[6/163] Rozmowa o turystyce w coraz węższym gronie

Drukuj
Dodano: środa, 29 lipiec 2015

Urząd Miasta Ustrzyki Dolne był gospodarzem kolejnego spotkania branży turystycznej naszego regionu, które odbyło się 22 czerwca 2015 r. Na spotkanie przybyła tym razem niewielka ilość tych, którzy winni być zainteresowani tematem rozwoju turystyki i około turystycznych elementów gospodarczych. W kuluarach obrad tłumaczono, że przyczyną stał się czas zbliżającego się sezonu letniego i nawał prac w przygotowania obiektów.

Spotkanie prowadził Jacek Łeszega – inspektor ds. promocji Urzędu Miasta w Ustrzykach Dolnych, a uczestniczyli Bogdan Ferenc – Przewodniczący Rady Miasta Ustrzyki Dolne i Bartosz Romowicz – Burmistrz. Spotkanie miało dwa kierunki: pierwszy to prezentacje działań i programów w zakresie rozwoju turystyki w naszym regionie, a drugi to działania bieżące.

Powiększ

Stowarzyszenie „Stolica Bieszczad" przedstawiło swoją prezentację, zatytułowaną: „Strategia działań – rozwoju turystyki w Gminie Ustrzyki Dolne" w ramach, której zaprezentowano wiele propozycji, które winny prowadzić do rozwoju turystyki w naszym regionie, a docelowo do, m.in.: „...Rozpoznawalności marki ''Ustrzyki stolica Bieszczad'' i w perspektywie czteroletniej uzyskanie wytyczonego celu pozwoli zmniejszyć migrację młodych ludzi z gminy, stworzyć nowe miejsca pracy, podnieść poziom życia mieszkańców, zwiększyć wpływy do budżetu gminy". Prowadzący prezentację członek Zarządu Stowarzyszenia Bogusław Pleskacz wskazywał wiele rozwiązań, jakie proponuje Stowarzyszenie, a wśród nich: wyłonienie ze struktur Ustrzyckiego Domu Kultury i stworzenie samodzielnego Bieszczadzkiego Centrum Informacji Turystycznej, czy powołanie MOSKiR. Wśród atrakcji proponują, m.in.: „...uregulowanie rzeki Strwiąż – spływy pontonowe, szlak spacerowy i wyznakowanie nowego szlaku z Małego Króla na Żuków i powrót przez Gromadzyń..." Program Stowarzyszenia zaprezentowany na spotkaniu zawiera wiele propozycji i rozwiązań, proponując jednocześnie źródła finansowania, m.in. z: „...Zwiększenie wymagalności opłaty klimatycznej od kwaterodawców z jej przeznaczeniem w całości na turystykę, reorganizacja C I T i zwiększenie budżetu na promocję w budżecie Miasta i budowa parkomatów w mieście i wpływy na rozwój turystyki oraz środki unijne – projekty w turystyce, wsparcie stowarzyszeń z budżetu Gminy ..." Komentując ten program Bartosz Romowicz wskazał na jego pozytywne strony, ale jednocześnie i te, które nie mogą być zrealizowane, a wśród nich kwestia powołania MOSKiR i włączenia wszystkich ustrzyckich obiektów sportowo – turystycznych, które rozbijają się o sprawy własnościowe obiektów, prawnego ich usytuowania czy realizację projektów unijnych.

Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Stolica Bieszczad" Marta Trzeciak – Puszczałowska komentowała gazecie: „...Współpracując z władzami miasta, lokalnymi instytucjami oraz Centrum Informacji Turystycznej chcemy sprawić, aby obraz Ustrzyk Dolnych kojarzył się z miejscem przyjaznym turyście, spokojnym, zgodnym z ideą slow life, gdzie wśród piękna przyrody można odnaleźć wewnętrzny spokój".

Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne od lat współdziała ze wszystkimi w realizacji programu rozwoju turystyki w regionie. Na spotkaniu działania Nadleśnictwa prezentował Tomasz Puszczałowski, który informował o działaniach rzeczowych i finansowych, te ostatnie to głownie dotacje dla szkół, innych instytucji, w organizowanych imprezach z zakresu turystyki i ochrony środowiska. Poważną pracę na rzecz turystów realizują leśnicy tworząc szlaki turystyczne, biorąc udział w ich wytyczaniu czy ich znakowaniu tych istniejących. Prace te muszą być tak zorganizowane by nie kolidowały z prowadzonymi pracami gospodarczymi w lesie. Tomasz Puszczałowski dokumentując zdjęciami prezentował szlaki piesze i rowerowe organizowane w rejonie działania Nadleśnictwa. Leśnicy prowadzili działania w kierunku ochrony lasów i zapewnienia bezpieczeństwa. Zagadnienia te przedstawił Zbigniew Pawłowski szef Straży Leśnej, który omawiał przykłady działania formacji w zakresie ochrony szlaków przed dewastacją, szczególnie przez nielegalne poruszanie się turystów na motocyklach, crossowych czy quadach. Proponowane są rozwiązania by zlokalizować i wytyczyć szlaki crossowe w północno-wschodnich terenach działania Nadleśnictwa, tak by komplementowały one turystów zmotoryzowanych i pasjonatów.

Prezentowano programy imprez w mieście związanych z turystyką. Cezary Koniczyński zapraszał do udziału w sprzątaniu Strwiąża, jakie planowano na dzień 27.06.2015 r. uzasadniając, że aby stworzyć wzdłuż rzeki ścieżki spacerowe czy trasy rowerowe należy go najpierw posprzątać. Prezentowane zdjęcia nie napawają optymizmem, by rzekę przywrócić mieszkańcom i turystom należy włożyć wiele wysiłki i środków finansowych. „Zacznijmy od drobnych kroków..." - apelował Koniczyński – a będziemy mogli jak kiedyś spacerować wzdłuż rzeki"

I Bieszczadzkie Mistrzostwa Nordic Walking reklamował Dariusz Grządziel – pomysłodawca tych zawodów, a Dyrektor Ustrzyckiego Domu Kultury zapraszał na imprezy z okazji Dni Ustrzyk Dolnych, które odbędą się równolegle do prezentowanych przedsięwzięć.

Rozmawiałem po tym spotkaniu z Jackiem Łeszegą, pytałem o sens ich organizowania przy tak niskiej frekwencji, jaka była na spotkaniu, czy nie przenieść jej na bardziej spokojne dla animatorów turystyki terminy?. „Nie ma takiej potrzeby ludzie turystyki muszą spotykać się bardzo często, nie tylko dla wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim dla właściwego organizowania przebiegu informacji, finansów i dbania o to by sprawy turystyki były priorytetowymi w naszym regionie, a animatorzy turystyki, zarządcy miejsc noclegowych, gospodarstw agroturystycznych i wszyscy związani z turystyką wiedzieli, że nie są sami i że mają wsparcie z każdej strony". – stwierdził. Nasza rozmowa toczyła się wokół pomysłów, których jest dużo, problemów też, ot choćby podstawa: finansowanie turystyki, a tu muszą pójść w sukurs animatorom turystyki zmiany systemowe sięgające samych szczytów zarządzania, jest kwestia ochrony środowiska, ale to już tematy na następne spotkania...

(msm)

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u