[9/186] „Projektuję – Wykonuję” – projekt realizowany w Czarnej Dolnej przez Grupę Inicjatywno Twórczą Czarna Dolna i przyjaciele

Drukuj
Dodano: niedziela, 12 listopad 2017

W ostatnia sobotę września, odbyło się kolejne spotkanie w ramach działań „Projektuję –Wykonuję": 4 miesięcznego projektu w Czarnej Dolnej. Celem działań, było aktywizowanie i integrowanie społeczności lokalnej poprzez poszerzanie swojej wiedzy oraz wspólną pracę przy świetlicy w Czarnej Dolnej.

Powiększ

Plan projektu zakładał: warsztaty teoretyczne i praktyczne nt. planowania i pielęgnowania ogrodów, prace nad ogrodzeniem przed budynkiem świetlicy oraz ławkami i stołami dla mieszkańców i innych osób korzystających z infrastruktury świetlicy, wyjazd do arboretum w Bolestraszycach i spotkanie zamykające projekt.
Wszystkie zaplanowane punkty zostały zrealizowane przez aktywną społeczność lokalną oraz zawsze wspierających i pomocnych przyjaciół. GIT Zaczął z grubej rury: od prac nad ogrodzeniem i ławkami. Na szczęście pojawili się silni mieszkańcy oraz duża grupa młodzieży i młodszych wolontariuszy. Nastąpił podział pracy i każdy ruszył do wykonania swojego zadania. Efekt był widoczny już po kilku godzinach! Na ławkach niestety nie można było usiąść – świeżo malowane, ale prezentowały się pięknie. Ogrodzenie – wykonane przez najprawdziwszą grupę profesjonalistów - wygląda jak spod igły. Kto nie wierzy, zapraszamy do osobistego sprawdzenia w Czarnej Dolnej. I na koniec oczywiście ognisko i kiełbaski!
Po wakacyjnej przerwie kolejny krok. Wyjazd do arboretum i poszukiwanie inspiracji na zagospodarowanie przestrzeni zielonej przed świetlicą. Wrażenia – niezapomniane: niespotykane rośliny, krzewy w jesiennej odsłonie oraz święto derenia: dla każdego coś dobrego... Wszyscy wrócili pełni pomysłów: na własne ogrody i oczywiście jak zaplanować prace przy świetlicy.
Kolejny tydzień, kolejne wyzwanie. Pogoda i słońce, jak zwykle w Czarnej Dolnej sprzyja pracom oraz warsztatom terenowym prowadzonym przez Ewelinę oraz Andrzeja Kaim z Green Projekt w Ustrzykach Dolnych. Prowadzący pomogli uporządkować wszystkie ogrodowe pomysły, wybrać odpowiednie rośliny i doradzić, co i gdzie posadzić i jak dalej o to dbać. Przy okazji, każdy przekonał się jak należy sadzić oraz wykonywać prace działkowe. A najlepiej z całego towarzystwa bawili się najmłodsi – ciężka praca nie przeszkodziła im w dobrej zabawie. Oczywiście praca na zewnątrz wzmaga apetyt, więc i tym razem na zakończenie pięknego i owocnego dnia ognisko i kiełbaski. „Mmmm, nic tak nie smakuje jak kiełbaska z prawdziwego ogniska przy świetlicy w Czarnej Dolnej, w doborowym towarzystwie..."
Ostatni dzień września i ostatnie spotkanie. Najpierw warsztaty teoretyczne z właścicielami Green-Projekt, czyli kolejna dawka wiedzy na temat roślin i planowania pracy na wiosnę w swoich ogródkach. Każdy miał szanse dopytać o nurtującą go kwestię, jak również poznać nowe metody prac oraz ciekawe informacje na temat roślin i ich pielęgnowania. I wyszło z tego przyjacielskie spotkanie przy kawie i ciasteczkach.

Powiększ

Po wysiłku umysłowym tego dnia, przyszedł czas na podsumowanie wszystkich planowanych działań. 4 kroki do sukcesu – to musiało się udać! Podczas spotkania zamykającego działania pani koordynator przedstawiła cały projekt, jego poszczególne etapy i wyniki, podziękowała aktywnym mieszkańcom i przyjaciołom i zaprosiła na przepysznie wyglądające przekąski. Z tego spotkania nikt nie wyszedł z pustymi rękami – dla każdego był przewidziany prezent: kolorowe doniczki z cebulkami kwiatów, które będą jeszcze długo przypominać o tym projekcie. Co potem się działo... no cóż, niech to pozostanie słodką tajemnicą, a ciekawskich zapraszamy do włączenia się w kolejne działania, wtedy na pewno nic was nie ominie!
„PROJEKTUJĘ – WYKONUJĘ" zrealizowano w ramach projektu "Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2017" dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszenie LGD "Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej'', Stowarzyszenie LGD "Trygon – Rozwój i Innowacja".

GIT Czarna Dolna

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider



 Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u