[2/179] W powiecie bieszczadzkim przestępstwo nie popłaca
W czasie XXVIII Sesji Rady Powiatu Bieszczadzkiego, która odbyła się w dniu 10 lutego 2017 r. przyjęto istotne dla powiatu decyzje programowe dotyczące osób niepełnosprawnych, bezrobotnych, a także wysłuchano dorocznej informacji Komendanta Powiatowego Policji w Ustrzykach Dolnych o stanie bezpieczeństwa.
Radni przyjęli „Powiatowy program działań na rzecz osób niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz przestrzegania praw osób niepełnosprawnych na lata 2017-2021". Na terenie powiatu bieszczadzkiego w 2015 r. mieszkało 511 osób, w tym 216 kobiet, dla których Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności wydał orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Program ma być realizowany ze środków własnych gmin, powiatu i ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jego realizacja ma stworzyć optymalne warunki funkcjonowania i poprawić warunki życia niepełnosprawnych.
Przyjęto również dwa projekty uchwał o przystąpieniu do realizacji projektów pozakonkursowych pn.: „Aktywizacja osób powyżej 29 r. ż. pozostających bez pracy w powiecie bieszczadzkim (III)" i „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie bieszczadzkim (III)". Projekty te realizowane są przez Powiatowy Urząd Pracy w Ustrzykach Dolnych i wspierają bezrobotnych w zakresie nabywania czy uzupełniania doświadczenia zawodowego. Wspierają mobilność młodych ludzi w możliwości zatrudnienia poza miejscem stałego zamieszkania, a także finansowania kosztów dojazdu czy zapewnienia środków na zasiedlenie. W zasięgu działania uchwał znajdują się ludzie młodzi i powyżej 29 roku życia, a także osoby niepełnosprawne. Projekt ten jest współfinansowany ze środków Funduszu Pracy i EFS i nie wymaga wkładu własnego powiatu.
Nadkomisarz Piotr Mazur - Komendant Powiatowy Policji w Ustrzykach Dolnych przedstawił doroczną informację o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu bieszczadzkiego w 2016 roku.
W Komendzie Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych zatrudnionych jest 65 funkcjonariuszy, z czego 6 pełni służbę w Zespołach Prewencji. Od dnia 1 lutego w miejsce Rewirów Dzielnicowych w Czarnej i Lutowiskach zostały utworzone Zespoły Prewencji, w skład których wchodzi dwóch dzielnicowych i referent. W Rewirach Dzielnicowych w Ustrzykach Dolnych pracuje trzech funkcjonariuszy, z czego 2 ma swoje rewiry w mieście, a jeden na wsi. Przestępczość na terenie powiatu systematycznie spada. W 2013 r. przestępstw stwierdzonych było 438, przy wykrywalności 347, dane na 2016 r. wskazują poziom 243, a wykrywalność sprawców wynosiła analogicznie 198. Wskaźnik wykrywalności kształtuje się na wysokim poziomie. Dla porównania w 2013 wskaźnik ten w Ustrzykach wynosił 78,5 proc., a w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie 70,9 proc. Wartość ta wzrosła w 2016 r. do poziomu 81,2 proc. w Ustrzykach, natomiast w KW Rzeszów spadła do poziomu 69,3 proc. Struktura przestępczości w powiecie bieszczadzkim przedstawia się następująco: przestępstwa kryminalne – 66,2 proc., drogowe – 16,4 proc., gospodarcze – 14,4 proc., inne – tylko 2,8 proc. Najwięcej przestępstw popełnianych jest w gminie Ustrzyki Dolne, najmniej w Lutowiskach. Dla przykładu najwięcej przestępstw kradzieży, bo 19 popełniono w Ustrzykach Dolnych, a po 3 w Czarnej i Lutowiskach. Kradzieży z włamaniem w roku 2016 w Lutowiskach nie odnotowano, natomiast w mieście było ich 10. Spadają również dane statystyczne dotyczące przestępstw drogowych i kierujących pod wpływem alkoholu. W 2014 r. przestępstw w ruchu drogowym było 67 i zatrzymano 56 nietrzeźwych kierujących. Liczby te w 2016 roku przedstawiają się następująco: było 35 nietrzeźwych kierujących, a naruszeń prawa drogowego 40. W 2016 r. zatrzymano z różnych przyczyn 65 praw jazdy i 566 dowodów rejestracyjnych. Wykroczeń polegających na naruszeniach porządku w roku 2015 było 301, a rok później 315. Najwięcej wykroczeń policjanci zanotowali w naruszaniu przepisów ruchu drogowego, których w 2015 było 5329, a w 2016 liczba ta spadła do 4681. Wykroczeń w zakresie nieobyczajności publicznej w 2016 r. było 92 i policja odnotowuje tendencje wzrostowe, bo w 2015 było ich 56. Piotr Mazur poinformował o efektach prowadzonej na stronach internetowych policji krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Na terenie powiatu bieszczadzkiego w 2016 r. odnotowano 166 zgłoszeń, z czego 20 z nich zostało potwierdzonych natomiast 146 nie potwierdzono. Niepotwierdzenia wynikały z wielu przyczyn, np.: krótkotrwałość wykroczenia nieobyczajnego czy zbyt późne zgłoszenie. Jak zapewnił komendant wszystkie zgłaszane sprawy są podejmowane do rozpoznania. Wyjaśniał również, że mapa pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa w regionie.
Wśród kilkunastu priorytetów na rok 2017 Piotr Mazur wskazał na prace ukierunkowane na przeciwdziałanie zachowaniom najbardziej uciążliwych społecznie jak np.: nielegalny handel wyrobami bez polskich znaków skarbowych akcyzy, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, parkowanie pojazdów w miejscach niedozwolonych, dewastacja mienia, ujawnianie przestępstw związanych narkotykami czy kradzież cudzej rzeczy.
Starosta bieszczadzki Marek Andruch przedłożył Radzie Powiatu sprawozdanie z pracy Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego za 2016 r.
Radni w głosowaniu akceptowali obydwa sprawozdania, a Ryszard Urban złożył na ręce nadkomisarza Piotra Mazura, Komendanta Powiatowego Policji, serdeczne podziękowania za ofiarną pracę policjantów na rzecz bezpieczeństwa w naszym powiecie i życzył dalszych sukcesów. Podziękowania do policjantów skierował Marek Andruch, który życzył im wiele sukcesów w życiu zawodowym i powodzenia ich rodzinom.
msm
Komentarze