Nowości


Obyś żył w ciekawych czasach

Moim zdaniem
Wiesław Stebnicki

Wiesław StebnickiSłowa te wypowiedział w ubiegłym wieku, brytyjski premier Chamberlain. Jak się okazało były one prorocze bo XX wiek to wiek globalnych wojen, ale i też podróży w kosmos, wizyty ludzi na księżycu, rewolucji technologicznej. Piszę o tym w kilka dni po swojej 66 rocznicy urodzin. Przy tej okazji chciałbym dodać, że sprawdza się też inne znane powiedzenie, mianowicie to że wino im starsze tym lepsze. Można je odnieść także do człowieka. Okazuje się bowiem, że ilość składanych mi w internecie życzeń podwaja się co dwa lata. Przy okazji serdeczne dzięki wszystkim je składającym. Szczególnie spodobało mi się to żebym doczekał takich urodzin gdy przed dwoma szóstkami pojawi się trzecia. Wydaje mi się, że diabłem nie jestem, choć całkowitą świętością też nie „grzeszyłem".

Hej, to znowu my!

Zamieszczam kilka zdjęć z czasów kiedy jeszcze spotykaliśmy się i współpracowaliśmy na chwałę KSU. W sobotę kolejny koncert KSU.

Powiększ Powiększ

Powiększ Powiększ

Powiększ Powiększ

Zdjęcia warte obejrzenia nawet po koncercie, na dodatek widać, że robiłem je dawno temu.

steb

Przecukrzone życie

Moim zdaniem
Wiesław Stebnicki

Wiesław StebnickiPandemia koronawirusa, wojna na Ukrainie, inflacja to zaledwie trzy z mitycznych siedmiu plag, które nas dopadły.

Pandemia koronowirusa to temat mocno dmuchany. Rokrocznie umierało na świecie na pospolitą grypę blisko trzy miliony ludzi. Czasami, jak w przypadku ubiegłowiecznej grypy „hiszpanki" zmarło w Europie ponad dziesięć milionów ludzi. Tak było jest i będzie. Jak powiedziała jedna z ekspertek od wirusologi, koronawirus istniał zawsze odkąd my jako jako homo sapiens istniejemy.

Nowy model Volkswagena

Trafiło mi się ostatnio natknąć w Ustrzykach na nowy model Volkswagena. Jest to jak widać na zdjęciu Volkswagen Disco Polo.

Powiększ

Zapewne jest to nowa linia tej firmy stworzona zapewne typowo dla polskiego klienta, wielbiciela Sławomira, Zenka Martyniuka i im podobnych. Prawdopodobnie - parafrazując jeden z przebojów Zenka Martyniuka reflektory tego samochodu będą świecić „na zielono", a miłość w nim będzie można uprawiać nie tylko w Zakopanem.

steb

Nie było lasów państwowych, był las...

Powiększ

Oglądałem ostatnio jeden z odcinków dokumentalnego serialu „Drwale i inne opowieści Bieszczadu", a tam jeden z bohaterów serialu - „Samolot" - stwierdził, że nie rozumie postępowania lasów państwowych nakazujących mu wycinanie choćby świerkowego młodnika. Zresztą jego zdaniem lasy państwowe prowadzą totalną gospodarkę rabunkową, byle by tylko mieć na wysokie pobory swoich pracowników, a drwale ledwie wiążą koniec z końcem.

Wyngiel! Wyngiel je we wiosce!

Wiesław Stebnicki

Moim zdaniem
Wiesław Stebnicki

Te słowa wypowiedziała jedna z aktorek kultowego filmu Barei „Miś". Akcja filmu toczyła się w latach gdy nasze władze chwaliły się tym, że Polska jest jednym z liderów wydobycia węgla kamiennego na świecie. Na lekcjach geografii - jak pamiętam - mówiono nam, że wydobywa się go ponad 200 milionów ton, także uprawa ziemniaków, truskawek, malin stawiała nas w światowej czołówce. Mimo tego by kupić potrzebny do ogrzewania węgiel, trzeba było stać w kolejce do składu przez całą noc by za węgiel zapłacić i dostać kwit uprawniający do załadowania i wywiezienia węgla ze składu. Skład węgla w Ustrzykach znajdował się tuż za torami kolejowymi a należał do miejscowej Spółdzielni Handlowej.

To też Ustrzyki / Bies, czy Czad?

To też Ustrzyki, to taki cykl prezentacji miejsc nieznanych lub co najmniej mało znanych, a znajdujących się w obrębie Ustrzyk Dolnych.
Podczas spaceru z suczką Sonią do lasu na stoku Żukowa natknąłem się na tak oryginalną „chyba" rzeźbę. Przyznam szczerze, że wychodząc nagle z lasu widok ten powoduje dreszczyk emocji, a nieco później podziwu.

Powiększ

Eko hipokryzja

Moim zdaniem
Wiesław Stebnicki

Wiesław StebnickiEkologia to nowa moda od kilku lat. Piszę moda, bo jak mi się wydaje nie jest to działalność li na zasadzie - bo tak trzeba - ale raczej działalność na zasadzie - bo tak wypada. Największą szkodę działaniom proekologicznym czynią kretyńskie spoty telewizyjne. W jednym z nich tatuś tłumaczy córeczce, że do wyprodukowania jednej bawełnianej koszulki zużywa się 2 tysiące litrów wody. Miast córkę uświadomić, robi jej wodę, ale z mózgu. Gdyby tak było na ziemi nie było by już ani grama wody, zużytą by ją na produkcję samych tylko t-shirtów. Drugim najczęściej nadawanym spotem jest ten o piecach kopciuchach.

Jezioro stworzone przez bobry

W latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych po to by zobaczyć bobrowe żeremia trzeba było jechać do Uherzec. Tam przy moście na Olszance żyły rzadko wtedy widywane bobry. Dzisiaj na potoku Równianka i jego dopływie płynącym od strony Ustjanowej mamy nie tylko żeremia, ale swoiste jezioro stworzone przez bobry.

Powiększ Powiększ

Powiększ Powiększ

Powiększ Powiększ

Z ekologią na ty?

Powiększ

Szczyt klimatyczny w Glasgow na krótki czas wzbudził zainteresowanie także wśród zwykłych obywateli wielu państw świata. Na krótko, bo większość uważa, że nie ma żadnego wpływu na niekorzystne zmiany klimatyczne, co więcej uważa, że osobiście do tych zmian się nie przykłada. Gdy jednak przyjrzeć się temu bliżej okazuje się, że jest inaczej. Każdy z nas ma spory wkład w dewastację środowiska i zmiany klimatyczne.

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u