[1/194] Projekt Kadet

Drukuj
Dodano: piątek, 01 marzec 2019

Uczniowie klas mundurowych Bieszczadzkiego Zespołu Szkół Zawodowych z Ustrzyk Dolnych ze swymi kolegami z miejscowości Elektreny na Litwie uczestniczyli w realizacji projektu Kadet o tematyce wojskowej w ramach programu „Erasmus+".

Powiększ

W dniach 13 do 21 października grupa 40 uczniów z Ustrzyk Dolnych i Elektreny realizowała w Zakopanem „Projekt Kadet", którego podstawowym założeniem było poznawanie zasad i procedur służb mundurowych w zakresie reagowania na masowe zagrożenia i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Realizatorem projektu była Fundacja Podkarpacie dla młodych „Orzeł" z Ustrzyk Dolnych.
Podczas zgrupowania młodzież uczyła się zachowań i zasad pokonywania przeszkód terenowych, a także udzielania pomocy w zagrożeniach. Najpopularniejsze były zasady wspinania się na pionowe skałki w Tatrach. Młodzież poznawała zasady bezpieczeństwa wspinaczkowego, a także udzielania pomocy i ewakuacji poszkodowanych tak w warunkach pokojowych, jak również w warunkach bojowych.

– Pierwsze chwile na ćwiczeniach wydawały mi się bardzo trudne, bałam się, że sobie nie poradzę. Jednak po kilku godzinach, poznaniu podstawowych zasad wspinaczki, okazało się to do pokonania. Wcześniej myślałam, że nie wejdę i nie zjadę ze skałki, teraz nauczyłam się jak można zjechać w dół z poszkodowanym. Te zajęcia były super, no i muszę powiedzieć, że instruktorzy posiadają nie tylko wielkie doświadczenie, ale potrafią to przekazać i nauczyć nas wspinaczki ewakuacji ze ściank i– relacjonowała Karolina, jedna z uczestniczek projektu.

Projekt przewidywał również zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach czy w następstwie zdarzeń losowych, jak np. utrata przytomności.

Powiększ

Realizacja projektu przewidywała również prezentacje historii Polski i Litwy. Młodzież przygotowywała prelekcje o dokonaniach reprezentowanych przez siebie krajów. Projekt promował integrację społeczną w środowisku lokalnym poprzez spotkania z przedstawicielami służb mundurowych, a także z zakresu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Młodzież zapoznała się ze specyfiką pracy służb mundurowych i odpowiedzialności w zakresie udzielania pomocy przez funkcjonariusza policji i straży granicznej.Spotkania te owocowały poznaniem specyfiki i kompetencji zawodów.

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u