[2/169] Hoszowczyk przepołowiony - dalszy ciąg sporu o sołtysa

Drukuj
Dodano: środa, 23 marzec 2016

Powiększ

Pracujące nad wyjaśnieniem sprawy komisje składają wniosek do Burmistrza Ustrzyk Dolnych.

Pokrótce przypomnę co było tematem poprzedniego materiału związanego z głosowaniem nad wotum zaufania dla obecnego sołtysa Hoszowczyka - Romana Bahłaja. Otóż chodziło tam głównie o to, iż sołtys samowolnie zmienił treść protokołu zebrania wiejskiego, a tym samym zmienił sposób podziału funduszu sołeckiego. Burmistrz na wniosek części mieszkańców wsi zorganizował zebranie wiejskie, na którym miano głosować na wotum zaufania dla urzędującego sołtysa. Głosowanie odbyło się i wotum zaufania sołtys zdobył. Za pozostawieniem go na stanowisku głosowało 46 osób, przeciwko było 28 osób. Głosowanie to miast uspokoić sytuację jeszcze bardziej ją zaogniło, efektem czego była następna skarga skierowana do Rady Miasta.

Skarga na martwe dusze

W dniu 12 stycznia 2016 r. do Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych wpłynęło pismo z dnia 8 stycznia br. w sprawie protestu wyborczego związanego z przeprowadzonymi podczas zebrania wiejskiego w dniu 5 stycznia 2016 r. wyborami w przedmiocie odwołania sołtysa wsi Hoszowczyk. Kolejno wpłynęło pismo uzupełniające z dnia 11 stycznia 2016 r. (data wpływu 13 stycznia br.) w tej samej sprawie. - mówi Bogdan Ferenc przewodniczący Rady Miasta - Zarzuty mieszkańców zawarte w obu pismach, związane są z przeprowadzeniem wyborów dotyczyły:

- błędnego wskazania daty odbycia zabrania wiejskiego wyznaczonej na dzień 05.12.2015 r. o godz. 18.00, podczas gdy zebranie odbyło się w dniu 05.01.2016 r. co zdaniem mieszkańców mogło przyczynić się do ostatecznego wyniku głosowania,

- uczestnictwa w zebraniu kilkunastu osób nie będących mieszkańcami Hoszowczyka, dopisane do spisu wyborców bezpośrednio przed wyborami,

- wydawania kart do głosowania bez sprawdzenia tożsamości głosujących,

- członkostwa w Komisji Skrutacyjnej wnuczki i synowej sołtysa Pana Romana Bahłaja,

- braku zachowania tajności głosowania,

- kwestii rzekomego wynoszenia kart do głosowania na zewnątrz poza miejscem głosowania.

Burmistrz Ustrzyk Dolnych pismem z dnia 12 stycznia 2016 r. ustosunkował się do zarzutów podniesionych w proteście wyborczym i tym samym wyjaśnił, że:

- Błędna data zebrania wiejskiego wskazana w Zarządzeniu Nr 232/15 z dnia 29 grudnia 2015 r. powstała w wyniku oczywistej omyłki, która to została sprostowana Zarządzeniem Nr 239/15 Burmistrza Ustrzyk Dolnych z dnia 31 grudnia 2015 r. Data podana do publicznej wiadomości widniejąca na ogłoszeniu o zebraniu wiejskim w Hoszowczyku była prawidłowa. Ponadto biorąc pod uwagę frekwencję na spotkaniu wyborczym (przy 128 osobach uprawnionych do głosowania obecnych było 82 osoby), omyłkowo podana data nie wpłynęła w żaden sposób na wynik głosowania.

- Zgodnie z art. 19 § 1 Kodeksu wyborczego „... wyborcy stale zamieszkali na obszarze gminy bez zameldowania na pobyt stały wpisywani są do rejestru wyborców, jeżeli złożą w tej sprawie w Urzędzie Gminy pisemny wniosek...". Ponadto do wniosku dołącza się kserokopię ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość wnioskodawcy oraz pisemną deklarację w której osoba wnioskująca zobowiązana jest podać swoje obywatelstwo oraz adres stałego zameldowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Burmistrz poinformował, ponadto, że pisemne oświadczenia i deklaracje dopisane do spisu wyborców osoby, złożyły osobiście.

- Statut sołectwa wsi Hoszowczyk nie zabrania uczestnictwa rodziny sołtysa w przeprowadzeniu wyborów w tym pracy w komisji Skrutacyjnej powołanej w celu ustalenia wyników głosowania w związku z powyższym zarzut ten jest całkowicie bezzasadny. Na uwagę zasługuje również fakt, że w trakcie zebrania prowadzący wielokrotnie prosił o zgłaszanie kandydatur do pracy w tej komisji.

- W trakcie głosowania, każda osoba odbiór karty do głosowania poświadczała własnoręcznym podpisem. W stosunku do osób, co do których były wątpliwości czy są one uprawnione do głosowania, sprawdzano ich tożsamość.

