[3/191] Komputery dla szkoły w Polanie

Drukuj
Dodano: niedziela, 19 sierpień 2018

W kwietniu br. w Publicznej Salezjańskiej Szkole Podstawowej w Polanie gościli Starosta Bieszczadzki Marek Andruch i Wiceprezes Zarządu „Exatel" S.A. z Warszawy Rafał Magryś, który jest polskim operatorem telekomunikacyjnym i dostawcą usług cyberbezpieczeństwa. Rafał Magryś przekazał szkole dar w postaci 10 laptopów.

Powiększ Powiększ

W spotkaniu uczestniczyli dyrektor placówki ks. Jarosław Wnuk, były dyrektor szkoły Andrzej Majewski i Witold Smoleński, a także uczniowie, rodzice i nauczyciele.
Szkoła Podstawowa im. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego od roku 2005 prowadzona jest przez Polański Oddział Stowarzyszenia Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym "Edukator". Przekazanie przez Gminę Czarna szkoły Stowarzyszeniu uratowało ją przed likwidacją, a staraniem nowego administratora szkoła stała się centrum kulturalnym wsi. W dalszych planach jest organizowanie kursów edukacyjnych np.: komputerowych, językowych i innych, także i dla dorosłych mieszkańców.
Przekazanie komputerów dla szkoły to wymierna pomoc również dla wsi. Ważne, żeby małe szkoły w takich miejscowościach jak np. Polana były to takie małe centra wychowania, kształtowania człowieka i wartości w tym człowieku.

– Chciałem przekazać, że o szkole w Polanie i jej potrzebach rozmawialiśmy z ks. dyrektorem Wnukiem wielokrotnie. Przedstawiałem ją również Marszałkowi Sejmu RP Markowi Kuchcińskiemu, który chciałby mocno pomóc tej szkole, i to dzisiejsze nasze spotkanie związane jest również z jego inicjatywy, a chciałby wspomóc waszą szkołę i w inny sposób, wskazując na jej problemy w Ministerstwie Edukacji. Miałbym prośbę do rodziców i nauczycieli o podjęcia dalszych inicjatyw w tym zakresie, o opracowanie dalszych, może nowych form działania tej szkoły i dodatkowych pomysłów jej rozwoju. Współpraca z firmą „Exatel" i jej prezesa będzie mogła się rozwijać, trzeba by było zastanowić się nad formą i celami najlepszymi dla was i dla szkoły. Istnieje możliwość pozyskania i innych firm, które wsparłyby waszą szkołę – mówił podczas spotkania Starosta Bieszczadzki Marek Andruch –Musimy opracować program, który wskazałby, jaka ta działalność miałaby być, co zrobić i jakie te formy współpracy oprócz spraw szkolnych? Tak, by to wszystko pozwalało nie tylko na jej utrzymanie, ale przede wszystkim jej rozwój w kolejnych latach. Chciałbym obiecać, że wspólnie z radnym Myślińskim i wójtem gminy będziemy was wspierać i pomagać. Życzę również, by przekazane wam dzisiaj komputery dobrze służyły uczniom, nauczycielom i szkole – mówił na zakończenie starosta.

Przekazane przez firmę „Exatel" SA komputery będą służyć szkole, ale propozycja firmy idzie jeszcze dalej. Podczas rozmów z dyrektorem szkoły prezes Rafał Magryś mówił o możliwościach podjęcia dalszej współpracy opierającej się o bazę placówki, a także zwiększanie jej zakresu o np. zielone klasy, czy możliwości wymiany uczniów.

– Bardzo się cieszę, że mogłem tu przyjechać. Reprezentuję firmę „Exatel" S.A. z Warszawy, która zajmuje się telekomunikacją i informatyką, z jednej strony zajmujemy się kładzeniem kabli światłowodowych, a z drugiej cyberbezpieczeństwem, oprogramowaniem i opracowywaniem własnych urządzeń. Pracujemy w kilku miastach na Podkarpaciu m.in.: w Przemyślu, Jarosławiu i w Ropczycach i dowiedzieliśmy się, że potrzebne są wam komputery. Postanowiłem przyjechać do was i przekazać wam w imieniu naszej firmy 10 komputerów, a będzie to pierwsza partia. Myślę, że w niedługim czasie może gdzieś w połowie maja, przyjedzie do was następna. Jestem przekonany, że te komputery zrealizują przynajmniej w części wasze potrzeby. Dzisiaj to dopiero początek naszej współpracy. Życzę, by dobrze wam służyły nie tylko do nauki, ale rozwijania waszej wiedzy o oprogramowaniach i komputerowym świecie. Wszystkiego dobrego – informował Prezes Rafał Magryś.

Dyrektor szkoły ks. Jarosław Wnuk był bardzo wdzięczny darczyńcom.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni firmie „Exatel" SA i osobiście panu prezesowi Rafałowi Magrysiowi i Staroście Bieszczadzkiemu Markowi Andruchowi za prezent w postaci 10 komputerów. Pozwolą one zmodyfikować pracownię komputerową dla oddziałów od 1 do 3 w naszej szkole. Komputery pozwolą również na mobilną pracę zielonych klas. Zaproponowana przez prezesa Magrysia forma współpracy jest dla nas bardzo obiecująca – mówił dyrektor.

Szkoła prowadzona jest przez Polański Oddział Stowarzyszenia "Edukator", które od września 2005 roku administruje szkołą podstawową w Polanie. Społeczno-Oświatowe Stowarzyszenie Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym "Edukator" z Łomży prowadzi już 17 szkół podstawowych zamkniętych przez władze samorządowe z powodów ekonomicznych oraz ma cztery Oddziały Zamiejscowe. Oddział w Polanie jest piątym Oddziałem Zamiejscowym.

msm

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u