Nowości


Od lutego zmiany w „małym ZUS”

Więcej firm skorzysta z niższych składek na ubezpieczenia społeczne.
1 lutego wchodzą w życie zmiany w „małym ZUS" dla przedsiębiorców, czyli tzw. „mały ZUS plus".

Powiększ

Z „małego ZUS" na dotychczasowych zasadach korzystało około 170 tysięcy przedsiębiorców. W styczniu do ulgi w całym kraju zgłosiło się ponad 50 tysięcy firm (na Podkarpaciu ponad 2,3 tys.). W związku ze zmianami, które wchodzą w życie 1 lutego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych spodziewa się kolejnej fali zgłoszeń do „małego ZUS".

Wnykarz złapany

Powiększ

Straż Leśna Nadleśnictwa Krasiczyn wspólnie z policjantami z KP w Dubiecku w sobotę 11 stycznia ujawniła sprawcę skłusowania w lesie państwowym oraz przyleśnych zadrzewieniach trzech osobników zwierzyny łownej, czyli jelenia byka, łani oraz dzika. To pierwszy od lat przypadek kłusownictwa o takiej skali.

Bieszczadzka Ciuchcia ruszy w zimowe trasy

Powiększ

Od 2012 roku Bieszczadzką Kolejką Leśną można jeździć również zimą. W trakcie ferii będzie ona kursować w środy i soboty. Odjazd o godzinie 11:00 ze stacji w Majdanie k. Cisnej na około dwugodzinną trasę do Balnicy i z powrotem.

Kliknij, aby przeczytać całość i obejrzeć więcej zdjęć »

Leśne trasy narciarskie czekają

Powiększ

Od kilku dni czynne są już biegowe trasy narciarskie w Ustjanowej (Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne) i w Mucznem (Nadleśnictwo Stuposiany). Wkrótce też na leśnych duktach odbędzie się kilka ciekawych imprez narciarskich.

Kliknij, aby przeczytać całość i obejrzeć więcej zdjęć »

Nietoperze znajdą nowe schronienia w lasach

Powiększ

Wszystkie gatunki nietoperzy żyjące w naszym kraju są związane z ekosystemami leśnymi. W lasach i na obrzeżach zadrzewień zwierzęta te polują na owady, natomiast jako kryjówki dla tworzonych przez siebie kolonii letnich chętnie wykorzystują strychy budynków i inne dogodne schronienia w pobliżu człowieka.

POZYTYWKA mocna w działaniu

Ostatnie trzy miesiące były dla Stowarzyszenia POZYTYWKA bardzo pracowite. Niedawno zakończyliśmy realizację dwóch projektów. Inicjatywa „Zrozumieć niezrozumiałe" polegała na prowadzeniu zajęć TUS dla dzieci z autyzmem. Projekt „Niezależność w zależności" odpowiadał na potrzeby komunikacyjne dzieci niemówiących.

Drewniane domki z myślą o wiośnie

Powiększ Powiększ

W lasach trwa wieszanie nowych i czyszczenie starych budek dla ptaków. Przez okres zimy z nowymi skrzynkami powinny oswoić się sikorki, dzięcioły czy przylatujące wczesną wiosną szpaki, które są najczęstszymi ich lokatorami.

Powiedzieć „bez mówienia”

Powiększ

Z przyjemnością informujemy, że kilka dni temu Stowarzyszenie POZYTYWKA, działające przy BZPSW w Ustrzykach Dolnych, zakończyło realizację kolejnego projektu. Dzięki pozyskaniu dofinansowania z projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018-2019" współfinansowanego z Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich mogliśmy zrealizować inicjatywę „Niezależność w zależności".

Kliknij, aby przeczytać całość i obejrzeć więcej zdjęć »

„Krzakoterapia” w lasach

Powiększ

Miłośnicy bushcraftu i survivalu będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie przepisów ustawy o lasach, bowiem Lasy Państwowe wyznaczyły ostatnio specjalne obszary leśne, gdzie od 21 listopada realizowany będzie pilotażowy program, który ruszy w kilkunastu regionach Polski. Łącznie w kraju obejmie od ponad 65 tys. ha. Również w Bieszczadach wyznaczono prawie tysiąc hektarów gruntów leśnych, gdzie będzie można uprawiać ten rodzaj „krzakoterapii".

Aby łatwiej było „zrozumieć niezrozumiałe”

Powiększ

Wszystko co dobre, szybko się kończy. Miło nam poinformować, że Stowarzyszenie POZYTYWKA, działające przy BZPSW w Ustrzykach Dolnych, zakończyło realizację inicjatywy „Zrozumieć niezrozumiałe" dofinansowanej ze środków projektu „Podkarpacki Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej" realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 współfinasowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u