[3/191] Spotkanie sąsiadów w Michniowcu

Drukuj
Dodano: niedziela, 19 sierpień 2018

W niedzielę 10 czerwca odbyło się kolejne spotkanie przygraniczne sąsiadów z Michniowca i Łopuszanki na Ukrainie. W spotkaniu wzięło udział blisko 100 gości z Ukrainy, a jego myślą przewodnią jest promocja budowy przejścia granicznego łączącego te dwie miejscowości.

Powiększ

Powiększ

Straż Graniczna i Urząd Celny specjalnie na to spotkanie przygotowały tradycyjnie już czasowe polowe przejście graniczne, które odprawiło blisko 100 przybyłych gości z Ukrainy z Posłem do Rady Najwyższej Ukrainy Andriyem Łopuszańskim na czele. W poprzednich latach wieś Łopuszanka dwukrotnie przyjmowała gości z Polski. Stronę polską reprezentował poseł na Sejm RP Piotr Uruski, w imieniu Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego list odczytał Starosta Powiatu Bieszczadzkiego Marek Andruch. Wojewodę Podkarpackiego reprezentowała Małgorzata Onyszkiewicz. Obecni byli również samorządowcy z terenu Bieszczad, radni powiatowi, sołtysi, przedstawiciele służb mundurowych; Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej oraz Nadleśnictw Ustrzyki Dolne i Lutowiska.

Powiększ

Z Ukrainy przybyli: Andriy Łopuszański, reprezentujący Ambasadę Ukrainy w Polsce gen. Andriy Kucherenko, Przewodniczący Rejonowej Administracji Państwowej w Starym Samborze Orest Bonk oraz Zastępca Przewodniczącego Rejonowej Administracji Państwowej w Turce Jurij Łyko.
Gości witano starym obyczajem: chlebem i solą, a przekazali go mieszkańcy Łopuszanki posłowi Piotrowi Uruskiemu, a w imieniu Gminy Czarna chleb przekazał Bogdan Kochanowicz posłowi Andriyowi Łopuszańskiemu. W okolicznościowych przemówieniach otwierających święto oficjalni goście pozdrawiali zebranych i wyrażali nadzieję na rychłą budowę przejścia granicznego, które powinno stać się motorem rozwoju sąsiadujących ze sobą gmin.
Po uroczystym otwarciu na scenę wkroczyły zespoły dziecięce ze szkół w Czarnej. Występy otworzył tradycyjny polonez w wykonaniu dzieci z najmłodszych klas, a taniec Smerfów
dzieci z przedszkola i klasy zerowej. Zaprezentowano również pokazy gimnastyczne oraz występ grupy instrumentalno-wokalnej „Volta". Gościnnie wystąpił zespół „Rymanowianie" z Rymanowa, „Werchowyńcy" z Ustrzyk Dolnych i grupa wokalna „Widymo". Goście przywieźli ze sobą przyjęty dużymi brawami zespół działający przy Domu Kultury w Turce.
Rozstrzygnięto konkurs kulinarny przygotowany przez Starostwo Powiatu Bieszczadzkiego pod nazwą ,,Kuchnia Bojka". W konkursie wzięło 8 Kół Gospodyń Wiejskich i grup nieformalnych. Zadaniem uczestników było przygotowanie przystawki, dania ciepłego oraz deseru z wykorzystaniem dziko rosnących ziół i chwastów jadalnych występujących w Bieszczadach. Decyzją publiczności zwyciężyła Grupa Inicjatywno-Twórcza „Czarna Dolna i Przyjaciele", na drugim miejscu uplasował się OSP Michniowiec, a trzecie przypadło w udziale Kołu Gospodyń w Michniowcu. Wyróżnienia otrzymały: KGW ze Stańkowej oraz Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych w Lutowiskach. Wszystkie grupy w nagrodę otrzymały sprzęt AGD i wyposażenie kuchenne. Konkurs zorganizowano w ramach projektu „Wołanie przestrzeni – o nieistniejącej krainie" finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Program Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020.
Spotkanie miało również aspekt sportowy. Rozegrane zostały Gminne Biegi Przełajowe i Mistrzostwa Gminy Czarna w Kolarstwie Górskim, w których wystartowało 40 zawodników w trzech kategoriach wiekowych. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy.
Gośćmi byli również oficer łącznikowy Policji Republiki Federalnej Niemiec Helga Riedel, nordycki oficer łącznikowy Królestwa Norwegii Tor Espen Haga oraz młodzież ze Słowacji.

Marian S. Mazurkiewicz

Udostępnij na Facebooku

Komentarze  

#1 Romko 2018-09-08 11:39
Wże ne wmerła Ukraina. Flagi pościągane?
Cytuj

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u