[Nr 3/130] ZUS w Ustrzykach Dolnych - czy środa wystarcza?

Drukuj
Dodano: piątek, 20 kwiecień 2012

Placówka ZUS w Ustrzykach Dolnych została otwarta pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Początkowo pracownicy inspektoratu ZUS w Sanoku przyjmowali petentów w budynku byłego MZRB na ulicy Fabrycznej. Nie była to szczęśliwa lokalizacja bo biura te znajdowały się na obrzeżach miasta i wszystkim było do nich daleko nie mówiąc już o tym, że trudno było je znaleźć. Dlatego też ZUS szukał nowej lokalizacji.

Znalazł ją w budynku SHU „Halicz". Ta lokalizacja była znacznie lepsza. Po pierwsze przy głównej ulicy w mieście, z możliwością zaparkowania samochodu i wystarczającą liczbą pomieszczeń. Przyjmowano tam klientów przez dobrych kilka lat. Jak się jednak okazało również i ta lokalizacja nie odpowiadała wszystkim w tym także dyżurującym w Ustrzykach pracownikom ZUS. Dlatego też znaleziono trzecią w kolejności siedzibę dla ZUS. Tej trudno było cokolwiek zarzucić. Biura usytuowano bowiem w samym centrum miasta w budynku ustrzyckiego nadleśnictwa tuż obok bazaru.

ZUS

Wydawać by się mogło, że lepiej już być nie może. A jednak znaleźli się malkontenci, którzy co tu nie ukrywać maja trochę racji. Po pierwsze zarzucają ZUS- owi to iż pomieszczenia są ciasne, na dodatek dla czekających na korytarzu nie ma zbyt wielu miejsc siedzących, a co najgorsze- jak to w urzędzie- zawsze istnieje konieczność napisania jakiegoś pisma, czy też wypełnienia formularza, a na korytarzu nie ma najmniejszego nawet stolika i wypada robić to na przysłowiowym kolanie.

ZUS

Petenci ZUS z Ustrzyk Dolnych i okolic postanowili więc zbierać podpisy pod petycją dotycząca zmiany warunków urzędowania. Petycję zamierzają wysłać do inspektoratu w Sanoku i oddziału ZUS w Jaśle.

Połoniny postanowiły zająć się tą sprawą. Trzeba przyznać, że na linii media ZUS już tak nie iskrzy jak dawniej. Otrzymaliśmy obszerne wyjaśnienia od rzecznika prasowego ZUS Adama Sroki, na dodatek rzecznik zaproponował stałą i szerszą współpracę naszej gazecie. No cóż, nie mówimy nie, poniżej zamieszczamy wyjaśnienia dotyczące punktu ZUS w Ustrzykach Dolnych.

Wiesław Stebnicki


Dyżury pracowników Inspektoratu ZUS z Sanoka w Ustrzykach Dolnych

W związku z pytaniami skierowanymi do tut. Oddziału ZUS odnośnie dodatkowego dnia dyżurów pracowników sanockiego ZUS w Ustrzykach Dolnych, bądź zwiększenia w środy liczby pracowników tego Inspektoratu obsługujących tam klientów, uprzejmie wyjaśniam:

Jasielski Oddział ZUS swym zakresem terytorialnym obejmuje obszar byłego województwa krośnieńskiego oraz powiat dębicki. Funkcjonują tu cztery inspektoraty w Brzozowie, Dębicy, Krośnie i Sanoku. Inspektorat w Sanoku jako terenowa jednostka organizacyjna ZUS swą właściwością terytorialną obejmuje powiaty: sanocki, leski i bieszczadzki. Ze względu na rozległość terenu od  wielu lat w Ustrzykach Dolnych  pracownicy ZUS z Sanoka w każdą środę pełnią dyżury udzielając informacji z zakresu ubezpieczeń społecznych. Dyżury pełnione są na bazie wynajętych pomieszczeń, które nie spełniają standardów przewidzianych dla Sal Obsługi Klienta w ZUS. Dotyczy to zwłaszcza miejsc oczekiwania klientów, którymi są ciągi komunikacyjne budynku. Oprócz usytuowania tam pulpitów do wypełniania dokumentów, nie możemy dowolnie dostosować tych pomieszczeń do naszych potrzeb.

Na przestrzeni ostatnich lat w ZUS zaszły znaczące zmiany, a szczególnie w zakresie dostępu do informacji oraz przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych. Powstał Telefoniczny Serwis Informacyjny, nr tel. 801 044 044 dla użytkowników telefonów stacjonarnych,  i nr tel. 224333000 dla użytkowników telefonów komórkowych i stacjonarnych.. We wszystkie dni robocze można też kontaktować się droga telefoniczną z Oddziałem w Jaśle bądź Inspektoratem w Sanoku. Portal internetowy www.zus.pl  zapewnia szeroką bazę informacji bieżącej i historycznej dot. ubezpieczeń społecznych  oraz dostęp do przepisów i wyjaśnień z tego zakresu. Program Płatnik pozwala sporządzać i przekazywać drogą elektroniczną dokumenty ubezpieczeniowe i płatnicze. Doskonalone jest funkcjonowanie Sal Obsługi Klienta   w terenowych jednostkach organizacyjnych, zapewniających kompleksową obsługę klientów. Dla powiatu bieszczadzkiego taką Salę Obsługi Klienta posiada Inspektorat w Sanoku. Korzystając z tych możliwości nasi klienci nie muszą wypełniać dokumentów ubezpieczeniowych na przysłowiowym kolanie.

Celem strategicznym nowych rozwiązań jest m. in. ograniczenie ilości wizyt klientów w jednostkach organizacyjnych ZUS.

Wychodząc naprzeciw klientom z gmin bieszczadzkich oraz uwzględniając problemy, z którymi zgłaszają się do dyżurujących pracowników sanockiego ZUS w Ustrzykach Dolnych, Oddział ZUS w Jaśle wspólnie ze Starostą Powiatu Bieszczadzkiego  16 marca br. zorganizował szkolenie. Odbyło się ono w siedzibie Starostwa i obejmowało zagadnienia dot.; sporządzania dokumentów ubezpieczeniowych i przekazywania ich do ZUS, korygowania nieprawidłowości w dokumentach zgłoszeniowych płatników składek i osób ubezpieczonych, zasad tworzenia dokumentów w programie Płatnik oraz kwestie związane z bezpiecznym podpisem elektronicznym. Uczestnicy szkolenia otrzymali aktualną wersję programu Płatnik oraz broszury i ulotki dot. omawianych tematów.

W miarę potrzeby, szkolenia takie będą powtarzane również w innych gminach bieszczadzkich, na tematyka modyfikowana. Działania te zmierzają do wyposażenia zainteresowanych w niezbędną wiedzę z zakresu ubezpieczeń społecznych, a tym samym odciążenia ich z konieczności osobistego kontaktu z pracownikami ZUS. W działaniach tych upatrujemy także, zmniejszenie kosztów funkcjonowania Oddziału.

Przyjęty kierunek zmian w ZUS dot. także i innych instytucji jak np. banków czy instytucji ubezpieczeniowych.

Konkludując, należy stwierdzić, że w br. nie przewidujemy zwiększenia obsady kadrowej, czy też dodatkowego dnia dyżurów pracowników Inspektoratu ZUS z Sanoka w Ustrzykach Dolnych.

Stanisław Sroka
Oddział ZUS w Jaśle

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u