Tak jak 24 marca, 223 lata temu na krakowskim Rynku, tak 24 marca na scenie w Ustrzyckim Domu Kultury zabrzmiały słowa przysięgi: „Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samodzielności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna Męka Syna Twego." Tym razem był to fragment części artystycznej w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Publicznych nr 2 Narciarskiej Szkoły Sportowej, uświetniający 42. dni Patrona Szkoły Tadeusza Kościuszki.
Wcześniej, podczas uroczystej akademii, dyrektor ZSP nr 2 NSS przypomniał sylwetkę patrona szkoły i jego dokonania i apelował jego słowami: „niech każdy miłość własną – kraju miłości poświęci". Serdeczne życzenia uczniom, nauczycielom i dyrekcji złożył burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz i przewodniczący Rady Miejskiej Bogdan Ferenc, były wieloletni dyrektor tej placówki. Gośćmi szkoły byli również: zastępca burmistrza Katarzyna Sekuła, przewodniczący Rady Powiatu Bieszczadzkiego Ryszard Urban, przedstawiciele organizacji i jednostek gospodarczych z Ustrzyk Dolnych. – Za dobre serce, które pochyla się nad tymi, którzy potrzebują pomocy, za wrażliwą duszę, która przynagla do czynienia dobra, za bezinteresowną pomoc i życzliwość serdeczne wyrazy podziękowania kierujemy do naszych przyjaciół. Głęboko wierzymy, że okazywana przyjazna dłoń i siła serca będą nas wspierać w dalszych działaniach i pracy podejmowanej dla dobra młodego pokolenia – mówiła zastępca dyrektora Barbara Sałosz, przedstawiając listę ponad osiemdziesięciu przyjaciół szkoły, którą otwiera marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.
Zespół Szkól Publicznych nr 2 Narciarskiej Szkoły Sportowej może pochwalić się wielkimi osiągnięciami sportowymi uczniów i klubów sportowych działających przy szkole – od tytułów Mistrzów Polski, aż po te zdobywane na zawodach europejskich czy światowych. Zawodnicy klubów MKS „Halicz" i UKN „Laworta" należą do ścisłej czołówki krajowej.
Uczniowie ustrzyckiej „dwójki" przodują również w nauce. Podczas akademii wręczono wyróżnienia i dyplomy za szczególne osiągnięcia, a znalazło się wśród nich ponad 100 uczniów, których średnia ocen zaczyna się od 4,75 wraz ze 100 proc. obecnością na zajęciach szkolnych. Zdobywają oni wyróżnienia i medale w wielu olimpiadach i konkursach naukowych. Dość wymienić wojewódzki program „Nie zgubić talentu", w którym Sabina Lizis otrzymała całoroczne stypendium od Zarządu Województwa Podkarpackiego, a Maciej Staniszewski i działający przy szkole zespół „Smyki" zdobyli nagrody pieniężne. Pięciu uczniów: Daniel i Andrzej Kozdrowscy, Maria Bernat, Zuzanna Młynarczyk, Aleksandra Frankowska to stypendyści „Programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych z terenu województwa podkarpackiego w roku szkolnym 2016/2017" spośród 500 wyróżnionych. Wielu z uczniów otrzymało stypendia naukowe i sportowe burmistrza Ustrzyk Dolnych, wielu z nich uzyskało tytuły finalisty w kolejnych etapach wojewódzkich konkursów organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i w Ogólnopolskim konkursie „Multitest" z matematyki.
Do osiągnięć szkoły zaliczyć trzeba I miejsca w ogólnopolskim konkursie „Solidarnej Szkoły" organizowanym przez Fundację św. Mikołaja. Lista sukcesów jest długa, trudno też wymieniać wszystkich i gratulować osiągnięć, do których i uczniowie i nauczyciele dochodzą często ciężką pracą i wieloma wyrzeczeniami.
W części artystycznej wystąpiły również znane w Polsce zespoły i grupy taneczne, od zespołu „Mini Smyk" poprzez „Smyki" - zdobywców tegorocznego Brązowego Gryfa w Dębicy, aż po chór „Echo", czy przygotowany z dozą dużej znajomości historii „Studio Historia", w którym przypomniano słowa „niech każdy miłość własną – kraju miłości poświęci", a jak odnotowaliśmy słowa wielkiego Polaka w ustrzyckiej „dwójce" przekuwają w czyn, przekuwają, aż iskry lecą...
msm