[8/185] W Jałowem zrealizowano projekt „Ekomuzea Karpackie - Partnerstwo dla Ekorozwoju”
Od stycznia 2017 r. Fundacja Bieszczadzka z Ustrzyk Dolnych realizuje projekt „Ekomuzea Karpackie - Partnerstwo dla Ekorozwoju". Celem przedsięwzięcia jest generalnie rzecz biorąc wykorzystanie potencjału istniejących i tworzonych w województwie podkarpackim ekomuzeów skupionych wokół programu Ekomuzea Karpackie.
W ramach projektu na terenie województwa podkarpackiego realizowanych jest 14 inicjatyw zlokalizowanych wokół już istniejących ekomuzeów, których jest 5, a dalszych 5 będzie budowanych od podstaw. W powiecie bieszczadzkim organizowane są one na terenie trzech gmin: Ustrzyki Dolne, Czarna i Lutowiska, a na terenie powiatu leskiego w gminie Olszanica.
W powiecie bieszczadzkim realizowane są m.in.: botaniczny plac zabaw w Zatwarnicy, a w Lutowiskach powstaje arboretum przyszkolne, makieta układu urbanistycznego XIX-wiecznych rynków miasteczka Lutowiska w formie osiedla dla owadów i czatownia pod Otrytem – punkt obserwacji zwierząt. Prowadzone będą prace przy tworzeniu „Owocowej Alei", czyli alei rodzimych drzew owocowych nad kirkutem i „Ogrodzie Żywych Płotów", jako pokazowa uprawa żywopłotów opartych na rodzimych gatunkach krzewów i drzew w Lutowiskach. Powstanie również Edukacyjna Ścieżka Przyrodnicza do rezerwatu „Cisy w Serednicy" i EkoKlasa pod Tatarskim Kurhanem w Stefkowej. To tylko kilka z projektowanych obiektów.
Jako jedno z pierwszych inicjatyw projektu „Ekomuzea Karpackie - Partnerstwo dla Ekorozwoju" dniu 26 sierpnia w Jałowem dokonano podsumowania realizacji: "Magia ziół - ogród edukacyjno-zielarski". Zrealizowano tutaj ogród edukacyjno-zielarski, w którym uprawiane będą zioła często służące zdrowiu człowieka. Zajmować się nim będą doświadczone zielarki. Obok świetlicy wiejskiej otwarto altanę wraz z piecem grillowym.
W uroczystości otwarcia uczestniczyli: wicestarosta bieszczadzki Artur Woźny, wiceprezes Zarządu Lucyna Sobańska i prezes Zarządu Fundacji Bieszczadzkiej Bogusław Pyzocha, mieszkańcy Jałowego i zaproszeni goście, a na scenie wystąpiły zespoły, m.in.: „Żukowianie" i zespoły z Domu Pomocy Społecznej w Moczarach.
Projekt „Ekomuzea Karpackie - Partnerstwo dla Ekorozwoju" realizowany jest przez Fundację Bieszczadzką ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Międzydziedzinowe wzmocnienie działań społeczności lokalnych dla zrównoważonego rozwoju".
marsmaz