[8/185] Gminne Dożynki w Polanie
W sołectwie Polana spotkali się w sobotę 2 września rolnicy z Gminy Czarna na tradycyjnych Dożynkach Gminnych.
Dożynki w Polanie to tradycyjne oddanie hołdu trudnej i ciężkiej pracy rolników. Gmina Czarna w skład, której wchodzi sołectwo Polana to w większości obszary rolnicze i leśne.
Klasy gleb są bardzo niskie, a wysoki wskaźnik zalesienia gminy ponad 60 proc. i niska powierzchnia pól i łąk komplementuje hodowlany kierunek gospodarki rolnej. W gminie nie ma znaczących zakładów przemysłowych, w których mogliby znaleźć zatrudnienie jej mieszkańcy. To obszar chronionego krajobrazu, a jej część zajmuje Park Krajobrazowy Doliny Sanu. Gmina wchodzi również w skład Euroregionu Karpackiego. Elementy te wskazują na prowadzenie turystyki i agroturystyki, a także ze względu na nieskażone i niezatrute środowisko wielu rolników podejmuje hodowlę bydła rzeźnego i mlecznego, a pojawiają się również i owce i kozy. Warunki te sprzyjają rozwojowi rolnictwa ekologicznego, produkcji zdrowej żywności, a przede wszystkim wypoczynkowi w naturalnym, czystym środowisku.
Po mszy świętej odprawionej w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Polanie przez ks. Jana Bróża z Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czarnej i ks. Jarosława Wnuka dyrektora ZSS w Polanie, podczas której poświęcono tegoroczne zbiory, dożynkowi goście w uroczystym korowodzie przeszli do świetlicy wiejskiej.
Gospodarzami Dożynek byli: Agnieszka Oskorip, która prowadzi gospodarstwo rolne z ukierunkowaniem na hodowlę bydła i Bogusław Borzęcki, właściciel jednego z gospodarstw w Polanie.
Gośćmi rolników byli: Starosta Bieszczadzki Marek Andruch i Wójt Gminy Czarna Bogusław Kochanowicz, Przewodniczący Rady Gminy Jan Podraza, Kierownik Bieszczadzkiego Biura Powiatowego ARiMR Mariusz Smaczny. Witając wszystkich zebranych gospodarz dożynek Bogusław Borzęcki mówił:
– Podziękujmy wspólnie za to, co gospodarze zdołali zebrać z pól pomimo najróżniejszych przeciwności, dziękując za determinację i wytrwały trud nieodmiennie towarzyszący pracy rolnika. Podziękujmy za okazały bochen chleba, upieczony z nowego ziarna. W tym chlebie zawarta jest nasza gościnność i obietnica, że gdyby komuś miało go zabraknąć, każdemu z nas wystarczy wrażliwości by cudzą wiedzę zobaczyć i swoim chlebem się podzielić.
Przekazując dożynkowi bochen chleba gospodarzowi gminy wójtowi Bogusławowi Kochanowiczowi, pozostając w zgodzie z wiekową tradycją, mówiłby ten dzielił go równo i sprawiedliwie dla wszystkich mieszkańców nie omijając nikogo. Wójt przejmując go dziękował rolnikom i mieszkańcom za ich trud w pracy na roli. – Obiecuję przejmując ten chleb od rolników obiecuję, że będę go dzielił równo i sprawiedliwie dla wszystkich mieszkańców – mówił Bogusław Kochanowicz. W imieniu władz Powiatu Bieszczadzkiego słowa wdzięczności za rolniczy trud i pracę, życzenia złożył starosta bieszczadzki Marek Andruch.
Wójt wraz z Gospodarzami Dożynek z zachowaniem wiekowej dożynkowej tradycji podzielili chleb upieczony z tegorocznych zbiorów pomiędzy wszystkich przybyłych gości.
Za piękne tradycyjne wieńce dożynkowe wyróżniono sołectwa Rabe, Żłobek i Polana, które oprócz dyplomów otrzymały sprzęt AGD na wyposażenie świetlic wiejskich.
W części artystycznej wystąpił zespół z Ukrainy „Na drabini". Świętowanie zakończyła zabawa taneczna z muzyką zespołu „Lipstick"
Marian S. Mazurkiewicz