- Po przeprowadzeniu głosowania, sporządzeniu i odczytaniu wyników,nikt nie wzniósł zastrzeżeń do protokołu.

Sprawą zajęła się dwie komisje rady

Komisja Rewizyjna, Skarg i Wniosków Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych po dokładnej analizie zarzutów poruszanych w pismach oraz ustosunkowaniu się Burmistrza, ustaliła posiedzenie komisji w tej sprawie wspólnie z Komisją ds. Wsi Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych, oraz osobami składającymi skargę. Termin spotkania ustalono na dzień 28 stycznia br. o czym mieszkańcy ci zostali poinformowani pismem z dnia 19 stycznia 2016 r. Podczas spotkania zapoznano się z opinią prawną z kancelarii adwokackiej Pana Zdzisława Witkowskiego nr 01/19/01/2016 z dnia 19 stycznia 2016 r. przedstawionej przez mieszkańców wsi Hoszowczyk, oraz wysłuchano opinii mieszkańców na temat przebiegu wyborów. Kolejno Komisja Rewizyjna na posiedzeniu w dniu 3 lutego 2016 r. wysłuchała wyjaśnień sołtysa Pana Romana Bahłaja w przedmiotowej sprawie. Podczas posiedzenia Komisji sołtysowi została przedstawiona treść protestu wyborczego, oraz poproszono go o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie. Pan Roman Bahłaj poinformował „...że osoby, które zameldowały się w Hoszowczyku brały udział w wyborach w związku z chęcią brania udziału w życiu wsi." a ponadto „trzynaście osób zameldowanych w jego nieruchomości przebywało na wczasach". Przedstawione zostały sołtysowi również wątpliwości Komisji, które wzbudza fakt zamieszkiwania i dopisania do spisu wyborców bezpośrednio przed wyborami trzynastu osób.

Co ustaliły komisje

Zarówno pismo z dnia 8 stycznia 2016 r. oraz uzupełniające protest wyborczy z dnia 11 stycznia br., opinie mieszkańców i wyjaśnienia Burmistrza, były przedmiotem szerokiej analizy obu komisji Rady, które na posiedzeniu w dniu 8 lutego 2016 r. wypracowały ostateczne wnioski w sposób następujący:

- W kwestii błędnej daty zwołania zebrania wiejskiego w Zarządzeniu Burmistrza Nr 232/15 z dnia 29 grudnia 2015 r. wystąpiła oczywista omyłka, którą sprostowano, natomiast informacja podana do publicznej wiadomości w ogłoszeniu dla mieszkańców była prawidłowa. Wątpliwy jest więc fakt, by data podana w Zarządzeniu Nr 232/15 przyczyniła się w jakikolwiek sposób do niskiej frekwencji a tym samym do ostatecznego wyniku wyborów.

- Procedura dopuszczenia osób do głosowania w wyborach wiejskich w Hoszowczyku, została wykonana prawidłowo, a udział w głosowaniu wzięły udział wyłącznie osoby umieszczone w spisie wyborców.

- W kwestii składu osobowego Komisji Skrutacyjnej wybranej do przeprowadzenia wyborów, została ona wybrana zgodnie z obowiązującym Statutem wsi Hoszowczyk, który w żadnym punkcie nie zabrania udziału w pracach komisji Skrutacyjnej rodzinie kandydata na sołtysa.

Reasumując, sposób przeprowadzenia zebrania wiejskiego we wsi Hoszowczyk w dniu 5 stycznia 2016 r. pod względem proceduralnym został przeprowadzony prawidłowo. Odrębną kwestią jest fakt dopisania się do spisu wyborców trzynastu osób bezpośrednio przed wyborami.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawił wątpliwości związane z oświadczeniami, które zostały podpisane przez osoby umieszczone w spisie wyborców.
W związku z powyższym, pracujące nad wyjaśnieniem sprawy Komisje, składają wniosek do Burmistrza Ustrzyk Dolnych o skierowanie do odpowiednich organów zapytanie, czy osoby składające oświadczenie o zamieszkaniu w Hoszowczyku dopuściły się poświadczenia nieprawdy.
Ponadto proponuje się rozpoczęcie prac nad statutami sołectw w celu sprecyzowania nieścisłości związanych z procedurą przeprowadzenia wyborów.
Burmistrz pismem z dnia 15.02.2016 r. złożył w KP Policji odpowiednie pismo w/w sprawie. Sprawa w toku, co potwierdza rzecznik prasowy KP Policji.
Interpretacja prawna całego zdarzenia (przebiegu zebrania wyborczego) jest trudna, komisje RM uznały tak jak wyżej, ale pozostają wątpliwości natury moralnej, etycznej. W ocenie Przewodniczącego rady Bogdana Ferenca niepotrzebne były te wszystkie "manewry" z dopisywaniem wyborców, czemu to miało służyć (a może komu)? Na pewno nie służy to dobrym relacjom międzyludzkim w tej wsi.

Wiesław Stebnicki

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider



 Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u