[5/132] Przy słonecznej pogodzie każdy myśli o wodzie!

Drukuj
Dodano: niedziela, 22 lipiec 2012


Rozmowa z dyrektorem Zespołu Basenów „Delfin" Kazimierzem Matwiejem

Wiesław Stebnicki - Panie dyrektorze basen odkryty praktycznie tylko w Ustrzykach otwarty jest już od połowy czerwca w przeciwieństwie do innych odkrytych basenów  na południu Podkarpacia. Czy to oznacza, że koncepcja budowy basenu odkrytego przy krytej pływalni się sprawdziła?

Kazimierz Matwiej - Przygotowanie  basenów do sezonu letniego wiąże się z wieloma czynnościami. Aby uzyskać zgodę  na eksploatację trzeba przede wszystkim uzdatnić ponad 700m3 wody, wtedy dopiero  SANEPID  pobiera próby celem dokonania badań bakteriologicznych. Samo badanie trwa ok. 1 tygodnia,dlatego czynności te muszą być wykonane z pewnym wyprzedzeniem czasowym do uzyskania odpowiedniego wyniku.

Powiększ

Otwarcie basenów już w połowie czerwca jest korzystna zarówno dla nas jako użytkownika jak i dla klientów, ponieważ my mamy dochody, a klienci w upalne dni czerwca mogą już korzystać z obiektu, opalać się  i wypoczywać na świeżym powietrzu, jak to się dzieje w tej chwili.

Koncepcja budowy odkrytych basenów przy pływalni okazała się strzałem w dziesiątkę. Najważniejszą korzyścią jest rozszerzenie i dostępność do bazy sportowo-rekreacyjnej dla mieszkańców Ustrzyk Dolnych i okolic oraz turystów. Uprawianie  sportów wodnych  jak również rekreacji i rehabilitacji w wodzie jest możliwe o każdej porze roku.

Powiększ

Nie  bez znaczenia jest również wykorzystanie już przeszkolonego i doświadczonego personelu, który obsługuje obydwa obiekty, Atutem również jest dostęp do kawiarni i bufetu oraz położenie obiektu na odpowiednio nasłonecznionym stoku.

W. S. - Basen odkryty jest wprawdzie czynny tylko przez kilkadziesiąt dni wakacji ale w tamtym sezonie odwiedzały go masy ludzi. Jak jest proporcja odwiedzin w skali roku basenu krytego i odkrytego?

K. M. - W ubiegłym roku w krótkim sezonie 1,5 miesięcznym z basenów odkrytych skorzystało ok. 16,5 tys. osób, największe obłożenie w słoneczny dzień to 800 osób. Czynna jest również  przez cały rok kryta pływalnia, z której rocznie korzysta średnio 78-80 tys. osób.

Powiększ

W. S. - Nawiązując do pytania poprzedniego jak to się przekłada na pieniądze?

K. M. - Ubiegły sezon letni był bardzo krótki ze względu na deszczowa pogodę, ale pomimo tego baseny zewnętrzne przyniosły  zysk. Mam nadzieję, że jeśli tylko dopisze słoneczna pogoda to basen przyniesie niezłe dochody.

Utrzymanie krytej pływalni jest bardziej skomplikowane i kosztowne ze względu na to, że pracuje przez cały rok i wymaga odpowiednich parametrów temperatury, wilgotności i jakości wody takich samych zarówno latem jak i zimą. Wiąże się to z dużym zużyciem energii cieplnej, elektrycznej oraz środków chemicznych do uzdatniania wody. Aby nie doszło do degradacji obiektu parametry te muszą być ściśle utrzymywane przez cały rok.

Powiększ


W miesiącach wakacyjnych i feryjnych koszty i dochody bilansują się, natomiast w pozostałych miesiącach nie ma takiego obłożenia basenu, aby pozwoliło na pokrycie kosztów eksploatacji, wobec tego istnieje konieczność dofinansowania przez miasto, jak większość tego typu obiektów w kraju.

W. S. - W całym kraju kryte pływalnie, zespoły basenów w wielu przypadkach są w sporych kłopotach finansowych, jak to wygląda w Ustrzykach?

K. M. - Kryta pływalnia w ubiegłym roku sprzedała swoje usługi za ponad  1 milion 56 tys. złotych, nie jest to zły wynik. Dotacja miasta wyniosła ok. 42%. Aby minimalizować te różnice pływalnia prowadzi dodatkowe działalności: handel, gastronomię, noclegi, naukę pływania, odnowę biologiczna, siłownię, usługi reklamowe i inne.

W. S. - Ile do basenów dopłaca miasto i jak przekonać niedowiarków, że warto wydać te pieniądze?

K. M. - Dochody z samych usług basenu nie odzwierciedlają innych dochodów dla miasta, są to dochody czerpane z turystów, którzy przyjeżdżają na basen, płacą za noclegi, wyżywienie
i inne usługi.

Ponadto co roku przyjeżdżają na pływalnię z różnych stron Polski duże grupy pływaków na wielotygodniowe turnusy pływackie oraz 2 tygodniowe ferie zimowe dostarczając dochodów hotelom, gospodarstwom agroturystycznym, sklepom i restauracjom, myślę że te niepoliczalne dochody pokrywają deficyt. Dlatego warto wydać te pieniądze  aby przy okazji korzystania z basenu miało dodatkowe dochody miasto i inni mieszkańcy prowadzący działalność.

W. S. - Jeszcze nie tak dawno pojęcie pływania jako dyscypliny sportowej nie miało w mieście miejsca. Teraz jak wiem istnieją nawet kluby pływackie. Ile dzieci korzysta z tej formy uczestniczenia w życiu sportowym i jak są finansowane ich treningi?

K. M. - Na  pływalni odbywają się od kilku lat zajęcia w ramach programu„Powszechnej nauki pływania" dla dzieci w 80% dofinansowane z Funduszu Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Z programu korzystają uczniowskie kluby sportowe oraz inne organizacje i stowarzyszenia jak również gminy i szkoły z powiatu bieszczadzkiego leskiego i sanockiego. Obecnie mamy podpisane porozumienia ze szkołami SP Bezmiechowa, SP Hoczew, SP Średnia Wieś, SP Lesko,  Gimnazjum Lesko,Uczniowskim Klubem Sportowym „Tyrawka" w Tyrawie Wołoskiej, Stowarzyszenie Tarnawa k/Zagórza, Stowarzyszenie Olszanica,Stowarzyszeniem Bieszczadzka Przestrzeń Kulturowa w Krościenku, Stowarzyszenie „Euratio" z Leska, UKS Delfinek z Ustrzyk Dolnych, UKS Krzemień Ustrzyki Dolne, KS Bieszczady Ustrzyki Dolne.

Program ten trwa od marca do końca listopada, zajęcia nauki pływania odbywają się przeważnie 2 razy w tygodniu pod nadzorem instruktorów i opiekunów. Program ten obejmuje około 1000 dzieci na naszym terenie.

Miedzy innymi dzięki takim programom oraz dostępności bazy sportowej jaką jest pływalnia popularyzuje się pływanie jako dyscyplinę sportową oraz prowadzone są zajęcia wychowania fizycznego dla szkół i rehabilitacja osób niepełnosprawnych.

W. S. - Jeśli istnieją kluby to normalna koleją rzeczy muszą się też odbywać zawody pływackie, jakie to zawody,  ilu pływaków w nich uczestniczy, z jakich miast pochodzą?

K. M. - W pływalni odbywają się cyklicznie zawody pływackie pod nazwą „Bieszczadzka Liga Szkolna w Pływaniu", w tym roku szkolnym zakończyła się już VI edycja w której udział brało ponad 100 dzieci.

Organizowane są co roku Mistrzostwa Ustrzyk Dolnych w Pływaniu w których biorą udział pływacy z Brzozowa, Jasła, Sanoka, Przemyśla, Strzyżowa, Leska, Ustrzyk Dolnych i okolic, ponadto  Otwarte Zawody Pływackie oraz Międzynarodowe Zawody Pływackie SDS (w tym roku już VIII edycja)W zawodach udział bierze nawet ponad 200 zawodników.

