[7/164] Uczniowie z Wadern w Bieszczadach

Drukuj
Dodano: wtorek, 06 październik 2015

W dniach od 1 do 7 lipca gościliśmy w naszym LO i jednocześnie na ziemi bieszczadzkiej młodzież niemiecką z Hochwald - Gymnasium z Wadern, z najbardziej oddalonego od Polski Kraju Saary. Jest to już druga wizyta licealnych partnerów z Niemiec w Ustrzykach Dolnych. Ubiegłoroczny pobyt młodzieży niemieckiej został bardzo ciepło przyjęty przez szkołę w Wadern i tamtejszy samorząd terytorialny, stąd też obie strony były zainteresowane kontynuacją współpracy w ramach realizacji wymiany młodzieży polsko-niemieckiej. Ustrzyccy licealiści zostali zaproszeni do przyjazdu do Niemiec we wrześniu 2015 r. Będzie już to czwarta wizyta naszej młodzieży w Kraju Saary. Dotychczasowe były bardzo udane.

Powiększ

Bogaty program pobytu partnerów z Niemiec w Polsce przygotowały panie: Agnieszka Roczniak i Danuta Mazur. Celem projektu wymiany jest doskonalenie komunikacji językowej, nawiązanie przyjaznych relacji, poznanie kultury i obyczajów partnerów. Ponadto założeniem programowym jest również przybliżenie walorów kulturowych i przyrodniczych Bieszczadów oraz zaprezentowanie dorobku cywilizacyjnego dawnej stolicy Polski - Krakowa.

W projekcie uczestniczy po 11 uczniów z obu stron oraz po dwóch nauczycieli. Grupa niemiecka przyjechała do Ustrzyk Dolnych pod opieką pań: Ulrike Anell i Sabine Alff. Obie nauczycielki są bardzo zainteresowane kulturą polską i były już kilkakrotnie w naszym kraju. Uczniowie niemieccy zostali przyjęci przez rodziny licealistów uczestniczących w projekcie.

Powiększ

Dnia 1 lipca uczestników projektu powitał dyrektor LO p. Arkadiusz Lupa i starosta bieszczadzki p. Marek Andruch. Podczas spotkania dyrektor przybliżył uczniom niemieckim dorobek i organizację szkoły oraz uroki naszego regionu. Następnie odbyły się zajęcia integracyjne w języku angielskim prowadzone przez p. Małgorzatę Piotrowską. Goście z Wadern zwiedzili Muzeum Przyrodnicze BdPN oraz Muzeum Młynarstwa i Wsi. Po południu odbyło się spotkanie w Hali Sportowej. Uczniowie świetnie bawili się podczas zajęć fitness, prowadzonych przez p. Katarzynę Józefek.

Drugi dzień pobytu rozpoczęło spotkanie z władzami miasta. Uczestniczy projektu zostali ciepło przyjęci przez p. Bartosza Romowicza, burmistrza Ustrzyk Dolnych, w sali konferencyjnej UMiG. Podczas spotkania ciekawą prezentację w języku niemieckim na temat regionu przedstawił p. Jacek Łeszega. Następnie uczniowie udali się na całodniową wycieczkę do Sanoka, podczas której zwiedzili Muzeum Historyczne oraz Muzeum Budownictwa Ludowego. Kolejną atrakcją była wspólna zabawa na kręgielni, która sprawiła uczestnikom wymiany wiele radości.

Na piątek zaplanowano wyjazd w wysokie partie Bieszczadów. Cały dzień uczniowie spędzili w Leśnym Kompleksie Promocyjnym Lasy Bieszczadzkie w Mucznem. Uczestnicy projektu pokonali trasę na Bukowe Berdo i odwiedzili zagrodę pokazową żubrów. Mimo rozpoczętych wakacji, 4 lipca uczestnicy programu wzięli udział w zajęciach dydaktycznych. Warsztaty z języka angielskiego przygotowała i prowadziła p. Małgorzata Piotrowska, a pokazy chemii z ciekawymi doświadczeniami, p. Anna Brzeziańska. Następnie całą grupa zwiedziła cerkwie w Równi i Hoszowie a po południu uczniowie spędzili kilka godzin na ustrzyckim kompleksie basenów Delfin. Wieczorem zaś rodzice licealistów uczestniczących w projekcie, zorganizowali dla wszystkich uczestników wspaniały piknik. Każda rodzina przygotowała atrakcyjne potrawy i słodycze. Zabawa trwała do późna. Niedziela upłynęła jako dzień w rodzinach. Dużą popularnością cieszył się Zalew Soliński, wyjście w góry i wycieczki regionalne. Największe wrażenie wywarła jednak atmosfera polskich domów, gościnność i bezpośredniość.
Ostatnie dwa dni w Polsce uczniowie spędzili na zwiedzaniu znamienitych zabytków starego Krakowa i Wieliczki: Wawelu, Bazyliki Mariackiej, Kościoła Franciszkanów, Podziemi Rynku, Fabryki Emalia Oskara Schindlera, Kopalni Soli. Dnia 7 lipca o godzinie 13:00 nieuniknione było pożegnanie przyjaciół na lotnisku w Balicach. Przykro było się rozstać. Pociechą jest perspektywa następnego spotkania już we wrześniu tego roku w Wadern.

Mając nadzieję na dalszą współpracę, dziękujemy Rodzicom naszych uczniów za opiekę, gościnność oraz stworzenie przyjaznej i niezapomnianej atmosfery.

Dziękujemy za organizację wymiany, zabiegi o środki finansowe oraz opiekę nad młodzieżą p. Agnieszce Roczniak i p. Danucie Mazur również ze względu na społeczną pracę w tym przedsięwzięciu.

Organizatorzy projektu składają wyrazy podziękowania instytucjom, które wsparły finansowo program wymiany; są to: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie, Urząd Miasta i Gminy w Ustrzykach Dolnych, Nadleśnictwo Bircza, Nadleśnictwo Lutowiska, Nadleśnictwo Stuposiany.

Redakcja LO

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u