[2/190] Młodzi programiści

Drukuj
Dodano: czwartek, 07 czerwiec 2018

W piątek 9 marca w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ustrzykach Dolnych odbyło się uroczyste przekazanie elementów doposażenia pracowni robotyki, która działa w szkole pod kierunkiem nauczycieli Lucyny Lupy i Bartłomieja Sochy.

Powiększ Powiększ

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1, Krystyna Jasińska przedstawiła historię powstania pracowni robotyki. Dyrektor mówiła o dużym zaangażowaniu w jej powstanie nauczycieli Lucyny Lupy i Bartłomieja Sochy, którzy poświęcili wiele czasu i energii dla jej powstania. Ideą swą zarazili uczniów, którzy z olbrzymim zaangażowaniem i zainteresowaniem uczestniczą w zajęciach. Krystyna Jasińska w imieniu całej społeczności szkolnej dziękowała fundatorom za doposażenie pracowni.
Uczniowie prezentowali efekty swojej nauki i pracy w pracowni robotyki, był wąż, który rozpoznaje swego przeciwnika, czy słoń, który rusza trąbą. Uczestnicy prezentowali zbudowanego przez siebie robota, który w kilkadziesiąt sekund układa kostkę Rubika, rozpoznając nie tylko kolor poszczególnych kostek, ale także ich właściwe położenie w szyku kostki.

– Prace przy słoniu trochę nam nie wyszły, bo miał on jeszcze chodzić, a nie tylko poruszać trąbą, ale to też jest nasz duży sukces. Prace przy jego zbudowaniu prowadziło kilkanaście osób przez ponad czterdzieści godzin. Kilka programów opracowywaliśmy sami, pod kierunkiem nauczycieli, a „inteligencję" ściągamy z internetu – mówił Sebastian Szczęsny, jeden z uczniów pracowni robotyki.

Szkoła otrzymała bardzo nowoczesne stacje inżynierskie, na których projektuje się m.in. silniki lotnicze w firmie Pratt & Whitney. Poprosiłem o rozmowę mgr Lucynę Lupę.

Nasze Połoniny" – Jakie były początki pracowni robotyki w szkole?

Lucyna Lupa – Do tej pory nie funkcjonowało w naszej szkole pojęcie „pracownia robotyki", po prostu wszystkie zajęcia prowadzone były w pracowni informatycznej w gimnazjum. Dzięki Firmie Pratt&Whitney z Rzeszowa oraz Fundacji Wspierania Edukacji działającej przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza otrzymaliśmy kilka zestawów Lego Mindstorms EV3 w wersji podstawowej i kilka zestawów w wersji dodatkowej. Dodatkowo otrzymamy zestawy komputerowe, które są niezbędne do programowania robotów. Wszystko zaczęło się od tego, że w poprzednim roku szkolnym 2016/2017, zdecydowałam się rozpocząć innowację – pilotaż programowania w klasie IV a.

N. P. – ... a dzień dzisiejszy?

L. L. – W tej chwili w naszej szkole prowadzona jest w dalszym ciągu innowacja "Lubię programować" w klasie Va - wszyscy uczniowie są żywo zainteresowani programowaniem. Prowadzona jest również innowacja "ABC programowania i robotyki" na zajęciach pozalekcyjnych w klasach IV-VI. W klasach VII i gimnazjalnych również jest sporo osób żywo zainteresowanych robotyką.

N. P. – Pracownia robotyki to duże wymogi, także finansowe, skąd środki?

L. L. – Ponieważ dzieci chętnie pracowały na zajęciach poszukiwałam nowych rozwiązań technologicznych. Wtedy też ze środków gminnych oraz szkolnych zakupiłam dwa zestawy Lego WeDo 2.0 oraz tablet. Za pilotaż prowadzony w poprzednim roku szkolnym nasza szkoła, jako jedyna szkoła w województwie, otrzymała wyróżnienie Ministerstwa Edukacji Narodowej. W tym roku szkolnym napisałam kilka projektów unijnych do realizacji przez Stowarzyszenie „Copernikus" i otrzymałam środki finansowe z Fundacji Banku PeKao SA, Fundacji „Fajne Granty" oraz „TechSoup" Polska. Zakupiłam dwa zestawy Lego Mindstorms EV3 oraz mBoty.

N. P. – Podczas uroczystego przekazania doposażenia mówiła pani o sukcesach szkoły...

L. L. – Pomimo krótkiego czasu pracy w zakresie robotyki odnieśliśmy już wiele sukcesów, a są to: zorganizowanie imprezy środowiskowej z programowania i robotyki, zaangażowanie się w działania robotyczne, budowanie projektów i programowanie ich, pokazy na szkolnych Dniach Nauki, zajęcia z kodowania w ustrzyckich przedszkolach, a w najbliższym czasie planowany jest wyjazd do Rymanowa na Dzień Robotyki.

Warto poinformować, że w Liceum Ogólnokształcącym w Ustrzykach Dolnych jest możliwość kontynuowania przez absolwentów „jedynki" nauki o robotyce. W Liceum prowadzone są zajęcia o profilu informatycznym z robotyką. Tak więc prowadzone zajęcia w szkole podstawowej są rozwijane na poziomie licealnym.

– Pracownia informatyczna Liceum w Ustrzykach Dolnych posiada nowy sprzęt do nauki robotyki od grudnia 2017 roku i oczekujemy kolejnej dostawy zaawansowanych zestawów opartych na technologii Arduino. Jest to moja autorska innowacja dydaktyczna, która funkcjonuje już od 2016 roku. Od kilkunastu lat w Liceum co roku otwierany jest kierunek matematyczno-informatyczny, obecnie pod nazwą „politechniczny". Uczniowie na tym profilu uczą się w zakresie rozszerzonym matematyki, informatyki oraz – do wyboru – fizyki lub geografii. Od przyszłego roku szkolnego liceum planuje otwarcie kolejnego profilu dla „ścisłowców", czyli informatycznego, gdzie, oprócz rozszerzenia materiału z matematyki, informatyki i angielskiego, znajdą się dwie specjalności: robotyka i technologie internetowe i mobilne. Od wprowadzenia do szkół średnich matury z informatyki uczniowie co roku wybierają ten przedmiot w naszym liceum. Do tego uczestnicy zajęć innowacyjnych startują w konkursach informatycznych i zajmują niejednokrotnie wysokie miejsca. Najważniejsze z nich to: olimpiada medialna, konkurs programistyczny Code of Orders oraz sukces uczennic w konkursie Scratchmecz. Najbardziej aktywni uczniowie to: Patryk Gronkiewicz, Kinga Miszczak, Dawid Kozdrowski oraz Bartosz Juszczyk – informował po spotkaniu Bartłomiej Socha.

W uroczystości oprócz uczniów i nauczycieli wzięli udział przedstawiciele Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza", Dyrektor Biura Prasowego Pratt & Whitney Rzeszów Andrzej Czarnecki, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Ustrzykach Dolnych, Podkarpackiego Kuratorium Oświaty, Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli oraz dyrektorzy ustrzyckich szkół średnich.

Marian S. Mazurkiewicz

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u