[4/192] Poradnia endoskopii w ustrzyckim szpitalu

Drukuj
Dodano: czwartek, 08 listopad 2018

Ustrzycki szpital rozszerza zakres swoich usług w oparciu o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zgodnie z umową otwarto Poradnię Endoskopową, która prowadzić będzie zabiegi i badania diagnostyczno-lecznicze jelit.

Żyjemy w czasach ogromnego postępu cywilizacyjnego, a zmiany następują tak szybko, że często traktujemy je jak oczywistość. Największymi zaletami są zmiany w zakresie wzrostu wygody życia, dobrobytu, wydłużenie długości życia związane z rozwojem zaawansowanych technologii i medycyny. Niesie to również i te negatywne zjawiska. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że występują problemy z różnego rodzaju nowotworami piersi, szyjki macicy, płuc czy trzustki. Niestety pojawiają się nowe zagrożenia. W Polsce w ostatnich latach największe żniwo zbiera nowotwór jelita grubego. Przeprowadzone badania w grupie pacjentów największego ryzyka wykazały, że duży odsetek zachorowań, bo nawet 95 proc., odnotowuje się w wieku po 50 roku życia. Jak wykazują badania wśród przyczyn powstawania raka jelita grubego tylko 25 proc. należy szukać w genetyce. Największy wpływ mają czynniki środowiskowe, spożywanie dużych ilości czerwonego mięsa, żywności wysoko przetworzonej, palenie papierosów, spożywanie alkoholu czy siedzący tryb życia. Objawy nowotworu są bardzo niespecyficzne, a mogą to być to okresowe bóle brzucha, uczucia wzdęcia, pełności, zaburzenia rytmu wypróżnień. Jednocześnie zaniepokoić powinny zaparcia, a tuż po nich biegunki.
W przypadku zaobserwowania podobnych objawów najlepiej jednak udać się do specjalistycznej Poradni Endoskopowej. Endoskopia to nazwa zabiegów diagnostyczno-leczniczych, które polegają na badaniu wnętrza ciała ludzkiego przy wykorzystaniu przyrządu ze światłowodem nazywanego endoskopem. Jeszcze do niedawna ustrzyccy lekarze rodzinni kierowali swych pacjentów do Przemyśla czy Rzeszowa, gdzie pacjent z Ustrzyk Dolnych czy z Czarnej musiał rejestrować się i oczekiwać na badanie w olbrzymich kolejkach. Terminy badań często sięgały kilkunastu miesięcy. Jak informuje dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej Dorota Łukaszyk, od sierpnia bieżącego roku badania te są wykonywane przez lekarzy specjalistów z Przemyśla i Lublina w ustrzyckiej poradni przyszpitalnej.

Podpisaliśmy z Oddziałem NFZ w Rzeszowie kontrakt na wykonywanie badań i leczenia z zakresu endoskopii. Pacjenci muszą mieć skierowania od swojego lekarza rodzinnego i zostaną przyjęci w naszej poradni. Badania prowadzą wysokokwalifikowani specjaliści z olbrzymim doświadczeniem zawodowym, a najważniejsze, że odbywać się będą tu na miejscu w Ustrzykach Dolnych – informuje dyrektor SP ZOZ.

Interesuje nas sposób prowadzenia badań, czas oczekiwania, terminy przyjęć i ewentualne kolejki. Dorota Łukaszyk wyjaśnia, że w związku z tym, że jest to nowa poradnia czas oczekiwania jest bardzo krótki, a prace poradni kierowane są przede wszystkim do mieszkańców powiatu bieszczadzkiego i oni będą przyjmowani w pierwszej kolejności. Informacje szczegółowe o terminach przyjęć i rejestracji można uzyskać pod telefonem 13 461 10 11.

marsmaz

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u