[8/135] Czas na robotę i świętowanie

Drukuj
Dodano: wtorek, 30 październik 2012

Powiększ
Popularne powiedzenie „do trzech razy sztuka" w zakresie tradycyjnego choć do niedawna zapomnianego świętowania „Dnia Budowlanych" zakończyło się we wrześniu 2011 roku w Lesku postanowieniem „teraz czas na Ustrzyki Dolne". IV Biesiada Święta Budowlanych „Bieszczadzka Wiecha" tym razem mocno zmobilizowała kilku organizatorów z Leska i Ustrzyk Dolnych.

Robimy- postanowiono- imprezę wspólną, nadal wynikającą z tradycji w sposób dostojny jak na twórców tego, co na ziemi powstało na przestrzeni wieków. Wyrazem tego może być powiedzenie: „Bóg stworzył ziemię a to co na ziemi zrobili budowniczowie". Organizacji podjął się Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wspólnie z Kierownikiem Wydziału Architektury z Ustrzyk Dolnych, czyli  Jan Demko i Waldemar Wójcik. Przy organizacji współdziałał także Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego z Leska  Dariusz Kapinos oraz organizator poprzednich biesiad Ryszard Owsiany, także z Leska.

W/w uzyskali pomoc materialną od sponsorów tzn. firm budowlanych z Leska i Ustrzyk Dolnych oraz z Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Rzeszowie. Spotkanie integracyjne leskich i bieszczadzkich budowlanych sponsorowali jak dotychczas:
- Starostwo Powiatowe Ustrzyki Dolne i Lesko
- Burmistrzowie Ustrzyk Dolnych i Leska
Firmy sponsorujące z powiatu leskiego to:
Przedsiębiorstwo Budowlane „Orlef"- Jerzy Orlef z Leska, Firma Sprzętowo-Transportowa „Intra-sprzet" Indyk Mieczysław z Leska, Przedsiębiorstwo-Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „Darjan" Jan Giefert z Hoczwi.
Firmy sponsorujące z Ustrzyk Dolnych to:
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „Dankros" – właściciel Szukalski Ryszard,  Spółka z.o.o. „Transmitel"- Prezes Adam Łukaszyk,  Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego „Bieszczady" Prezes Janusz Saran.

W spotkaniu udział wzięli gospodarze miasta i powiatu tj. Burmistrz Henryk Sułuja i V-ce starosta Zygmunt Krasowski.

Powiększ

Burmistrz Leska - Barbara Jankiewicz, inżynier budownictwa drogowego, w imieniu władz Leska wręczyła wyróżnienia za wkład pracy indywidualnej oraz długoletnią działalność na rzecz środowiska regionalnego dla Jana Demko,  Dariusza Kapinosa i Ryszarda Owsiany. Przewodniczący Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Rzeszowie  Zbigniew Detyna wręczył podziękowanie Januszowi Orłowskiemu i Janowi Demko za aktywną pracę na rzecz środowiska zawodowego zwłaszcza, że  Janusz Orłowski drugą kadencję jest członkiem Rady Okręgowej Izby i dobrze reprezentuje kadrę techniczną budownictwa obu powiatów. Starosta Leski, którego reprezentował  Andrzej Orłowski oraz  Burmistrz Barbara Jankiewicz wręczyli  dyplomy gratulacyjne i drobne upominki osobom wyróżniającym się długoletnią, wzorową pracą zawodową a otrzymali je:

Ryszard Owsiany za 50 lat z budownictwie,  Jan Giefert za szczególne osiągnięcia przy wprowadzaniu nowoczesnych metod, technologii i rozwiązań w budownictwie,  Adrian Podstawski- młody budowlaniec za trafny wybór zawodu oraz sprawne sprawowanie funkcji technicznych, Marian Bechta- młody budowlaniec za trafny wybór zawodu i osiągnięcia w zakresie rozwiązań technicznych,  Krzysztof Barański- młody początkujący inżynier projektant za sprawne zorganizowanie własnego miejsca pracy oraz świadczenie usług na rzecz regionalnych inwestorów.

Powiększ

Władze Ustrzyk Dolnych wręczyły i uhonorowały  wyróżnieniami i nagrodami rzeczowymi następujące osoby za podobne dokonania tj.: Adama Ostrowskiego, Emilię Szydełko,  Piotra Korczaka, Łukasza Hawrylika,  Stanisława Toporowskiego.

Specjalne wyróżnienie zastosowane po raz pierwszy otrzymały 2 osoby po 1 z każdego powiatu za unikalne i niezwykłe zdolności, dużą wiedzę i doświadczenie praktyczne, nadzwyczajny bo obecnie rzadki kunszt w zakresie zanikających rzemiosł budowlanych. Z Leska nagrodę- wyróżnienie specjalne otrzymał  Jan Pączka blacharz-mistrz w zawodzie z ponad 40-letnią praktyką. Druga osoba o podobnych cechach to  Mirosław Kowalczyk z Ustrzyk Dolnych. W/w fachowcy nie mają sobie równych w umiejętnościach wykonywania robót.

Powiększ

Najważniejszym elementem spotkania było wręczenie statuetek i poświadczeń Połączonej Kapituły Nagrody Regionalnej „Bieszczadzkiej Wiechy", które to statuetki i dyplomy z terenu powiatów otrzymali, za: utrzymywanie w sposób wzorowy i długotrwały czołowego miejsca w ostrej konkurencji rynkowej w zakresie całokształtu poziomu wiedzy, doświadczenia, innowacji, sprawności świadczenia usług i produkcji budowlanej w przestrzeni publiczno-terytorialnej a to:  Przedsiębiorstwo Budowlane „Orlef" z Leska- reprezentowane przez Prezesa Jerzego Orlefa,  Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „Dankros" z Ustianowej Górnej – reprezentowane przez Prezesa  Ryszarda Szukalskiego.

Powiększ

Uczestnicy spotkania w liczbie ponad 50 osób oraz zaproszeni goście dzięki uprzejmości  Piotra Korczaka Prezesa „Arłamów SA" zwiedzili, jak na regionalne warunki dużą budowlę tj.: „Wschodnio- Europejskie Centrum Kongresowo-Sportowe" w Arłamowie. Kosztem ponad 300 mln złotych powstaje kompleks obiektów szkoleniowo-wypoczynkowo-sportowych wraz z lotniskiem i zapleczem za środki finansowe z Unii Europejskiej. Władze Ustrzyk Dolnych usilnie starają się o dodatkowe środki na remont asfaltowej drogi powiatowej z Jureczkowej do Arłamowa. Dla ścisłości należy dodać, że w spotkaniu uczestniczyło 3 inżynierów budownictwa z regionu Borysławia i Drohobycza na Ukrainie oraz Prezes Podkarpackiej Izby Gospodarczej oraz koledzy inżynierowie z Sanoka i Przemyśla.

Relację sporządził:
Ryszard Owsiany
Lesko

Zdjęcia:
Dariusz Kapinos
Lesko

 

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u