. W tym roku do prac zgłosili się również członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Krościenka, przewodnicy górscy i mieszkańcy wsi.

Powiększ

- WTG z Jarosławia w taki właśnie sposób odpowiadają na apel Towarzystwa Opieki Nad Zabytkami oddział Bieszczadzki i Leokadii Bis wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych o pomoc w ratowaniu zabytkowej cerkwi – mówił Jacek Marian Hołub.
Staraniem Towarzystwa Opieki Nad Zabytkami oddział Bieszczadzki cerkiew jest remontowana. Wyposażeni w kosy spalinowe, motyczki, szpadle, grabki i dobry humor wykosili trawę, oczyścili groby z zarosłej trawy wokół cerkwi jak mówili – dla zachowania materialnych dowodów żywej pamięci o ludziach, którzy odeszli na niebieskie połoniny.
– Bardzo się cieszę, że co roku przyjeżdża tutaj tak wielu ochotników, pracować przy porządkowaniu otoczenia cerkwi. Przyjeżdżają z różnych stron, a główną siłę stanowią Weterani Turystyki Górskiej z Jarosławia. Cerkiew jak widać jest remontowana. My natomiast porządkujemy otoczenie. Później na grobach zapalamy znicze. Marzy się by cerkiew była już wyremontowana, tak by odwiedzający ja turyści mogli podziwiać jej piękno. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy tu pracują – mówiła Leokadia Bis jedna z inicjatorek sprzątania.

Powiększ

Powiększ

Przewodnicy górscy przybliżali nam historię obiektu. Cerkiew wybudowana została w roku 1832 przez Wasyla Tomczaka z Liskowatego i Iwana Raka z Łopuszanki. Świadczy o tym napis na nadprożu południowych drzwi gdzie wyryta jest ta właśnie data. W roku 1929 cerkiew przeszła remont, któremu towarzyszyły pewne zmiany w konstrukcji obiektu. Po powrocie wsi do Polski w roku 1951 cerkiew stała opuszczona. W latach 60. rozpoczęto remont cerkwi, który jednak nie został ukończony z powodu braku pełnej dokumentacji historycznej. Nie zostały odtworzone galeria i dach otaczające niegdyś kaplicę nad babińcem oraz strop kaplicy. Przez wiele lat cerkiew służyła, jako magazyn nawozów sztucznych, które przechowywano jeszcze do roku 1973. Rok później cerkiew została przekazana kościołowi rzymskokatolickiemu i służyła, jako kościół filialny parafii w Krościenku.

msm

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider



 Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u