[1/194] Drugie Święto Kresowian w Bieszczadach – Rzecz o sile więzi i wspomnień

Drukuj
Dodano: piątek, 01 marzec 2019

W dniu 11 stycznia 2019r. w Ustrzykach Dolnych odbyło się Drugie Święto Kresowian. Były wspomnienia, wspólne kolędowanie i plany na przyszłość. Dzięki zaangażowaniu wielu osób mieliśmy okazję wspólnie świętować. Ktoś zapyta, dzięki jakim wydarzeniom święto to stało się faktem?

Powiększ Powiększ

Dwa lata temu powstał projekt, pt. „Polski Dziki Zachód - historie mieszkańców Bieszczad." Projekt zrealizowało Stowarzyszenie Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy w partnerstwie z Fundacją Bieszczadzką. W wyniku trwania projektu powstała książka, pt. „Polski Dziki Zachód – historie mieszkańców Bieszczad – Przesiedleńcy w ramach Akcji H – T". Nad książką wspólnie pracowali dziennikarze, seniorzy i młodzież. Na publikację składał się zbiór 11 reportaży z dawnymi mieszkańcami Kresów. Jest to zapis poruszających wspomnień z minionych wydarzeń. Jest to książka pokazująca siłę ludzi, którzy m.in. stworzyli znane nam dzisiaj Bieszczady. Kolejnym działaniem w projekcie była organizacja I Święta Kresowian oraz wspólnego wyjazdu na Grzędę Sokalska. I choć lata już minęły, społeczność, która wówczas się spotkała wciąż trwała. Jak widać, siła więzi i wspomnień jest silniejsza niż czas.

Powiększ Powiększ

Dziś za nami Drugie Święto Kresowian przy wspólnym stole spotkało się przeszło 70 osób. Wśród zaproszonych gości byli seniorzy, dawni mieszkańcy Grzędy Sokalskiej oraz ich dzieci i wnuki.
Uroczystości towarzyszyło śpiewanie kolęd, życzenia dla zebranych, wspomnienia i wspólny posiłek.
Drugie Święto Kresowian odbyła się w Chlebowej Chacie prowadzonej przez Fundację Bieszczadzki Młyn. Siła relacji i urok miejsca, w którym odbyło się spotkania stworzyło niepowtarzalną atmosferę pełną radości i wzruszeń. Był to czas na kolędowanie, wspomnienia i spotkanie dawnych znajomych oraz ich rodzin. Rozmowom i wspomnieniom nie było końca. Pojawiły się również plany na przyszłość. Może czas na kolejny wyjazd na Grzędę Sokalską, a z pewnością trzeba podtrzymać organizację corocznego już spotkania Kresowian.
Organizacja spotkania była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu instytucji. Grono organizatorów tworzyły takie podmioty jak: Fundacja Bieszczadzka, Stowarzyszenie Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy, Stowarzyszenie Ustyan, Bieszczadzki Zespół Szkół Zawodowych, Fundacja Bieszczadzki Młyn, Centrum Integracji Społecznej Gminy Olszanica, Związek Wysiedlonych HT – 1951.
Zainteresowanych zarówno udziałem jak i organizacją kolejnego wydarzenia zapraszamy do kontaktu.
Fundacja Bieszczadzka – Lucyna SobańskaTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Stowarzyszenie Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy – Edyta SalnikowTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Autor: Edyta Salnikow

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u