[2/190] Nowy sprzęt dla ustrzyckiego SP ZOZ

Drukuj
Dodano: czwartek, 07 czerwiec 2018

We wtorek 13 marca w ustrzyckim Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej odbyła się skromna uroczystość przekazania sprzętu medycznego ratującego życie o wartości ponad 1,2 mln zł.

Powiększ

Sprzęt dla ustrzyckiego szpitala został zakupiony z rezerwy premiera, której wartość wyniosła ponad 1,2 mln zł. Dyrektor SP ZOZ Dorota Łukaszyk wskazywała, że zakupiony sprzęt jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania ustrzyckiego szpitala, a jednocześnie staje się pierwszym elementem modernizacji ustrzyckiej lecznicy. Projekty składane przez Starostwo Powiatu Bieszczadzkiego do programu Polska – Białoruś – Ukraina przeszły procedurę weryfikacji merytorycznej, a uzyskane środki przeznaczane będą na modernizację całej placówki.

Powiększ

Przekazany sprzęt służy przede wszystkim dla ratowania ludzkiego życia to karetka pogotowia ratunkowego o wartości ponad 500 tys. zł, a jej zaopatrzenie – to taki mały szpital na bazie nowoczesnego samochodu, a wyposażenie swą wartością przerasta cenę pojazdu. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Jest tutaj niezbędne wyposażenie do ratowanie ludzkiego życia. Nasza praca przy pomocy takiego sprzętu będzie na pewno jeszcze bardziej skuteczniejsza – mówili ratownicy. Zakupiono aparaturę do sterylizacji różnorodnego sprzętu medycznego, aparat do znieczulenia sprzęt niezbędny przy operacjach, trzy respiratory – sztuczne płuca, łóżka na blok operacyjny oraz stanowisko intensywnej terapii składające się z łóżka szpitalnego ze sztywnym mobilnym podłożem umożliwiającym zmianę położenia pacjenta wraz z niezbędnym wyposażeniem z zapewnionym przyłączem tlenu, próżni i sprężonego powietrza. Wicewojewoda Lucyna Podhalicz odwiedziła oddziały szpitala, a spotkanie było również okazją do rozmowy o problemach ustrzyckiej służby zdrowia.

Powiększ

– To jest kolejny ważny dzień nie tylko dla powiatu bieszczadzkiego, ale i Podkarpacia, który pokazuje, że władze samorządowe rozumieją bardzo dobrze problemy i potrzeby służby zdrowia i inwestują w nowoczesną infrastrukturę zdrowotną. Karetka to element pierwszego kontaktu pacjentów, tych najbardziej potrzebujących, do którego się jedzie na wezwanie, jest tym najważniejszym środkiem, aby uratować zdrowie, a niejednokrotnie życie. Myślę, że przy pomocy władz samorządowych będziemy w miarę możliwości wspierać działania lokalnych społeczności na rzecz szpitala – mówiła podczas uroczystości Wicewojewoda Lucyna Podhalicz.

– Stąd nowoczesna karetka, ale też dodatkowe sprzęt, który dzisiaj symbolicznie przekazujemy dla ustrzyckiego szpitala, a który sfinansowany jest z projektów województwa podkarpackiego i ze środków Unii Europejskiej, a pozwoli szpitalowi na podniesienie zakresu i jakości świadczonych przez tą placówkę usług medycznych – wskazywała Lucyna Podhalicz.

Przekazany sprzęt pracuje już w ustrzyckim szpitalu.

– Wiemy, jaki ogrom pracy włożono już w tym szpitalu, to nie tylko ta karetka, ale również i sprzęt pracujący już w placówce. Jest to pierwszy tak duży zastrzyk finansowy w sprzęt medyczny dla szpitala od kilkudziesięciu lat. Pamiętam, kiedy i jakie środki tutaj przychodziły, byłem wtedy radnym powiatowym, natomiast dzisiaj staramy się o kolejne środki. Niebawem rozstrzygnięty będzie jeden z projektów programu Polska – Białoruś – Ukraina, gdzie liczymy również na znaczny udział środków finansowych dla naszego szpitala. Chcemy również aplikować do premiera o kolejne dotacje z rezerwy budżetowej państwa na finansowanie kolejnych inwestycji w placówce. Chcemy by ten szpital w najbliższych latach, osiągnął określony standard potrzebne jest inwestowanie tutaj rok rocznie 500 – 600 tys. zł. My chcemy te problemy rozwiązywać i aplikować wszędzie gdzie to możliwe o środki, ale są tutaj do rozwiązania i inne pozafinansowe kwestie, dotyczące np. kadry lekarskiej, której brak bardzo odczuwamy. Swoje zadania będziemy realizować, ale chcemy prosić o dalszą pomoc i wsparcie województwa podkarpackiego w rozwiązywaniu tych problemów. Próby i propozycje ograniczania działalności tej placówki powinna spotykać się ze zdecydowaną odprawą, jako niewłaściwe i nam szkodzące. Jesteśmy tutaj na początku Polski w regionie, w którym żyją i pracują ludzie na rzecz przyjeżdżających nie tylko z zagranicy, ale i z kraju w różnych sprawach czy to turystycznych czy biznesowych i nasz szpital powinien zabezpieczać poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego dla mieszkańców i turystów. Stad nasza determinacja na rzecz tej placówki i jej wysokim standardom. Dzisiaj dziękujemy i cieszymy się z tego, co mamy – mówił podczas spotkania Starosta Bieszczadzki Marek Andruch.

W uroczystości, której gospodarzem była dyrektor SP ZOZ w Ustrzykach Dolnych Dorota Łukaszyk wzięła udział Wicewojewoda Podkarpacki Lucyna Podhalicz, Przewodniczący Rady Powiatu Bieszczadzkiego Ryszard Urban, Starosta Bieszczadzki Marek Andruch, Wicestarosta Artur Woźny, Sekretarz Starostwa Barbara Pasionek, ustrzyccy ratownicy medyczni i pracownicy placówki.

msm

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u