[1/189] Powtórne odstrzelenie generała Świerczewskiego

Drukuj
Dodano: środa, 25 kwiecień 2018

Moim zdaniem
Wiesław Stebnicki

Kraj, który niszczy pamiątki historii jest krajem dzikim.

Powiększ

Kilka lat temu oglądaliśmy w telewizji jak brodaci afgańscy talibowie wysadzali w powietrze tysiącletnie rzeźby – pomniki wykute w skale. Cały świat był oburzony tym barbarzyństwem.
Ja rozumiem, że nigdzie na świecie nie powinno się upamiętniać zwyrodnialców typu Hitler, Stalin i innych im podobnych dyktatorów-tyranów. Ale to co dzieje się w Polsce nabrało znamion obsesji, z którą zgodzić się nie mogę.

Wiesław StebnickiGenerał Karol Świerczewski „Walter" nie był postacią tuzinkową. Robotnik jednej z warszawskich fabryk protestował przeciw niezbyt przyjaznym warunkom pracy w tamtych czasach. Dlatego też jakby normalną koleją rzeczy znalazł się w orbicie zainteresowań ówczesnych lewicowców, a konkretnie komunistów. Nie było dla nich miejsca w międzywojennej „demokratycznej" Polsce. Wyjechał więc do radzieckiej Rosji. Wstąpił do armii, a w 1936 roku skierowano go w ramach międzynarodowych oddziałów do ogarniętej wojną domową Hiszpanii. Walcząc w Hiszpanii po stronie legalnej władzy republikanów odznaczył się na tyle, że Ernest Hemingway uwiecznił go po wsze czasy w swojej powieści o hiszpańskiej wojnie domowej pt. „Komu bije dzwon".
Po powrocie do ZSRR wstępuje do tworzącej się tam I Armii Wojska Polskiego. Przemierza z nią cały szlak bojowy od Lenino po Berlin. W okresie tym zarzuca się mu to, iż nie cenił życia żołnierzy posyłając ich często na pewną śmierć. To fakt, ale jak inaczej określić desant wojsk zachodnich na palże Normandii, czy podobny mu desant spadochroniarzy wojsk sprzymierzonych w głębi Francji? Tam także posyłano żołnierzy na pewną śmierć, a nakręcony wtedy przez Niemców film pokazuje, jak stojąc w cieniu drzew strzelali do spadochroniarzy jak do kaczek. Oczywiście zachodni dowódcy są rozgrzeszeni, zło według części Polaków zawsze pochodziło ze wschodu.
Po wojnie Świerczewski został wiceministrem obrony. Jako wiceminister odwiedził w marcu 1947 roku Bieszczady. Wizytował placówki Wojsk Ochrony Pogranicza od kilku lat narażone na ciągłe ataki band UPA. Ostrzegano go w Baligrodzie, dalsza podróż do najbardziej wysuniętej placówki w Cisnej jest niebezpieczna. Nie wziął tego pod uwagę i zdecydował się jechać. Nie wstrzymała go w tej decyzji nawet awaria jednego z samochodów, którym jechali ochraniający go żołnierze.
No i stało się. Tuż za Jabłonkami przed mostem konwój dwóch samochodów został zaatakowany przez bandę UPA dowodzoną przez „Chrynia". Świerczewski nie chował się za samochodem, nie zaległ w przydrożnym rowie, a na stojąco dowodził niewielką grupą żołnierzy. Prowadził ich w stronę obsadzonego przez Ukraińców wzgórza. Pierwszy postrzał go nie powalił, dopiero drugi postrzał był śmiertelny. Jedna z ówczesnych pisarek nadał powieści o generale tytuł „O człowieku, który się kulom nie kłaniał". W taki właśnie sposób zginął.
Otwarcie jego pomnika w Jabłonkach zgromadziło tysiące ludzi. Dla nich wszystkich był bohaterem. Kilka dni temu zgodnie z uchwaloną przez sejm ustawą pracownicy nadleśnictwa w Baligrodzie zniszczyli pomnik Świerczewskiego. Zagorzali polscy antykomuniści mogą odetchnąć z ulgą. Dopięli swego. Czy rozwalenie pomnika zmieni cokolwiek w odwiedzaniu tego miejsca? Nic nie zmieni, bo odwiedzający Bieszczady turyści domagają się, by zawozić ich w to miejsce. Brak pomnika i jego barbarzyńskie wyburzenie tylko wzmoże chęć odwiedzenia tego miejsca.

Powiększ

Burzycielom zaś i ustawodawcom proponuję, by w tym miejscu postawić pomnik „Chryniowi", wszak dla tych ludzi nawet największy bydlak rujnujący nasz kraj i zabijający Polaków, jeśli tylko choć minimalnie zaszkodził PRL-owi, wart jest pomników.

Wiesław Stebnicki

Udostępnij na Facebooku

Komentarze  

#7 ustrzycki 2018-05-02 17:29
"Kraj, który niszczy pamiątki historii jest krajem dzikim".
Panie Wiesławie a po co stosować aż takie uogólnienie i obrażać własny (i mój) kraj?
Moim zdaniem to tylko bardzo mała garstka ludzi spośród 38-iu milionów zamieszkujących Polskę Polaków, to garstka ludzi bez wiedzy i jakiekolwiek świadomości tego czym jest historia narodu Polskiego to ludzie o obyczajach rodem z dzikich krajów przeminą szybciej niż myślą niczego po sobie nie pozostawiając! Zamiast burzyć pomnik wystarczyło zadbać o to by była przy nim zamieszczona odpowiednio wyeksponowana pełna informacja o tym kim faktycznie był generał Świerczewski. A tak przy okazji to byli już tacy co nakazywali wymazać z Historii nie tylko ludzi, burzyli nawet całe miasta, w historii dziejów zapisali się jako barbarzyńcy!
Cytuj
#6 Jaroslaw 2018-04-25 18:56
Świerczewski to był sowiecki bandyta który z Polska nie miał nic wspólnego oprócz tego ze brał udział w inwazji na Polskę w 1919 i 1939 , mordowania Polaków i utrwalania władzy sowieckiej w Polsce . Nie wiadomo nawet czy miał polskie obywatelstwo. Za popełnione zbrodnie Świerczewski i wielu innych jak on przysłanych z Moskwy powinien być pozbawiony pośmiertnie wszelkich praw publicznych i obywatelskich na zawsze włącznie z obywatelstwem jeżeli sobie takie przywłaszczył. Pomnik to najmniejszy problem. Pomniki mordercom stawiają tacy co się z nimi identyfikują lub tez są zmuszeni by to robić. W USA gdzie mieszkam natknąłem się na blogu na jednego Amerykanina co jego ojciec zaciągnął z innymi do „międzynarodowe j brygady” „Waltera” w Hiszpani . Ocal ale do USA wrócić nie mógł i musiał mieszkać w Kanadzie do późnych lat 50 -ych az go objęła amnestia.
Wszystkie symbole sowieckiej niewoli typu „ Swierczewski „ powinny zniknąć już dawno z polskiego krajobrazu.
Cytuj
#5 robert. 2018-04-25 13:45
Również uważam, że wyburzenie pomnika w Jabłonkach było zwykłym barbarzyństwem wynikłym z decyzji zakompleksioneg o i nieudolnego rządu. Teraz wszyscy chcą stawiać monumenty Łupaszce i podobnym pseudo bohaterom. Świerczewski kim był, wszyscy wiedzą i mają wyrobione zdanie na ten temat. Niewątpliwie jednak sam pomnik stanowił niebywałą atrakcję i był punktem, w którym zatrzymywały się autokary z turystami. Turystami, którymi każdy miał swój pogląd na postać generała. I kilka słów do zapienionego adwersarza nazywającego siebie "baranem". Otóż baranie na nic wklejanie przez ciebie tekstów i wyzywanie ludzi. Po co obrażasz autora felietonu? Jesteś małym zakompleksionym narodowcem, który miota się nie mogąc znaleźć swojego miejsca wśród myślącego społeczeństwa.
