[9/186] „Lepszy rydz niż nic!”

Drukuj
Dodano: niedziela, 12 listopad 2017

W niedzielę, 8 października w Ustrzykach Dolnych już po raz czwarty zorganizowano święto rydza, czyli jesienne grzybobranie pod hasłem „Lepszy rydz niż nic!" na zakończenie sezonu turystycznego.

Powiększ

Impreza ma dwuetapowy przebieg. W pierwszej części uczestnicy grzybobrania pod przewodnictwem leśników z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne udali się do lasu na grzybobranie. W drugiej części po czterech godzinach na ustrzyckim rynku prezentują swoje zbiory i w konkursie i wybierane są najładniejsze grzyby i najlepsi zbieracze.
W tym roku grzyby dopisały, nazbierano ich bez mała ok. 50 kg, a były różne i piękne dorodne prawdziwki i kozaki, najwięcej było oczywiście rydzów. Po podsumowaniu okazało się, że najwięcej rydzów, bo ponad 17 kg uzbierała Sylwia Janczak, która tym samym uzyskała tytuł „Zbieracza Rydzów Roku 2017", drugie miejsce zajął Wiesław Zieliński 11 kg, który wyprzedził niecałym kilogramem Elżbietę Turoń.
Grzybiarzem Roku 2017" za największego prawdziwka o średnicy kapelusza 24,5 cm i wadze blisko 80 dkg zdobył Łukasz Belter z Czarnej Łańcuckiej, który przyjechał do Ustrzyk Dolnych na weekendowy piknik z rydzami. Tytuł „Najmłodszego Grzybiarza Roku 2017" zdobył w tym roku siedmioletni Mikołaj Prasoł z Ustjanowej.

Powiększ

Rozstrzygnięto konkurs na najlepszą potrawę z rydzów. W tej konkurencji najlepszym okazał się „Gościniec pod Małym Królem" z Ustrzyk Dolnych, drugim był „Gościniec Dębowa Gazdówka" z Łodyny, a na trzecim miejscu Karczma Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych. Wyróżnienie otrzymały: Restauracja „Piwniczka" z Ustrzyk Dolnych i „Szałas" z Jawor – Solina. Nagrody wręczył osobiście burmistrz Bartosz Romowicz oraz w imieniu Nadleśniczego jego zastępca Kazimierz Suchy oraz z ramienia Stowarzyszenia Stolica Bieszczad jej prezes Marta Trzeciak-Puszczałowska.
Podczas imprezy były konkursy z nagrodami dla dzieci, zorganizowane przez Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne, które już czwarty raz bierze udział w organizacji imprezy, angażując leśników do zabawy z dziećmi i sponsorując nagrody. W organizację imprezy zaangażowana była Lokalna Grupa Działania „Zielone Bieszczady" i Fundacja Bieszczadzka z Ustrzyk Dolnych.
Na scenie wystąpił zespół Robert Handermander i Przyjaciele.

– Stowarzyszenie „Stolica Bieszczad" bardzo serdecznie dziękuje wszystkim współorganizatorom – mówiła Marta Trzeciak-Puszczałowskaw szczególności Gminie Ustrzyki Dolne, Nadleśnictwu Ustrzyki Dolne oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ustrzykach Dolnych za wsparcie finansowe jak również pomoc organizacyjną. Dziękujemy również ustrzyckim przedsiębiorcom za ufundowanie nagród, w szczególności: Spółdzielni Halicz, firmie DarStyl, Bieszczadzkim Paralotniarzom, firmie DanMir, Sklepowi BeLIKE, firmie Mariusza Strusiewicza oraz artyście-malarzowi Stanisławowi Jaworkowi pseudonim „Czerkiz", który przyjechał specjalnie na tą imprezę z Londynu, gdzie prowadzi własną galerię sztuki – wyliczała prezes Stowarzyszenia.

marsmaz

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u