[1/189] Nowe miejsca pracy w Olszanicy

Drukuj
Dodano: środa, 25 kwiecień 2018

W Olszanicy na terenie byłego POM-u powstaje Strefa Inwestycyjna „Olszanica", w której docelowo zlokalizowanych zostanie nawet 10 firm produkcyjnych. W pierwszym okresie działalności Strefy będzie ich 5, w których prace znajdzie 200 osób. Wiadomość taką przekazano podczas styczniowej konferencji prasowej.

Powiększ

W chwili obecnej trwają prace przygotowawcze dla nowej infrastruktury. Istniejące hale produkcyjne przejdą kapitalne remonty. Przygotowywany jest również teren starego zdegradowanego sadu, na którym karczowane są drzewa. Zlokalizowany zostanie tutaj zakład przetwórstwa spożywczego z halą o powierzchni 400 metrów. Wyznaczono również teren pod hale dla spółki produkującej opakowania plastikowe oraz z branży drzewnej, ślusarskiej i spożywczej. Jak przewiduje dyrektor Podkarpackiej Instytucji Gospodarki Budżetowej Carpatia Maciej Szewczyk prace remontowe, modernizacyjne i inwestycyjne w nowe hale pochłoną kilkanaście milionów złotych. Przewiduje się, że pracę znajdzie tutaj 150 skazanych i 50 mieszkańców gminy Olszanica.

– Dawny POM przekształcimy w przeciągu pół roku, a pełną sprawność uzyska po roku od dnia dzisiejszego, gdy powstanie Strefa Inwestycyjna „Olszanica". Właścicielami hal zostaliśmy 29 grudnia 2017 r., kiedy to podpisaliśmy stosowne umowy. Znajdzie tutaj zatrudnienie 50 osób cywilnych i 150 skazanych w systemie dwuzmianowym, a tego oczekują od nas nasi partnerzy, którzy będą tu lokowali swoje zakłady czy filie swoich przedsiębiorstw. Zlokalizowane zostaną tutaj firmy, które swą produkcją nie będą szkodliwe dla środowiska, nie niosą za sobą degradacji środowiska, a wszystko to zgodnie z decyzją lokalizacyjną wójta Gminy Olszanica. Będzie to, więc m. in.: produkcja polegająca na montażu produktów z gotowych elementów, np. montaż asortymentu gumowego z branży motoryzacyjnej, inna firma produkowała będzie różnego rodzaju opakowania, łopaty czy proste plastikowe elementy z granulatu. Kolejna firma deklaruje produkcję elementów okien, drzwi aluminiowych, a także będzie skręcała karmniki czy szklarnie i eksportowała je na rynek zachodni. Przewidujemy, że pierwsze dwie firmy z pięciu rozpoczną działalność już 1 marca tego roku, a później sukcesywnie ruszać będą następne – relacjonował Maciej Szewczyk.

Powiększ

Podczas konferencji prasowej, w której wzięli udział poseł na Sejm RP Piotr Uruski, Dyrektor Podkarpackiej Instytucji Gospodarki Budżetowej „Carpatia" Maciej Szewczyk , Z-ca Dyrektora ds. Inwestycji PIGB „Carpatia" Damian Biskup, Wójt Gminy Olszanica Krzysztof Zapała, Dyrektor Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych Mariusz Kocaj, Kierownik Działu Penitencjarnego Zakładu Karnego Adam Nieznański, ogłoszono realizację nowej Strefy Inwestycyjnej „Olszanica" w ramach rządowego programu "Praca dla więźniów".

