[2/179] W powiecie bieszczadzkim przestępstwo nie popłaca

Drukuj
Dodano: niedziela, 02 kwiecień 2017

W czasie XXVIII Sesji Rady Powiatu Bieszczadzkiego, która odbyła się w dniu 10 lutego 2017 r. przyjęto istotne dla powiatu decyzje programowe dotyczące osób niepełnosprawnych, bezrobotnych, a także wysłuchano dorocznej informacji Komendanta Powiatowego Policji w Ustrzykach Dolnych o stanie bezpieczeństwa.

Powiększ

Radni przyjęli „Powiatowy program działań na rzecz osób niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz przestrzegania praw osób niepełnosprawnych na lata 2017-2021". Na terenie powiatu bieszczadzkiego w 2015 r. mieszkało 511 osób, w tym 216 kobiet, dla których Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności wydał orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Program ma być realizowany ze środków własnych gmin, powiatu i ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jego realizacja ma stworzyć optymalne warunki funkcjonowania i poprawić warunki życia niepełnosprawnych.
Przyjęto również dwa projekty uchwał o przystąpieniu do realizacji projektów pozakonkursowych pn.: „Aktywizacja osób powyżej 29 r. ż. pozostających bez pracy w powiecie bieszczadzkim (III)" i „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie bieszczadzkim (III)". Projekty te realizowane są przez Powiatowy Urząd Pracy w Ustrzykach Dolnych i wspierają bezrobotnych w zakresie nabywania czy uzupełniania doświadczenia zawodowego. Wspierają mobilność młodych ludzi w możliwości zatrudnienia poza miejscem stałego zamieszkania, a także finansowania kosztów dojazdu czy zapewnienia środków na zasiedlenie. W zasięgu działania uchwał znajdują się ludzie młodzi i powyżej 29 roku życia, a także osoby niepełnosprawne. Projekt ten jest współfinansowany ze środków Funduszu Pracy i EFS i nie wymaga wkładu własnego powiatu.
Nadkomisarz Piotr Mazur - Komendant Powiatowy Policji w Ustrzykach Dolnych przedstawił doroczną informację o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu bieszczadzkiego w 2016 roku.
W Komendzie Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych zatrudnionych jest 65 funkcjonariuszy, z czego 6 pełni służbę w Zespołach Prewencji. Od dnia 1 lutego w miejsce Rewirów Dzielnicowych w Czarnej i Lutowiskach zostały utworzone Zespoły Prewencji, w skład których wchodzi dwóch dzielnicowych i referent. W Rewirach Dzielnicowych w Ustrzykach Dolnych pracuje trzech funkcjonariuszy, z czego 2 ma swoje rewiry w mieście, a jeden na wsi. Przestępczość na terenie powiatu systematycznie spada. W 2013 r. przestępstw stwierdzonych było 438, przy wykrywalności 347, dane na 2016 r. wskazują poziom 243, a wykrywalność sprawców wynosiła analogicznie 198. Wskaźnik wykrywalności kształtuje się na wysokim poziomie. Dla porównania w 2013 wskaźnik ten w Ustrzykach wynosił 78,5 proc., a w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie 70,9 proc. Wartość ta wzrosła w 2016 r. do poziomu 81,2 proc. w Ustrzykach, natomiast w KW Rzeszów spadła do poziomu 69,3 proc. Struktura przestępczości w powiecie bieszczadzkim przedstawia się następująco: przestępstwa kryminalne – 66,2 proc., drogowe – 16,4 proc., gospodarcze – 14,4 proc., inne – tylko 2,8 proc. Najwięcej przestępstw popełnianych jest w gminie Ustrzyki Dolne, najmniej w Lutowiskach. Dla przykładu najwięcej przestępstw kradzieży, bo 19 popełniono w Ustrzykach Dolnych, a po 3 w Czarnej i Lutowiskach. Kradzieży z włamaniem w roku 2016 w Lutowiskach nie odnotowano, natomiast w mieście było ich 10. Spadają również dane statystyczne dotyczące przestępstw drogowych i kierujących pod wpływem alkoholu. W 2014 r. przestępstw w ruchu drogowym było 67 i zatrzymano 56 nietrzeźwych kierujących. Liczby te w 2016 roku przedstawiają się następująco: było 35 nietrzeźwych kierujących, a naruszeń prawa drogowego 40. W 2016 r. zatrzymano z różnych przyczyn 65 praw jazdy i 566 dowodów rejestracyjnych. Wykroczeń polegających na naruszeniach porządku w roku 2015 było 301, a rok później 315. Najwięcej wykroczeń policjanci zanotowali w naruszaniu przepisów ruchu drogowego, których w 2015 było 5329, a w 2016 liczba ta spadła do 4681. Wykroczeń w zakresie nieobyczajności publicznej w 2016 r. było 92 i policja odnotowuje tendencje wzrostowe, bo w 2015 było ich 56. Piotr Mazur poinformował o efektach prowadzonej na stronach internetowych policji krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Na terenie powiatu bieszczadzkiego w 2016 r. odnotowano 166 zgłoszeń, z czego 20 z nich zostało potwierdzonych natomiast 146 nie potwierdzono. Niepotwierdzenia wynikały z wielu przyczyn, np.: krótkotrwałość wykroczenia nieobyczajnego czy zbyt późne zgłoszenie. Jak zapewnił komendant wszystkie zgłaszane sprawy są podejmowane do rozpoznania. Wyjaśniał również, że mapa pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa w regionie.
Wśród kilkunastu priorytetów na rok 2017 Piotr Mazur wskazał na prace ukierunkowane na przeciwdziałanie zachowaniom najbardziej uciążliwych społecznie jak np.: nielegalny handel wyrobami bez polskich znaków skarbowych akcyzy, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, parkowanie pojazdów w miejscach niedozwolonych, dewastacja mienia, ujawnianie przestępstw związanych narkotykami czy kradzież cudzej rzeczy.
Starosta bieszczadzki Marek Andruch przedłożył Radzie Powiatu sprawozdanie z pracy Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego za 2016 r.
Radni w głosowaniu akceptowali obydwa sprawozdania, a Ryszard Urban złożył na ręce nadkomisarza Piotra Mazura, Komendanta Powiatowego Policji, serdeczne podziękowania za ofiarną pracę policjantów na rzecz bezpieczeństwa w naszym powiecie i życzył dalszych sukcesów. Podziękowania do policjantów skierował Marek Andruch, który życzył im wiele sukcesów w życiu zawodowym i powodzenia ich rodzinom.

msm

Udostępnij na Facebooku

Komentarze  

#1 pytam po co 2017-04-02 23:04
Czy rola urzędu pracy nie dobiegła już końca. Skoro bezrobocie w kraju zmalało do jednocyfrowego poziomu, w jakim celu państwo utrzymuje rzeszę urzędników. W Ustrzykach kiedy by nie poszedł do urzędu pracy to tam tylko wesoła atmosfera, śmiechy słychać aż na korytarzu. Oczywiście to nie bezrobotni tak się cieszą. Jeśli tak ma wyglądać praca ludzi którzy mają pomagać bezrobotnym to powinno uciąć im się pensje przez pół.
Cytuj

Facebook Likebox Slider



 Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl