[3/191] Wycieczka naukowo – dydaktyczna do Krakowa i Oświęcimia

Drukuj
Dodano: niedziela, 19 sierpień 2018

W dniach 16-19 kwietnia 2018 r. uczniowie klas pierwszych i drugich ustrzyckiego Liceum Ogólnokształcącego im. J. Piłsudskiego uczestniczyli w wycieczce do Krakowa i Oświęcimia, która była współorganizowana przez Zakład Nauk Pomocniczych Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

O wyjeździe opowiada Daria Darosz:
Wyjechaliśmy w poniedziałek o godzinie piątej rano z parkingu przed szkołą. Pierwszym miejscem, do którego się udaliśmy po dotarciu do Krakowa był Zakład Nauk Pomocniczych Historii Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który mieści się na ul. Św. Anny 6. Było to już XX spotkanie ustrzyckich licealistów z wykładowcami uniwersyteckimi. Powitał nas prof. dr hab. Zenon Piech, współorganizator wycieczek naukowych do Krakowa i zapoznał z programem zajęć na tej wyjątkowej uczelni. Z okazji przypadającego na ten rok stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę wykłady były poświęcone m. in. tej problematyce – stała się ona ich kanwą. Pierwszym wykładowcą, którego wysłuchaliśmy był prof. dr hab. Michał Baczkowski, jego prelekcja nosiła tytuł - Kraków i Galicja w 1918 roku. Dowiedzieliśmy się w ten sposób, jak na wymienionych terenach wyglądało życie w czasie procesu odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Drugi wykład poświęcony był Znakom odrodzonej Rzeczpospolitej, a poprowadził go prof. dr hab. Zenon Piech. Przygotowana specjalnie dla nas prezentacja oraz towarzyszący jej wnikliwy komentarz pana profesora, pozwoliły nam zapoznać się z tematem rozwoju i zmian, którym podlegały polskie symbole narodowe – do czasów nam współczesnych. Ostatni wysłuchany w tym dniu wykład wygłosił prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, którego wystąpienie nosiło tytuł Postawy Polaków wobec utraty niepodległości 1795-1914. Prelekcja dotyczyła życia naszych rodaków, którzy pozbawieni własnego państwa zmuszeni byli odnaleźć się w tej nowej i niezwykle trudnej sytuacji.
Kolejnym punktem programu naszej wycieczki była wizyta w Sanktuarium św. Jana Pawła II oraz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach. Mieliśmy okazję zobaczyć tam wiele przedmiotów związanych z papieżem Janem Pawłem II, m.in. sutannę, w którą był ubrany w dniu zamachu – 13 maja 1981 roku. Mogliśmy również podziwiać piękne mozaiki w nowopowstałym obiekcie dedykowanym naszemu Wielkiemu Świętemu.
We wtorek – 17 kwietnia – udaliśmy się na wykład w plenerze, dotyczący Sztuki i kultury dawnego Krakowa, połączony ze zwiedzaniem najwybitniejszych zabytków Krakowa (prowadzony przez prof. dr hab. Zenona Piecha). Nasz spacer po Krakowie rozpoczęliśmy od poznania ogólnych informacji na temat miasta, a następnie zapoznaliśmy się z najważniejszymi miejscami w obrębie Rynku Głównego. Kolejnym celem naszej wędrówki po mieście królów było Collegium Maius - Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Początkowo uniwersytet nazywano Akademią Krakowską, a założył ją w 1364 roku król Kazimierz Wielki. Uczelnia, po śmierci króla w 1370 roku, podupadła. Dzięki skarbom przekazanym przez królową Jadwigę została odnowiona w 1400 roku. Mieliśmy okazję zobaczyć tu m.in.: bibliotekę uniwersytecką, jadalnię profesorów i aulę uniwersytecką. Następnie zwiedziliśmy pałac biskupów krakowskich i kościół franciszkanów, w którym znajduje się słynny witraż Stanisława Wyspiańskiego Stwórca oraz portrety biskupów krakowskich. Kolejnym miejscem, do którego się udaliśmy był Zamek Królewski na Wawelu. Tam prof. dr hab. Zenon Piech udzielił nam wyczerpującego wykładu na temat dzieł, które znajdowały się w jego wnętrzach oraz informacji dotyczących poszczególnych komnat, które mieliśmy okazję przemierzać. Pełni wrażeń związanych z dawnym życiem zamku udaliśmy się do katedry wawelskiej. W jej wnętrzu znajdują się m.in.: Konfesja św. Stanisława, barokowy ołtarz główny, stalle gotyckie, kaplice i nagrobki władców Polski. Kolejną atrakcja była dla nas wspinaczka na wieżę, której celem był jeden z największych dzwonów w Polsce – Zygmunt (każdy z nas dotknął jego „serca"). To nie był jeszcze koniec wrażeń. W tym dniu udaliśmy się także do Muzeum Narodowego (Oddział Dom Mehoffera). Muzeum młodopolskiego artysty – Józefa Mehoffera mieści się w dawnym domu malarza przy ulicy Krupniczej 26. Urodził się w nim także Stanisław Wyspiański. Dziś, zgodnie z wolą rodziny Mehoffera znajduje się tam jego muzeum. Pani przewodnik ciekawie opowiedziała nam o artyście i jego twórczości, a jego dzieła zrobiły na nas ogromne wrażenie. Analizowaliśmy niektóre z jego obrazów np. Natura i Sztuka, co przybliżyło nam warsztat i sylwetkę twórczą Mehoffera. W ten sposób zakończyliśmy drugi dzień naszej wyprawy do Krakowa.
W środę 18 kwietnia rozpoczęliśmy zwiedzanie od Kościoła Mariackiego. Oglądaliśmy polichromię wykonaną przez Jana Matejkę i jego uczniów m.in. Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego. Mieliśmy też okazję podziwiać słynny ołtarz Wita Stwosza, którego historię opowiedział nam pan dyrektor Arkadiusz Lupa. Kolejnym punktem zwiedzania był Gmach Główny Muzeum Narodowego z wystawą czasową Wyspiański. Mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć największą do tej pory wystawę, prezentująca kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego. Wyjątkowy charakter nadaje również tej kolekcji kontekst historyczny, związki Wyspiańskiego z Krakowem, miastem, z którym związał całe swoje życie i twórczość, z tutejszymi kościołami i budynkami użyteczności publicznej, które zaprojektował zgodnie z własną wizję przyszłości. Oprócz rysunków i obrazów na wystawie znajdowały się prace z innych dziedzin twórczości artystycznej: rzemiosła artystycznego, rzeźby oraz grafiki artystycznej. Wystawa zrobiła na nas ogromne wrażenie. Ponadto - co warto podkreślić - sama oprawa towarzysząca wystawie Wyspiańskiego np. rozwiązania architektoniczne zastosowane w poszczególnych pomieszczeniach, podkreślały piękno dzieł artysty.

