[Nr 4/131] Ekologiczne ferie w „Promyku Nadziei”

Drukuj
Dodano: środa, 06 czerwiec 2012

W okresie ferii zimowych 2012 dzieci i młodzież niepełnosprawna oraz wolontariusze ze Stowarzyszenia „Promyk Nadziei" w Ustrzykach Dolnych dbali o ochronę środowiska naturalnego przez pomoc ptakom, które zimują w Polsce. W ramach programu „Ekologiczne ferie 2012" zgodnie ze złożonym wcześniej ślubowaniem, które odbyło się na zakończenie wakacji 2011 „mali  przyrodnicy" dokarmiali „skrzydlatych przyjaciół".

W czasie realizacji projektu przeprowadzona została edukacja ekologiczna przez pracowników Stowarzyszenia, jak i też Nadleśnictwa na temat dokarmiania ptaków. A o to jak wyglądały ferie w „Promyku Nadziei":

Na początku ferii w dniu 28.01.2012 „przyjaciele przyrody" w świetlicy terapeutycznej przygotowali plakat o tematyce „Nasz karmnik". Na plakacie umieścili wizerunki ptaków, które wcześniej kolorowali i wycinali na zajęciach terapeutycznych.

Powiększ

Powiększ

W ramach projektu w dniu 30.01.2012 odbyła się wycieczka do Skansenu w Sanoku z udziałem podopiecznych i opiekunów. Wszyscy jej uczestnicy poznali dawny układ zabudowy małych miasteczek oraz otrzymali od przewodników Muzeum cenne wskazówki jak dbać o przyrodę, aby tak jak Łemkowie zachować ją na przyszłość, by kolejne pokolenia cieszyły się jej pięknem. W szczególności dowiedzieli się  w jaki sposób dawni mieszkańcy naszego terenu  dbali o ptaki i inne zwierzęta zimą, gdy niskie temperatury utrudniały im życie.  Następnie dzieci i opiekunowie udali się na poczęstunek do Restauracji Mc Donald's w Sanoku i do „Słodkiego domku" w Lesku.

W związku z tym, że na zewnątrz temperatura była poniżej -20 stopni w Mc Donaldzie dzieci też rozgrzewały się w sali zabaw ruchowych. Humory dopisywały wszystkim.

W dniu 31.01.2012 do świetlicy Stowarzyszenia przybyli pracownicy Nadleśnictwa w Ustrzykach Dolnych, którzy przeprowadzili fachowo pogadankę na temat dokarmiania ptaków, jak i kiedy należy dokarmiać ptaki i jakie pożywienie jest dla nich najlepsze a jakie nie. Następnie odbyło się wspólne wyjście na plac przed budynkiem. Podopieczni i wolontariusze z pracownikami Nadleśnictwa umocowali na drzewie obok budynku drugi karmnik i umieścili karmę dla ptaszków. Stowarzyszenie otrzymało większą ilość karmy, aby dzieci mogły dokarmiać ptaki podczas całej zimy.  Wykonano tez wspólne zdjęcia pamiątkowe.

Po feriach  uczestnicy zadania dostali nagrody za zaangażowanie się w działania związane z ochroną środowiska naturalnego.

Przez realizację projektu „Ekologiczne ferie 2012" dofinansowanego z Fundacji „Nasza Ziemia" w ramach konkursu grantowego „P&G. Żyj, poznawaj, rozwijaj się" dzieci i młodzież niepełnosprawna oraz wolontariusze w dalszym ciągu uczyli się wspólnej odpowiedzialności za ochronę środowiska.

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u