[1/194] Gryfskand w Ustrzykach Dolnych będzie większy od tego w Gryfinie? Na Fabrycznej modernizacja

Drukuj
Dodano: piątek, 01 marzec 2019

Piszą o nas:
Przedrukowujemy materiał opublikowany na portalu igryfino.pl

Gryfskand w Ustrzykach Dolnych będzie większy od tego w Gryfinie? Na Fabrycznej modernizacja

– Bardzo proszę o sprostowanie poniższego zdania: Te skargi słychać nawet w Bieszczadach, gdzie Gryfskand chce uruchomić kilka razy większy zakład. Jest ono nieprawdziwe. Zakład w Ustrzykach będzie mniejszy od zakładu w Gryfinie – napisała do nas Julia Szypulska reprezentująca Gryfskand.

Tymczasem sprawdziliśmy, że zakład w Ustrzykach zamierza produkować dziennie 40 ton produktów. Gryfskand obiecuje zatrudnić tam 60 osób. Wygląda na to, że jednak więcej niż w Gryfinie.

Produkcja będzie znacznie mniejsza niż w Gryfinie, mniej więcej o połowę – informuje nas dziś wspomniana wcześniej Julia Szypulska.

Jednak samych wózków retortowych ma być w Bieszczadach aż 8. To w nich odbywa się proces destylacji.

Inwestycja w Bieszczadach

Gryfskand produkuje w Gryfinie (przy ul. Fabrycznej) oraz w Hajnówce węgiel drzewny i brykiet. Chce teraz zainwestować też w Ustrzykach Dolnych leżących na trasie małej i dużej pętli bieszczadzkiej. Firma znalazła tu działkę przez pośrednika nieruchomości, a kupiła ją na licytacji komorniczej. Gryfskand planuje uruchomić produkcję do końca tego roku. Już w Ustrzykach Dolnych zatrudniono jedną osobę. Teren zakładu jest oznaczony i częściowo ogrodzony. Posesji pilnuje firma ochroniarska. Zarząd Gryfskandu zapewnia, że to będzie nowy obiekt, w którym proces technologiczny ma być zhermetyzowany i nieszkodliwy dla środowiska. Mieszkańcy mają jednak wątpliwości i stąd ich wizyta w Gryfinie i Żabnicy. Dokumentacja inwestycji została w tej chwili przesłana do konsultacji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

A co w Gryfinie
W Gryfinie i Żabnicy część mieszkańców jest niezadowolona i przedstawia argumenty, o których pisaliśmy we wcześniejszych materiałach. Gryfskand zapowiada więc zmiany.

– W kwestii emisji pyłów spełniamy wszelkie normy. Mało tego, jesteśmy na samym dole tych norm. To zaś, co wydobywa się z komina, to para wodna – przypominamy wypowiedź Patrika Kowalczyka, prezesa Gryfskandu.
W gryfińskim zakładzie trwa budowa hali do prac transportowo-przeładunkowych. Zastąpi ona dotychczasowy otwarty skład surowców. To rozwiązanie ma eliminować tzw. emisję wtórną pyłów. Prace zakończą się pod koniec tego miesiąca.

– Firma Gryfskand zadbała także o zmniejszenie uciążliwości związanych z transportem surowców i towarów. Mieszkańcy powinni odczuć poprawę dzięki kilku zmianom, które wprowadzono w ubiegłym roku. Zakład zrezygnował z zakupu miału do produkcji brykietu oraz magazynowania materiału na terenie zakładu. W efekcie ruch na drogach dojazdowych jest dużo mniejszy - zauważa Julia Szypulska.

Andrzej Kordylasiński
Portal: igryfino.pl

Od Redakcji „Nasze Połoniny"
Publikując materiał określający stanowisko przedstawicielki firmy Gryfskand sp. z o. o. – Julii Szypulskiej pytamy się: jak to się ma do podejmowanych przez Radę Miejską i Burmistrza Ustrzyk Dolnych uchwał dotyczących planu przystąpienia Gminy Ustrzyki Dolne do sporządzenia planu przestrzennego zagospodarowania przestrzennego „Przemysłowa II"?

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u