Uwaga
  • Lack of access rights - File 'http:/stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi'

[10/187] Święto Odzyskania Niepodległości w Ustrzykach Dolnych

Drukuj
Dodano: wtorek, 26 grudzień 2017

W Ustrzykach Dolnych odbyły się obchody poświęcone 99 rocznicy odzyskania niepodległości. 11 listopada 1918 r., Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

Powiększ Powiększ

Obchody otworzyła uroczysta akademia w Ustrzyckim Domu Kultury, w której wzięli udział przedstawiciele samorządów powiatowych i gminnych, organizacji i instytucji, służb mundurowych, organizacji politycznych i społecznych z terenu miasta i gminy. Przybyli także przedstawiciele zaprzyjaźnionych z Ustrzykami Dolnymi miast partnerskich. Adresy okolicznościowe do mieszkańców Powiatu Bieszczadzkiego skierowali: marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Marek Kuchciński, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart i prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.

Powiększ Powiększ

W okolicznościowym wystąpieniu Starosta Bieszczadzki Marek Andruch przypomniał zebranym trudny czas powstańczych zrywów i walki Polaków o wolność i wyzwolenie po 123 latach rozbiorów. – Dzisiaj, po niemal 100 latach, spotykamy się tutaj, by zamanifestować, że ważna jest dla nas nasza przeszłość i nasza wspólnota. J. Piłsudski mówił: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości", a kardynał Stefan Wyszyński słusznie przestrzegał: „Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości". Dlatego jesteśmy tutaj by zamanifestować przywiązanie do naszych dziejów, historii naszych przodków, by zamanifestować cześć i szacunek dla naszych bohaterów, ale również po to, by pokazać, że jesteśmy kontynuatorami tego dzieła, którego fundamenty odbudował marszałek Piłsudski i jego pokolenie. Że czujemy się spadkobiercami wielkiej historii i wielkiego dziedzictwa i gotowi jesteśmy podjąć te zadania, które od wieków ciążą na mieszkańcach tej krainy. Chcemy powiedzieć, że ten duch historii, który towarzyszył naszym przodkom, wieje nadal w naszych sercach, że źródło, źródło wciąż bije – mówił w swym wystąpieniu Marek Andruch. Podczas uroczystości „Medal Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej" otrzymał Michał Konieczny. Odznaczenie wręczył Zbigniew Piotrowicz.
Zwieńczeniem uroczystości był przygotowany przez młodzież z Bieszczadzkiego Zespołu Szkół Zawodowych im. L. Wałęsy spektakl przedstawiający drogi i ścieżki do wolności.
Tłem historycznym spektaklu były drogi odzyskiwania niepodległości prezentowane pieśnią patriotyczną, wierszem i cytatami z wydarzeń. Spektakl został przyjęty przez widzów oklaskami na stojąco. – Chcieliśmy w naszym wystąpieniu przypomnieć zgromadzonym gościom jak ważnymi wartościami w życiu człowieka są wolność, wiara i patriotyzm – mówiła jedna z odtwórczyń. Spektakl przygotowali nauczyciele Monika Woźniak, Wioletta Wielgosz, Ewa Barzycka i Rafał Walasek.
Podczas uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę odprawionej w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski celebrowanej przez ks. Józefa Bieńka o historii i patriotycznych zachowaniach mówił w kazaniu ks. Leopold Powierża. Po mszy mieszkańcy miasta złożyli wieńce i kwiaty w miejscach pamięci o bohaterach Niepodległej Polski. Kwiaty złożono pod tablicą pomordowanych i poległych w tragicznych czasach walki o wolność. Wieńce złożyli poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca, przedstawicielka posła Piotra Uruskiego, zarząd Powiatu Bieszczadzkiego i przedstawiciele samorządu gminnego. Wiązanki kwiatów zostały złożone przez przedstawicieli organizacji społecznych i politycznych, zakłady pracy i instytucji z Ustrzyk Dolnych. Pod pomnikiem na ustrzyckim Rynku kwiaty złożyli przedstawiciele z Giraltovec na Słowacji i Starego Sambora z Ukrainy.
Po raz pierwszy podczas tegorocznych uroczystości uczniowie klas mundurowych Technikum Logistycznego z Bieszczadzkiego Zespołu Szkół Zawodowych pełnili wartę honorową przy wszystkich pomnikach i miejscach upamiętniających patriotyzm Polaków i heroizm walki za ojczyznę zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Oprawę prowadził ppłk Andrzej Iskrowicz.

Marian S. Mazurkiewicz

 

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider



 Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u