Cytuj
#4 Poczytaj baranie WS 2018-04-25 13:21
"Chrień" miał tyle wspólnego za zabiciem tej pijackiej kupy gówna, co Stalin z przyjaźnią dla Polski. Przestań czytać "Łuny w Bieszczadach". Jest jeszcze jedno ścierwo- Preminger. Jego koszerne padło, leży na cmentarzu w Sanoku. Gdyby żył, to byś redachktorku wiedział, kto wydał rozkaz likwidacji tej bolszewickiej kanalii i kto wykonał wyrok.
Cytuj
#3 Poczytaj baranie WS 2018-04-25 13:14
Każdy kto Świerczewskiego chce usprawiedliwiać , jest zwykłą kupa gówna.
Cytuj
#2 Poczytaj baranie WS 2018-04-25 13:12
cd. niektórych ofiar tego czerwonego gnoja i ścierwa:
Zamordowani w grudniu 1944 roku na podstawie wyroków zatwierdzonych przez Świerczewskiego (w nawiasie wiek w dniu śmierci):
- Mikołaj Piotrowski, s. Jana, (ur. 1919) 25 lat
- Rap Mikołaj, s. Józefa, (ur. 1925) 19 lat
- Bykowski Wiaczesław, s. Łukjana, (ur. 1926) 18 lat
- Szulepkin Jan, s. Bazylego, (ur. 1910) 34 lata
- Drus Michał, s. Józefa, (ur. 1903) 41 lat
- Sikora Marian, s. Stanisława, (ur. 1914) 30 lat
- Pifelt Stefan, s. Stanisława, (ur. 1911) 33 lata
- Jankowski Antoni, s. Józefa, (ur. 1911) 33 lata
- Witkowski Henryk, s. Józefa (ur. 1912) 32 lata
- Jabłoński Jan, s. Jana (ur. 1914) 30 lat
- Lisiecki Tadeusz, s. Piotra (ur. 1910) 34 lata
- Resz Aleksander, s. Emanuela (ur. 1907) 37 lat
- Piwko Jan, s. Jana (ur. 1917) 27 lat
- Kukuła Józef, s. Franciszka (ur. 1911) 33 lata
- Kielasiński Andrzej, s. Andrzeja (b.d.)
- Karkowski Michał, s. Marcina, (ur. 1902) 42 lata
- Pelczarska Zofia, c. Nikifora (ur. 1897) 47 lat
- Bartosiewicz Stanisław, s. Jana (ur. 1920) 34 lata
- Szczepanek Stanisław, s. Jana (ur. 1925) 19 lat
Cytuj
#1 Poczytaj baranie WS 2018-04-25 13:07
Karol Świerczewski był jedną z bardziej kłamliwie zmitologizowany ch postaci w historii PRL.
- Warto pamiętać że przez całe swoje dojrzałe życie był bolszewickim oficerem, rannym w wojnie przeciw Polsce w 1920 roku. Jego alkoholizm i niekompetencja w dowodzeniu był przyczyną olbrzymich strat wśród żołnierzy 2 Armii w operacji łużyckiej – dodaje.
Co najważniejsze, jest bezpośrednio odpowiedzialny za polityczne mordy sądowe na żołnierzach wcielanych do "ludowego" WP. Tylko w grudniu 1944 i styczniu 1945 roku podpisał 32 wyroki śmierci, z tego 27 wykonano jeszcze w tych samych miesiącach. I to nie były ostatnie morderstwa komunistyczne, za które jest w pełni odpowiedzialny – tłumaczy dr Korkuć.
Zamordowani w grudniu 1944 roku na podstawie wyroków zatwierdzonych przez Świerczewskiego (w nawiasie wiek w dniu śmierci):
- Mikołaj Piotrowski, s. Jana, (ur. 1919) 25 lat
--------
Cytuj

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u