[9/186] „Niech połączą nas góry i kultury”

Drukuj
Dodano: niedziela, 12 listopad 2017

W niedzielę 17 września w Bieszczadzkim Zespole Szkół Zawodowych im. L. Wałęsy w Ustrzykach Dolnych podsumowano realizację cyklu imprez w ramach projektu „Niech połączą nas góry i kultury" w ramach programu „Interreg Polska – Słowacja".

Powiększ

Powiększ

Pod pomnikiem poświęconym lotnikom, wychowankom szkoły szybowcowej, którzy stracili życie na frontach II wojny światowej przedstawiciele Starostwa Powiatu Bieszczadzkiego Marek Andruch i przewodniczący Rady Powiatu Bieszczadzkiego Ryszard Urban, młodzież i dyrekcja BZSZ i przedstawiciele Ośrodka Szkolenia Lotniczego – Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej: dr Sławomir Górka i Gabriel Kochanowicz – student IV roku Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, złożyli wiązanki kwiatów.

Powiększ

Warunki pogodowe pokrzyżowały plany organizatorom i piknik odbył się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół. Były warsztaty koszykarskie, ceramiczne, pisania ikon, a swoją ofertę prezentowali również żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Swe stoiska prezentowały i smakowitościami gości częstowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Stoisko promocyjne Politechniki Rzeszowskiej wraz z szybowcem wyczynowym „Discus", cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Lotnicy z Politechniki Rzeszowskiej zrobili wszystko, by pomimo złej pogody pokazać szybowiec uczestnikom pikniku i dużym wysiłkiem zmontowali go w sali gimnastycznej. Instruktor pilot Arkadiusz Bulanda, kierownik szkolenia AOS – OSL Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej przedstawił prezentację multimedialną poświęconą lotnictwu szybowcowemu w Ustjanowej i Bezmiechowej. Ustjanowa związana była z lotnictwem szybowcowym od roku 1931, aż do wybuchu wojny w 1939 r. Pierwsze loty przeprowadzili lotnicy z Dęblińskiej Sekcji Lubelskiego Klubu Lotniczego, którzy testowali na zboczach Żukowa szybowiec „NN-bis" zbudowany przez podchorążych tej szkoły. Jednym z założycieli był ppłk pilot Bolesław Stachoń, który zakładał dla dęblińskiej szkoły wojskowy Obóz Szkoleniowy na pobliskiej Holicy w paśmie Żukowa w Ustjanowej, którego obiekty znane były w Europie, jako bardzo dobre górskie lotnisko szybowcowe.

Powiększ

Gośćmi pikniku byli przedstawiciele samorządu miasta Giraltovce na Słowacji, które współrealizuje projekt „Niech połączą nas góry i kultury" w programie „Interreg Polska – Słowacja" sekretarz Urzędu Pawel Tchurik i dyrektor Domu Kultury Maria Osifova, przewodniczący Rady Powiatu Bieszczadzkiego Ryszard Urban, Starosta Bieszczadzki Marek Andruch, a także przedstawiciele Ośrodka Szkolenia Lotniczego – Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej z dyrektorem dr Sławomirem Górką na czele.
Na scenie wystąpiły ustrzyckie zespoły „Werchowyńcy", „Randez-Vous" i kapela „Watra"

np

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u