W. S. - Jakie inne imprezy są także organizowane na pływalni?

K. M. - Basen organizuje cyklicznie okazjonalne imprezy sportowo-rekreacyjne takie jak:

Dzień Dziecka, Mikołajki, Powitanie Wiosny oraz gry i zabawy w hali basenowej dla grup zorganizowanych. Ponadto na obiekcie odbywają się zajęcia dla  osób przebywających w Sanatoriach w Polańczyku.

Powiększ

W. S. - Zespół basenów to też miejsce pracy. Ile osób tutaj pracuje?

K. M. - Zespół Basenów Delfin zatrudnia 29  osób zgodnie z wymogami Kodeksu Pracy oraz

Ustawą  o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.Większość działów pracuje w ruchu ciągłym w systemie III zmianowym. Dodatkowo w sezonie letnim zatrudnia się ratowników na basenach zewnętrznych,

W. S. - Czy nie szkoda dyrektorowi tego, że basen odkryty ma tylko 25 m. Latem przy dobrej pogodzie widać było, że chętni ledwo się mogli w nim pomieścić. Nie warto było pokusić się od basen dłuższy o kolejne 25 metrów i zarazem dużo większy plac wokół niego?

K. M. - Większy obiekt wymaga wyższych nakładów zarówno przy budowie jak i potem w trakcie eksploatacji. „Trzeba liczyć siły na zamiary"

W. S. - Na jakie nowe atrakcje mogą liczyć w najbliższym czasie osoby odwiedzające basen?

K. M. - W najbliższym czasie planowana jest budowa drogi dojazdowej oraz rozbudowa parkingów przy basenach. W trakcie opracowania jest dokumentacja instalacji i systemów solarnych do podgrzewania wody w basenach zewnętrznych jak również w krytej pływalni

Gotowa jest dokumentacja budowy boisk sportowych i kortu tenisowego oraz placu zabaw dla dzieci.

W. S. - No i rzecz najważniejsza ile w tym roku będzie nas kosztować przyjemność popływania w obu basenach?

K. M. - Ceny pobytu w  krytej pływalni są zróżnicowane w zależności od pory dnia oraz wieku i wielkości grup zorganizowanych. Dostępny jest korzystny system karnetów dla stałych klientów. Średnia cena pobytu w hali basenowej kształtuje się na poziomie 6,50 zł/godz.

Całodzienny pobyt na basenach zewnętrznych z możliwością korzystania z siłowni i innych atrakcji wynosi 12 zł dla osoby dorosłej, 8 zł ulgowy dla dzieci. Dostępne są również wejściówki półdniowe w cenie 8 zł. oraz karnety, gdzie pobyt całodniowy kosztuje 6 zł.

Udostępnij na Facebooku

Komentarze  

#3 Sebastian 2012-09-06 05:34
Nie rozumie gościa z
Cytuj
#2 Chez 2012-09-05 16:56
Jestem instruktorem ratownictwa od wielu lat (choc na emigracji) Mialem okazje goscic w lipcu w Ustrzykach i rzecz jasna na basenie przez 2 tygodnie. Nie zauwazylem ani jednego niedopatrzenia w pracy ratownikow czy obslugi (wyjatek- klopoty z wypozyczaniem lezakow). A redaktor z Lublina czy innej Warszawy nie ma prawa kontrolowac kwalifikacji ratownikow, chyba ze sam jest wlascicielem takiego basenu... Od tego sa inne sluzby. Pozdrawiam z New York!
Cytuj
#1 Karol 2012-07-31 18:41
Nie rozumie samozadowolenia PANA DYREKTORA MATWIEJA.W m-cu lipcu gosciłam wychowawce grupy dzieci z hospicjum.To co mi opowiadał na temat obsługi (ratownicy,obsł uga i Dyrekcja) nie wystawiaja dobrego świadectwa Plywalni DELFIN.Pan Dyrektor chwali się działaniami na rzecz poprawy wizerunku.ALE ZACZĄĆ NALEŻY OD SIEBIE.Gdzie Pan był Panie dyrektorze,kied y Redator z Lublina chciał sie dowiedzieć o zawodowe kwalifikacje Panów Ratowników.Znik nął Pan tak szybko jak ten wywiad dla Pańskiego Pracownika !!!
Cytuj

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u