[3/191] Sport, turystyka i kultura- kołem napędowym rozwoju powiatu bieszczadzkiego

Drukuj
Dodano: niedziela, 19 sierpień 2018

Starostwo Powiatu Bieszczadzkiego planuje realizację w Ustrzykach Dolnych dwóch dużych inwestycji. Pierwszą jest lokowanie Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, a programowa wartość tej inwestycji to ponad 200 mln. zł. Druga to realizacja Transgranicznego Centrum Dziedzictwa Kulturowego finansowanego w ramach programu Polska – Słowacja. Starostwo uzyskało ponad 1 mln. euro dotacji na wdrożenie tego projektu. Całkowita wartość inwestycji przekroczy 10 mln. zł.

Powiększ Powiększ

W Ustrzykach Dolnych odbyło się 27 czerwca spotkanie przedstawicieli Centralnego Ośrodka Sportu w Warszawie z władzami samorządowymi Powiatu Bieszczadzkiego i Gminy Ustrzyki Dolne, którego celem były uzgodnienia dotyczące projektowanej w regionie inwestycji budowy Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Przewidziane są dwie lokalizacje w Jasieniu w okolicach kościoła, a druga w Teleśnicy. Podczas spotkania przedstawiciele COS przedstawili ogólne zamierzenia i warunki lokowania inwestycji.

- Chcemy, żeby ten Ośrodek był bardzo interdyscyplinarny. Dla niektórych sportowców będą mogły tutaj odbywać się przygotowania o charakterze ogólnym, a dla innych o charakterze specjalistycznym. Chcemy by fundamentem był tutaj basen pięćdziesięciometrowy z wieżą do skoków i to jest taki jakby fundament. W zasobach Centralnego Ośrodka Sportu takiej pływalni nie ma – wyjaśniał Tomasz Koziński – pełnomocnik ds. budowy ośrodków przygotowań olimpijskich COS w Warszawie.

Przedstawiciele COS prezentowali warunki, jakie zdaniem inwestora spełniać powinna planowana przez nich inwestycja. Będą tutaj lokowane oprócz wspomnianego basenu pełnowymiarowego, także trasy biegowe o charakterze treningowym, a także trasy kolarstwa przełajowego. W kwestiach zabezpieczenie warunków treningowych powstać powinna baza dla odnowy biologicznej czy pracownie badań wydolnościowych dla sportowców wyczynowych.

- Ośrodek Przygotowań Olimpijskich „Bieszczady" będzie Ośrodkiem na miarę 21 wieku z super nowoczesnym nie tylko wyposażeniem, ale i warunkami przygotowań do olimpiad dla naszych sportowców. Planujemy wstępnie, że zainwestujemy tutaj ponad 200 mln. zł – mówił Tomasz Koziński.

Starosta Bieszczadzki, Marek Andruch przedstawił propozycje lokalizacji inwestycji wskazując na możliwość rozwoju społeczno – gospodarczego Ustrzyk Dolnych, a także warunki terenowe przyszłych inwestycji. O warunkach środowiskowych i prawnych planowanych inwestycji mówił Burmistrz Ustrzyk Dolnych, Bartosz Romowicz i obecni na spotkaniu przedstawiciele wydziałów ochrony środowiska i budownictwa Starostwa Powiatowego i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Zapytałem Starostę Bieszczadzkiego, Marka Andrucha o harmonogram inwestycji – My mamy zapewnienie, że ten Ośrodek powstanie, a cała inwestycja zostanie zrealizowana w przeciągu 5 lat. Wiemy też, jaki jest harmonogram: do listopada ma być przygotowana lokalizacja, do końca przyszłego roku ma być wybrany projektant, a do końca 2023 roku inwestycja ma być zakończona – wyjaśniał Starosta.
Po spotkaniu przedstawiciele COS wraz z samorządowcami przeprowadzili wizję lokalną proponowanych lokalizacji inwestycji.
Ośrodek Przygotowań Olimpijskich „Bieszczady" byłby ósmą taką placówką COS-u, a funkcjonują one w Zakopanem, Szczyrku, Wałczu, Cetniewie, Giżycku, Spale i w Warszawie „Torwar", jako Ośrodek Sportowo – Szkoleniowy.

Transgraniczne Centrum Dziedzictwa Kulturowego

Kolejną inwestycją, jaka będzie realizowana przez Starostwo Powiatu Bieszczadzkiego będzie realizacja Bieszczadzkiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego, którego obiekty zlokalizowane będą w Ustrzykach Dolnych w rejonie ulic Kolejowej i Fabrycznej. Zostaną tutaj zagospodarowane niszczejące budynki po zlikwidowanych bazach Kopalnictwa Naftowego, OTL i CPN. Projekt realizowany jest w ramach programu Polska – Słowacja i złożony został wspólnie z Gminą Zagórz ze strony Polskiej wraz z partnerami Słowackimi z Giraltovec i Medźilaborce. Liderem Projektu jest Powiat Bieszczadzki. Realizuje on budowy Centrów wzdłuż linii kolejowej Medźilaborce, Zagórz, Ustrzyki Dolne i Chyrów. Ustrzyckie Centrum będzie jednym z sześciu ośrodków na terenie powiatu. Wartość wstępna inwestycji wyniesie 2,1 mln. EUR, z czego blisko 1,0 mln. EUR otrzymał Powiat Bieszczadzki.
Projekt zakłada ochronę i rozwój dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Pogórza Karpackiego. Celem przedsięwzięcia jest wykreowanie i nowego produktu turystycznego na pograniczu polsko – słowacko – ukraińskim opartego o budowaną infrastrukturę przy szlaku kolejowym Linii 107 do granicy ze Słowacją i Ukrainą w miejscowości Łupków i dalej szlakiem Karpat do Giraltovec. W Ustrzykach Dolnych powstanie przestrzeń na działalność Bieszczadzkiego Dziedzictwa Kulturowego, a w Zagórzu planuje się budowę mini skansenu kolejowego w formie skweru z wykorzystaniem obiektów techniki kolejowej w postaci lokomotywy TKt 48124 z 1955 r., semafora ramiennego i żurawia wodnego. Skwer upamiętniać będzie bohaterskie czyny Obrońców Węzła Zagórskiego w 1918 r. W Medźilaborcach na Słowacji w budynku Muzeum im. Andy'ego Warhola adaptowane zostaną pomieszczenia na Muzeum I Wojny Światowej. W ramach projektu zmodernizowana zostanie infrastruktura drogowa i piesza wokół muzeum i przy miejscowym cmentarzu. W Giraltovcach powstanie Dom Słowacko – Polski prezentujący dziedzictwo kulturowe partnerów polskich i słowackich. W ramach projektu przewidziano również organizację imprez kulturalnych w każdej z czterech miejscowości, oraz konferencji naukowej dotyczącej dziedzictwa karpackiego, a także historyczność linii kolejowej i jej znaczenie w rozwoju społeczno – gospodarczym regionu.

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u