– Na dzisiejszej konferencji chcemy obwieścić dobrą nowinę dla Gminy Olszanica, dla przyległych terenów i wreszcie dla Bieszczad, bo jak wszyscy wiemy na tym terenie istnieją trudności na rynku pracy i naprzeciw tym potrzebom wychodzi program Ministerstwa Sprawiedliwości i Podkarpackiej Instytucji Gospodarki Budżetowej „Carpatia", przy współudziale Gminy i służb więziennych tworzy się Strefę Inwestycyjną „Olszanica" w ramach programu rządowego, a w szczególności Ministerstwa Sprawiedliwości, który jest szczególnie bliski ministrowi Patrykowi Jakiemu, który będąc tutaj obiecał realizację projektu „praca dla więźnia" na naszym terenie. Program ten tutaj w tym rejonie będzie miał szczególną formę, gdyż pozwala stworzyć strefę ekonomiczną składającą się z wielu firm i stworzone będą nowe możliwości dla pracodawców, a jednocześnie stworzone będą nowe miejsca pracy dla skazanych i także dla mieszkańców gminy. Ta inicjatywa ma bardzo duże znaczenie dla Bieszczad, które potrzebują takich właśnie inwestycji, które generują nowe miejsca pracy dla mieszkańców, a to stwarza warunki dla rozwoju regionu – mówił na Piotr Uruski.

O realizacji programu resocjalizacji skazanych i warunkach ich zatrudnienia mówił Dyrektor Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych Mariusz Kocaj

– Opracowany w Ministerstwie Sprawiedliwości w roku 2016 program „Praca dla więźniów", stwarza możliwość zatrudnienia skazanych, a nie jest nowym elementem naszej pracy. Z Podkarpacką Instytucją Gospodarki Budżetowej „Carpatia" współpracujemy od kilku lat. Wysyłamy skazanych do pracy i każda taka inwestycja, która tworzy miejsca pracy dla skazanych pomaga nam w resocjalizacji i jest przez nas wspierana i jesteśmy usatysfakcjonowani, że powstaje taka możliwość tak niedaleko Zakładu. Skazany też będzie miał korzyści materialne dla siebie. Proponujemy mu pracę w systemie otwartym. Uczestniczą w tym programie skazani z odpowiednimi predyspozycjami i kwalifikacjami – mówił Mariusz Kocaj.

Według badań Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, wskaźnik stopy bezrobocia w powiecie leskim w listopadzie 2017 roku należał do najwyższych na Podkarpaciu i kształtował się na poziomie 16-17%, przy średniej wojewódzkiej wynoszącej 9,6%. Inwestycja w Olszanicy znacząco przyczyni się do poprawy sytuacji na rynku pracy w tym regionie. Inwestycja ta cieszy samorządowców z gminy Olszanica.

– Dzisiaj patrząc na to, co działo się z obiektem dawnego POM-u bardzo nas martwiło i od lat prowadziliśmy działania by pozyskać inwestora. Dotychczasowy inwestor nie bardzo kwapił się do tego by prowadzić jakąś szeroką produkcję i zatrudniać ludzi. Rolą samorządu jest stwarzanie przede wszystkim warunków do tego żeby inwestorzy chcieli tutaj tworzyć nowe miejsca pracy. Dzisiaj dzięki Podkarpackiej Instytucji Gospodarki Budżetowej „Carpatia" udało się doprowadzić do tego, że zmienił się właściciel tego obiektu, a nowy gwarantuje, że na terenie starego POM-u zostaną wprowadzone firmy i instytucje, które będą zatrudniały w swojej produkcji nie tylko osadzonych w pobliskim Zakładzie Karnym, ale i mieszkańców naszej Gminy. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że uruchomienie tej Strefy Inwestycyjnej „Olszanica" w perspektywie czasu będzie miało korzystny wpływ na dochody budżetowe Gminy. Trudno liczyć na nie tak od zaraz, bo obowiązują nas określone zasady, ale w przyszłości będziemy mogli odczuć to i w tym zakresie. Podsumowując: obiekt będzie w całości wykorzystany zgodnie z przeznaczeniem, a powstaną zupełnie nowe miejsca pracy dla mieszkańców Gminy także, a w perspektywie lat liczymy również na dochody budżetowe – wskazywał wójt gminy Olszanica Krzysztof Zapała.

Powiększ

Podczas wizji lokalnej na terenie byłego POM-u trwały prace przy porządkowaniu otoczenia, opróżnianiu i przygotowywaniu hal produkcyjnych do remontów kapitalnych, a w miejscu sadu leżały już tylko powalone drzewa, a sprzęt usuwał skarpy.

Marian S. Mazurkiewicz

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u