[3/180] Ku pamięci „Żołnierzy wyklętych”

Drukuj
Dodano: niedziela, 23 kwiecień 2017

W Ustrzykach Dolnych z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" w dniu 1 marca złożono pod ustrzyckim pomnikiem wieńce i kwiaty. Uroczystości zorganizowali członkowie Stowarzyszenia Bieszczadzka Inicjatywa Narodowa, Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej.

Powiększ

W skromnej uroczystości w parku im. Sybiraków wzięli udział: zastępca burmistrza Ustrzyk Dolnych Katarzyna Sekuła, starosta bieszczadzki Marek Andruch, wicestarosta Artur Woźny, przewodniczący Rady Powiatu Bieszczadzkiego Ryszard Urban, pełnomocnik Ruchu Narodowego na Region Bieszczadzki Wiesław Sowiński, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy, Stowarzyszenia Bieszczadzka Inicjatywa Narodowa, Stronnictwa Narodowego „Bieszczady" i ustrzyckiej Młodzieży Wszechpolskiej. Po krótkiej modlitwie za poległych złożono na pomniku wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym obchodzonym 1 marca. Upamiętnia żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji. Stanowili oni ruch niepodległościowy walczący o suwerenność Polski. Liczbę członków organizacji i wszystkich grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób.
1 marca został wybrany ze względu na rocznicę rozstrzelania członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Egzekucja miała miejsce w 1951 r. w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Święto obchodzimy od 2011 roku. Inicjatywę ustawodawczą w sprawie nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński, a po jego śmierci podtrzymał i doprowadził do ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych świętem państwowym prezydent Bronisław Komorowski.

msm

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider



 Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl