[1/194] Veni... vidi...

Drukuj
Dodano: piątek, 01 marzec 2019

Lokalizacja czwartego w Polsce zakładu firmy Gryfskand z Gryfina wywołała konflikt społeczny. Stowarzyszenie Proekologiczne „Czyste Ustrzyki Dolne" wystosowało petycję do radnych miejskich i burmistrza Ustrzyk Dolnych, w której apelują o niezwłoczne uchwalenie dla naszej gminy prawa miejscowego, które trwale zabezpieczy mieszkańców i turystów przed lokalizacją na jej terenie inwestycji zanieczyszczających środowisko, przez emisje szkodliwych substancji do atmosfery, wody i gleby, a także będących źródłem hałasu i innych uciążliwości.

Do protestujących mieszkańców regionu docierały różne, często sprzeczne ze sobą informacje, publikowane m. in. przez gazetę samorządową, a wskazujących, że nie ma żadnego zagrożenia dla środowiska ze strony inwestora, aż po wieści docierające z Gryfina-Żabnicy i Hajnówki. Relacje i filmiki mówiły o dużym zagrożeniu dla środowiska ze strony produkcji firmy Gryfskand sp. z o. o. Oliwy do ognia dodała informacja gazety, że Prezes Zarządu Gryfskand sp. z o. o. Patrik Kowalczyk postanowił wystąpić z pozwami sądowymi przeciw protestującym i naruszającym dobre imię firmy, jak stwierdził:

– Niestety w Internecie pojawiają się często tak skandaliczne i nieprawdziwe wypowiedzi na temat naszej firmy, że musieliśmy włączyć w to prawników – czytamy wypowiedź Patrika Kowalczyka dla „Gazety Bieszczadzkiej" (nr 1 (664) z 11.01.2019 r.).

Prezes Zarządu Stowarzyszenia Proekologicznego „Czyste Ustrzyki Dolne" Dariusz Wojciechowski postanowił spotkać się z mieszkańcami Gryfina-Żabnicy. Dlaczego tam?

Powiększ

– W Gryfinie działa zakład z produkcją podobną do tej planowanej w Ustrzykach Dolnych, a my chcieliśmy porozmawiać z mieszkańcami, którzy mieszkają w niedużej odległości od zakładu, podobnie jak my. Zdajemy sobie sprawę z wielu elementów, ale chcemy usłyszeć na własne uszy jak oni tam żyją – wyjaśniał Dariusz Wojciechowski.

W skład tej delegacji, oprócz prezesa Wojciechowskiego, weszli członkowie Stowarzyszenia Arkadiusz Kuc i Zbigniew Prasoł, a także przedstawiciel naszej redakcji i Telewizji „Bieszczady" Marian Mazurkiewicz.
Na miejscu w Gryfinie delegacja spotkała się z Redaktorami Naczelnymi gryfińskich mediów: Ryszardem Kwapisz z „7 Dni Gryfina", Andrzejem Kordylasińskim z „igryfino.pl" i Kamilem Milerem z „Gazety Gryfińskiej". Redaktor Kwapisz zapoznał nas problemem, jaki mają mieszkańcy i Zarząd Powiatu w Gryfinie.

Powiększ

Rozmawialiśmy z mieszkańcami, którzy na wieść, że przyjeżdżamy, zaprosili nas na spotkanie, które odbyło się po zebraniu wiejskim, na którym omawiano problem z przystankami autobusowymi. Mieszkańcy zorganizowali swoistą konferencję prasową, wysłuchali relacji Dariusza Wojciechowskiego, który poprosił o przedstawienie problemów z fabryką Gryfskand. Mieszkańcy zaczęli mówić o uciążliwości związanych z przejazdem kilkudziesięciu tonowych ciężarówek do zakładu – przesłaliśmy wam filmiki jak to wygląda, gdy na wąziutkiej drodze mija się autobus z TIR-em – mówi Marek. Andżelika Martyna wskazuje pięć uciążliwości, jakie wynikają z sąsiedztwa z Gryfskandem, a Urszula Wawrzyniak, która mieszka 10 metrów od granic zakładu, mówi o swej dwunastoletniej walce o czystość swego domu. Podczas spotkania zaczynają padać słowa o „trzepaniu" filtrów przed kontrolą inspektorów ochrony środowiska i stają się coraz mocniejsze. Na te najmocniejsze sala nie reaguje słuchają – wszyscy mamy problem, nie dajcie się zwieść – apeluje pani Urszula.

Powiększ Powiększ

Pełna relacja ze spotkania w Gryfinie w następnym wydaniu „Naszych Połonin", które zostanie poświęcone w całości firmie. Relacja filmowa w Telewizji „Bieszczady".

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u