Powiększ

Kolejne zajęcia odbyliśmy w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa w Oddziale Stara Synagoga. Poznaliśmy tam kulturę żydowską, tradycyjne ubiory tej społeczności oraz dowiedzieliśmy się, jakie są najważniejsze wydarzenia w ich życiu religijnym. Następnie zwiedziliśmy synagogę, o której opowiedziała nam pani przewodnik. Ostatnim miejscem, które zwiedziliśmy tego dnia była Bazylika św. Michała Archanioła na Skałce. To tam, według niektórych źródeł został zabity w 1079 roku z rozkazu króla Bolesława Śmiałego, biskup krakowski Stanisław ze Szczepanowa. Odwiedziliśmy tam Panteon Wielkich Polaków, gdzie spoczywają prochy m.in.: Jana Długosza, Czesława Miłosza, Wincentego Pola, Adama Asnyka i Stanisława Wyspiańskiego.

Powiększ

Ostatniego dnia tj. w czwartek - 19 kwietnia – udaliśmy się do Oświęcimia. Naszym celem było zwiedzanie największego w Polsce niemieckiego obozu zagłady z okresu II wojny światowej. Przewodnik opowiedział nam jego historię. Przechodziliśmy przez przerażające pomieszczenia, w których znajdowały się ludzkie włosy, buty, okulary, walizki i zdjęcia więźniów. Widzieliśmy miejsce rozstrzelania więźniów – ścianę straceń i celę, w której męczeńską śmiercią zginął św. Ojciec Maksymilian Kolbe. Ostatnim punktem zwiedzania było Birkenau – miejsce, gdzie więźniowie mieszkali i „próbowali" żyć. Widzieliśmy pomnik poświęcony ofiarom tego bestialskiego mordu, na którym znajdują się tablice z napisami w 28 językach. Naszą wycieczkę zakończyliśmy w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu, które mieści się w dawnej synagodze. Wysłuchaliśmy opowieści pana przewodnika o Żydach z Oświęcimia, ich języku, religii i codziennym życiu w tym mieście. O godzinie 18: 00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Ustrzyk Dolnych.
Szczególne podziękowania należą się dyrektorowi Arkadiuszowi Lupie za organizację wycieczki, Małgorzacie Kijowskiej za obecność i opiekę i Arturowi Wróblewskiemu za bezpieczną podróż. Dziękujemy również pracownikom Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego za wartościowe wykłady, a szczególnie prof. Zenonowi Piechowi za opiekę naukową, merytoryczny spacer po Krakowie oraz niezwykłe wykłady, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Dziękujemy wszystkim przewodnikom, z którymi mieliśmy przyjemność przebywać i słuchać ich opowieści o tym, co ważne i piękne. Podziękowania składamy także wszystkim tym, którzy wsparli finansowo naszą wartościową wycieczkę.

Daria Darosz

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u