[2/190] „Motoraczek” w Ustrzykach Dolnych

Drukuj
Dodano: czwartek, 07 czerwiec 2018

W piątek 9 marca na ustrzycki dworzec wjechał specjalny pociąg linii 102, tzw. „motoraczek". Celem przejazdu była promocja pomysłu reaktywacji dawnego połączenia kolejowego, nieużytkowanego przez blisko 20 lat. Tym samym po raz kolejny pojawiła się konieczność kontynuowania rozmów o przywróceniu ruchu kolejowego w naszym regionie.

Powiększ

Przejazd został zainicjowany przez przemyskie Stowarzyszenie „Linia 102", udział w nim wzięli członkowie Stowarzyszenia oraz zaproszeni goście: poseł Bogdan Rzońca, radny sejmiku Wojciech Zając, Starosta Jasielski Adam Pawluś, Wiceprezydent Przemyśla Janusz Hamryszczak, Dyrektor PGE Solina Krzysztof Majcher, a także przedstawiciele władz przygranicznych regionów przez które przebiega linia kolejowa 102 na trasie Przemyśl – Niżankowice – Chyrów – Ustrzyki Dolne. Moderatorem i pomysłodawcą był Prezes Stowarzyszenia Karol Gajdzik. Każdy z uczestników przejazdu otrzymał wzorowany na obowiązujących w dawnych czasach pamiątkowy bilet kolejowy jako dowód – tym razem – przejazdu tą trasą.

Powiększ

– Jechaliśmy tą trasą po raz pierwszy od blisko 20 lat i udowodniliśmy, że można nią przejechać z Przemyśla do Ustrzyk Dolnych, a był nasz „motoraczek", ukraińskie drezyny kolejowe, nieważne, ważne jest to, że ta trasa może być użytkowana – opowiadał pomysłodawca przejazdu Karol Gajdzik.

Na ustrzyckim dworcu przybyłych powitali: Starosta Bieszczadzki Marek Andruch, Wicestarosta Artur Woźny oraz Przewodniczący Rady Powiatu Bieszczadzkiego Ryszard Urban, a także Dyrektor Bieszczadzkiego Zespołu Szkól Zawodowych Paweł Germański z młodzieżą z klas mundurowych oraz zespół „Werchowyńcy" z ustrzyckiego Liceum Ogólnokształcącego. Podczas powitania występujący goście z Ukrainy i inicjatorzy przejazdu wyrażali wolę jak najszybszego uruchomienia tej trasy, która w swej konsekwencji powinna połączyć Przemyśl i Ustrzyki Dolne z Warszawą i Kijowem, przez piękną bieszczadzką trasę.

Powiększ

Duże zainteresowanie uruchomieniem trasy Przemyśl przez Niżankowice – Chyrów – Ustrzyki Dolne, o czym mówili przybyli goście z Ukrainy.

– Przyjazd pociągu specjalnego jest dowodem na to, że ruch kolejowy w naszym regionie jest konieczny, a plany jego wznowienia cieszą się dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej. Będziemy, zatem działać w kierunku jego przywrócenia – powiedział Starosta Bieszczadzki Marek Andruch.

Po zakończeniu imprezy zapytałem Karola Gajdzika o plany na przyszłość:

– Będziemy uczestniczyć w Konferencji Europa-Ukraina gdzie nasi członkowie gościć będą na dwóch panelach o tematyce kolejowej. Chcemy zorganizować wyprawę na Ukrainę na Kolej Zakarpacką Sianki Wołosianki 2018. W dalszym ciągu będziemy pisać, apelować, prowadzić rozmowy z władzami polskimi i po ukraińskiej stronie w najważniejszej dla nas sprawie, czyli uruchomieniu linii 102 biegnącej najpiękniejszą trasą przez nieznane Bieszczady. Chcemy zrealizować nasz pomysł budowy nowej drezynki, ale żeby było łatwiej i szybciej będzie to pojazd napędzany silnikiem spalinowym – powiedział Karol Gajdzik.

K.Sz./msm

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u