[8/165] Udane Dożynki Gminne w Ropience

Drukuj
Dodano: sobota, 24 październik 2015

Rolnicy z ustrzyckiej Gminy podsumowali tegoroczne żniwa i jak tradycja nakazuje podziękowali za tegoroczne zbiory tradycyjnie obchodzone we wrześniową niedzielę. Gospodarzem Dożynek'2015 było Sołectwo Ropienka. Przybyli na nie ustrzyccy samorządowcy z Burmistrzem Miasta Bartoszem Romowiczem i Przewodniczącym Rady Miasta Bogdanem Ferencem na czele. Zaproszenia od rolników przyjęli również Starosta Bieszczadzki Marek Andruch i Przewodniczący Rady Powiatu Bieszczadzkiego Ryszard Urban. Dożynki zgromadziły radnych miejskich i powiatowych, przedstawicieli zakładów pracy i mieszkańców z terenu Miasta i Gminy Ustrzyki Dolne.

Starostowie Dożynek Stanisława Lubińska i Edward Terebecki przekazali na ręce Burmistrza Ustrzyk Dolnych bochen chleba „...wypieczony z tegorocznych zbiorów, który obrazuje ciężką pracę i trud ustrzyckich rolników, a zawód rolnika był bardziej doceniany", a jednocześnie zapraszając:

„...Panie Burmistrzu teraz wspólnie z Panem podzielimy tym chlebem wszystkich naszych gości i chcielibyśmy, aby tego chleba do podziału nigdy nie zabrakło, zarówno nam rolnikom jak i Panu gospodarzowi gminy. Proszę przyjąć ten chleb zgodnie ze staropolskim zwyczajem: „Szczęść Boże""

Powiększ

Powiększ

W swych wystąpieniach Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz i Starosta Bieszczadzki Marek Andruch dziękowali rolnikom za ich codzienny nie tylko żniwny trud. Praca na roli dzisiaj to niemal zaszczyt żywienia narodu, przekazywania wszystkiego tego, co najlepsze, innym. To budzi i jest wielkim szacunkiem dla pracy mieszkańców wsi.

Wieńce, jako symbol zebranych płodów rolnych poszczególne sołectwa przekazały przedstawicielom władz powiatowych i zakładów pracy, Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i Komendzie Powiatowej Policji w Ustrzykach Dolnych, a Sołtys Moczar wyróżnił DPS w Moczarach.

Powiększ

Przebywająca na uroczystościach dożynkowych delegacja ze słowackich Giraltovic z Z-cą Burmistrza Słavką Wojczykovą przekazała na ręce Burmistrza Bartosza Romowicza bochen chleba wypieczony z giraltowskich zbiorów i kosz symbolizujący zbiory. Przekazując pozdrowienia od Burmistrza Giraltovic, swym własnym i giraltowskich rolników, wskazała na wielką radość z dobrych zbiorów i tu w gminie Ustrzyki Dolne i u nich w Giraltovicach.

Powiększ

Kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Józef Kołodziej przedstawił aktualne prace i zadania Agencji na rzecz ustrzyckich rolników.

Wyróżniających się rolników odznaczono medalami Św. Izydora Oracza. Medale wręczył Prezes Zarządu Podkarpackiej Izby Rolniczej Stanisław Bartman wespół z Burmistrzem Ustrzyk Dolnych, a otrzymali je: Edward Madej, Zygmunt Piechan, Jan Skorupa, Jarosław Kozłowski, Krystyna Podkalicka, Irena Bubeła, Zdzisław Sroka, Grzegorz Paszkowski, Lubomir Witkoś, Władysław Nosal, Zdzisław Bodnar, Grzegorz Domaradzki z także w uznaniu pracy na rzecz i dla rolnictwa Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „Nowe Życie" w Krościenku. Prezes Eugenia Szydełko odbierając imieniem Spółdzielni wyróżnienie wskazała, że jest to zasługa całej załogi, jej ciężkiej pracy i zaangażowania. Dziękując za odznaczenie, wskazała, że podziękowania należą się całej załodze Spółdzielni. Z kronikarskiego obowiązku należy wskazać, że RSP „Nowie Życie" w Krościenku jest już jedną z niewielu na Podkarpaciu, a na pewno jedyną w Bieszczadach, prowadzi działalność w zakresie upraw rolnych z hodowlą zwierząt, a znany w regionie jest również tartak działający w Spółdzielni. Jak relacjonowała Prezes Spółdzielni, firma działa, załoga pracuje, nie ma zagrożeń również i tych finansowych, ot może pogoda czasem płata figle.

Gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich z każdego niemal sołectwa w Gminie tradycyjnie przygotowały smakowite dania, garmażerkę mięsną i przepyszne ciasta, a w ogłoszonym konkursie kulinarnym wybrano jak najlepsze pyszności serwowane przez KGW w Ustjanowej, ... najlepsze... po prostu one najbardziej smakowały komisji, a mój znajomy z osiedla, wmawiał mi cały czas: „... same luksusy, a najlepsze to pierogi z Bandrowa... palce lizać..." Cóż rzecz gustu, ale ja wiem, że jego żona pochodzi z ...Bandrowa.

Tradycyjnie występowały zespoły działające na terenie naszej Gminy, a zabawa trwała i trwała, bo i pogoda, na podsumowanie żniw dopisała jakby na zamówienie. Gromkie brawa zebrał zespół „Ropieńczanie" z Ropienki, a i z Bandrowa „Bieszczadzki Dom", „Żukowianie", „Warczanki" z Wojtkówki, Oratyk z Hoszowczyka czy „Echo Ustrzyk Dolnych" podobało się bardzo. Na scenie prezentowała się młodzież ze szkoły w Ropience i zespół pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej Moczary, którzy zachwycili werwą i dowcipem.

Pasjonaci historii określą, że dożynki to ludowe święto wespół z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych i tradycji stało się zadość była msza święta dziękczynna z plony, korowód wieńców dożynkowych przez wieś, dzielenie się chlebem wypieczonym z tegorocznych zbiorów, dzielenie się z innymi radością z plonów, co symbolizowało przekazywanie wieńców, a na koniec no oczywiście zabawa taneczna. Tańce, hulanki i swawole do muzyki w wykonaniu zespołu o wdzięcznej nazwie „Być może" aż z Głogowa Małopolskiego zakończyły ten świąteczny dla rolników dzień, ba dzień ...zabawa kończyła się wraz z brzaskiem poniedziałkowego świtu.

Nie jest to jednak koniec pracy w polu, jeszcze wykopki, podorywki i sianie ozimych, ot taki codzienny czas trudu i znoju. A za ten chleb z tegorocznych zbiorów, chcę podziękować, tak po polsku czapką do ziemi... chylę czoła i dziękuję.

Marian S. Mazurkiewicz
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

PS.
Organizacja tegoroczny dożynek zyskała duże uznanie społeczności ustrzyckiej, dlatego też Burmistrz Miasta i Przewodniczący Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych. Podczas XI Sesji Rady Miejskiej podziękowano Sołectwu Ropienka za wzorowe – jak wszyscy podkreślali zorganizowanie Dożynek Gminnych 2015. Adres z podziękowaniem dla całej wsi odebrała Radna Renata Wolańska.

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u