[6/183] Nasze Karpaty – budujemy przyszłość na fundamencie wielokulturowej przeszłości

Drukuj
Dodano: sobota, 29 lipiec 2017

Od marca 2017 roku Zespół Szkół Licealnych im. Józefa Piłsudskiego w partnerstwie z Gimnazjum w Giraltovcach realizuje mikro projekt pt. „Nasze Karpaty – budujemy przyszłość na fundamencie wielokulturowej przeszłości".

Przedsięwzięcie to jest współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A PL-SK 2014-2020.

Powiększ

Celem mikro projektu jest poszerzenie współpracy między ZSL w Ustrzykach Dolnych a Gimnazjum w Giraltovcach w zakresie ochrony oraz rozwoju dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza poprzez edukację regionalną zgodnie z celem programu Interreg "Zwiększenie poziomu zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego przez odwiedzających i mieszkańców". Założenia te realizowane są podczas warsztatów szkolnych, wspólnych wycieczek, warsztatów ze specjalistami, dzięki którym uczniowie poznają pogranicze polsko-słowackie, dzielą się wiedzą i doświadczeniem, a w wolnych chwilach integrują. W działaniach mikroprojektu udział bierze 70 uczniów po 35 z każdego kraju, podzielonych na 4 grupy: historyczną, przyrodniczą, kulturową i gastronomiczną. Do tej pory odbyły się już trzy spotkania polsko-słowackie, jedno na Słowacji i dwa w Polsce. Na Słowacji uczniowie z obydwu szkół podczas wspólnych wycieczek poznawali pogranicze, a w grupach przedmiotowych, uczestniczyli w warsztatach tkackich, zielarskich, tańca i kulinarnych przy produkcja sera. Podczas drugiego spotkania młodzież zgłębiała kulturę i przyrodę pogranicza po stronie polskiej, a następnie, podobnie jak na Słowacji, brała udział w warsztatach: grupa przyrodnicza opracowywała questy, grupa kulturowa poznawała techniki wokalne, a grupa historyczna malując a w zasadzie pisząc ikony. Grupa gastronomiczna przygotowywała tradycyjne potrawy regionalne o ciekawie brzmiących nazwach: kisełycia, hryczanyki czy Klepak Młynarzowej. Spotkania w Polsce i na Słowacji poświęcone były również opracowaniu kart pracy do publikacji „Materiały dydaktyczne do edukacji regionalnej". Pozycja ta, oprócz materiałów ćwiczeniowych zawierać będzie gotowe scenariusze lekcji przygotowane przez nauczycieli, opiekunów mikroprojektu, do wykorzystania na zajęciach w szkole podstawowej i gimnazjum. Do publikacji dołączona będzie również płyta DVD z utworami muzyki pogranicza nagranymi przez szkolny zespół polsko-słowacki. Trzecim spotkaniem, które odbyło się na terenie Polski był „Piknik ponad granicami".

Powiększ

Celem imprezy było zaprezentowanie wyników pracy czterech grup z dwóch poprzednich wizyt. W związku z tym, na pikniku można było zobaczyć pokazy tańca regionalnego przygotowane wspólnie przez uczniów z Polski i ze Słowacji, koncert szkolnego zespołu polsko-słowackiego czy wystawę ikon autorstwa grupy historycznej. Wszyscy ci, którzy aktywnie wolą spędzać czas, mieli okazję poznać zakamarki Ustrzyk Dolnych podążając za ułożonym przez grupę przyrodniczą questem, a ponadto zabawić się przy rozwiązywaniu krzyżówek i innych ćwiczeń opracowanych na potrzeby publikacji. Całej imprezie towarzyszyła degustacja potraw regionalnych, do której zachęcała grupa gastronomiczna wspierana od początku projektu przez Bożenę Bałkotę. W ramach integracji młodzieży polsko-słowackiej rozegrano również mały turniej piłki nożnej pomiędzy szkołami z Polski i ze Słowacji, w którym zwycięstwo przypadło Zespołowi Szkół Publicznych nr 1, na miejscu drugim znalazło się Gimnazjum z Giraltovec, a na trzecim Zespół Szkół Licealnych. Odbył się konkurs wiedzy przyrodniczej dotyczący Karpat Wschodnich na pograniczu polsko-słowackim, tym razem pierwsi byli uczniowie Zespołu Szkół Licealnych, przed reprezentacją Zespołu Szkół Publicznych nr 2 NSS i Gimnazjum w Giraltovcach.
Podsumowując trzy spotkania trzeba przyznać, że cele udało się zrealizować – powstały karty pracy do publikacji, questy, płyta DVD, młodzież poszerzyła wiedzę na temat kultury i przyrody pogranicza polsko-słowackiego, a przy okazji dobrze się bawiła. Kolejne spotkanie młodzieży dwóch krajów już w nowym roku szkolnym.

Kamila Walasek

Zdjęcia
Marian S. Mazurkiewicz

Udostępnij na Facebooku