[Nr 4/131] Kto tu rządzi? Powiat leski

Drukuj
Dodano: środa, 06 czerwiec 2012

Ani się nie spodziewaliśmy, że zamieszczony w poprzednim numerze ranking osób, które mają najwięcej do powiedzenia w powiecie bieszczadzkim wzbudzi aż takie zainteresowanie.

Część czytelników potraktowała ten ranking trochę z przymrużeniem i to było chyba najwłaściwsze podejście. Byli też tacy co podeszli do sprawy niezwykle poważnie zarzucając nam stronniczość, bowiem ich zdaniem brakło na liście wielu osób, które ich zdaniem powinny się tu znaleźć. No cóż mamy świadomość, że lista nie była może doskonała ale jak pokazały opinie po opublikowaniu listy nie myliliśmy się bardzo. Wystarczyło zamiast 20 nazwisk opublikować 25 i znalazłyby się chyba wszystkie osoby o brak których część czytelników ma do nas pretensje. Poprawimy się w przyszłym roku. Jak się okazuje lista zdobyła sobie też popularność w sąsiednim powiecie, skąd dostaliśmy sygnały dlaczego powiat leski został w tej klasyfikacji pominięty. Otóż zgodnie z tymi głosami drukujemy drugą część rankingu dotycząca tym razem powiatu leskiego.

1 Elżbieta Łukacijewska

Była przez lata wójtem gminy Cisna, a później bardzo szybko poszła w górę. Nowo powstała Platforma Obywatelska zorganizowała prawybory osób, które powinny się znaleźć na liście kandydatów tej partii do Sejmu. Elżbieta Łukacijewska znalazła się na pierwszym miejscu listy i niebawem został posłem RP. Była w sejmie przez dwie kadencje, a w końcu kandydowała do euro parlamentu z sukcesem. Jej pozycja w partii rządzącej pozwala jej na to by sporo pomóc lokalnym samorządom. Nie jest tajemnicą, że rozdaje karty w trakcie lokalnych wyborów samorządowych i w dużej mierze decyduje o tym kto tutaj rządzi. Jak wieść gminna niesie to ona zdecydowała o składzie władz w leskim starostwie.

2 Barbara Jankiewicz

Burmistrz Leska druga już kadencję. Podobno długi Leska są nadzwyczaj duże, ale Pani burmistrz zdecydowała się na kosztowną inwestycję w postaci zespołu basenów. Powołano do tego celu ekstra spółkę bo miasto nie dostało by już kredytu na tą inwestycję. Wróżono Barbarze Jankiewicz burmistrzowanie tylko przez jedna kadencję, a stało się inaczej. Pozostawiła w pokonanym polu swoich kontrkandydatów i robi swoje.

3 Marek Pańko

Starosta leski. Wybrany na stanowisko po raz pierwszy po dwóch kadencjach Marka Sceliny. Jak się mówi w Lesku został starostą za przyzwoleniem Elżbiety Łukacijewskiej wypełniając deklarację przynależności do PO. Na razie wdraża się w swoja funkcję i radzi sobie całkiem dobrze. Ciekawe czy kolejne wybory zweryfikuję go pozytywnie.

4 Janusz Ciółkowski

Radny sejmiku samorządowego województwa Podkarpackiego. Lekarz alergolog, znany ze swoich wręcz społecznikowskich działań. Dla niego najważniejszy był pacjent, co jest szczególnie ważne gdy leczy się małe dzieci. W sejmiku reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość jest członkiem komisji Ochrony Zdrowia, Polityki Prorodzinnej i Społecznej, Rozwoju Regionalnego.

5 Stanisław Szelążek

Wicestarosta leski od trzech kadencji. Potrafi się znaleźć w każdej sytuacji i pogodzić zwaśnione strony. Przez ten czas zbudował sobie dość mocną pozycję w Lesku i powiecie. Dzieje się tak mimo iż należy do Sojuszu Lewicy Demokratycznej co w powiecie leskim atutem nie jest. Jak więc widać nie przynależność partyjna decyduje o pozycji Szelążka ale jego praca przez trzy kadencje na stołku wicestarosty.

6 Stanisław Tabisz

Przewodniczący Rady Miasta Leska. Wcześniej był też burmistrzem Leska przez jedną kadencję. Niestety w czasie burmistrzowania doszło do nowego podziału administracyjnego i Lesko znalazło się w dużym powiecie bieszczadzkim ze stolicą w Ustrzykach Dolnych. Mimo, że Tabisz nic nie mógł w tej sprawie zrobić został wraz z wiceburmistrzem Andruchem odsunięty od władzy. Teraz od dwóch kadencji jest Przewodniczącym Rady . Reprezentuje PSL.

7 Józef Folcik

Dyrektor oddziału PGE Energia Odnawialna w Solinie. To chyba najbogatsza firma w powiecie. Tym samym pozycja Józefa Folcika w powiecie leskim jest równie wysoka. Dyrektor ma spory wpływ na to co dzieje się w gminie Solina oraz w powiecie leskim. Zresztą objecie funkcji dyrektora w Solinie to powrót Józefa Folcika w Bieszczady bo w latach osiemdziesiątych szefował firmie budowlanej w Średniej Wsi.

8 Robert Petka

Były burmistrz Leska. W ostatnich wyborach samorządowych startował do Rady Powiatu leskiego. Zdobył znakomity wynik i był prawie pewny objęcia funkcji starosty leskiego. Jednak działania Pani europoseł, wicestarosty leskiego doprowadziły do stworzenia innej alternatywy i starostą został Marek Pańko. Na dziś dzień Robert Petka jest sekretarzem w gminie Olszanica i nie powiedział chyba jeszcze ostatniego zdania.

9 Renata Szczepańska

Wójt gminy Cisna od chwili opuszczenia tego stanowiska przez Elżbietę Łukacijewską. Gdy Pani Elżbieta była wójtem Renata Szczepańska była sekretarzem w gminie. Obie Panie znają się więc znakomicie i Renata Szczepańska zawsze może liczyć na pomoc Łukacijewskiej. Stąd jej mocna pozycja w gminie i powiecie.

10 Ryszard Wysata

Radny powiatu leskiego z ramienia PiS. Po Haftku jest pierwszą chyba osobą w leskim PiS. Ma wpływ na ustalanie list wyborczych i na opinie i głosowania opozycji w radzie powiatu. Nie jest jednak bezkrytycznym opozycjonistą, jego wyważone opinie cenią nawet jego polityczni przeciwnicy.

11 Mieczysław Bąk

Proboszcz leskiej parafii. Niby obok lokalnej polityki, niby nie wtrąca się do decyzji władz miasta i powiatu, a jednak ma niewątpliwy wpływ na te decyzje. Jak mówią w Lesku szczególnie w Urzędzie Miasta zdanie proboszcza jest brane mocno pod uwagę.

12 Zbigniew Sawiński

Wójt gminy Solina od niepamiętnych czasów. Rządzi gminą niepodzielnie. W wyborach albo nie ma przeciwnika albo wygrywa z ogromną  przewagą głosów. Ostatnio jego pozycja chyba uległa nieznacznemu osłabieniu, jednak w dalszym ciągu nie widać osoby która mogła by z nim wygrać w wyborach.

13 Stanisław Wermiński

Ostatnio Prezes Fundacji Kolejki Bieszczadzkiej popularnej ciuchci. Doprowadził do jej reaktywacji, dzięki czemu stała się ona jedną z największych atrakcji Bieszczad. Korzysta z niej ponad siedemdziesiąt tysięcy turystów. Prócz tego kolejka daje też pracę kilku osobom co w tym regionie jest rzeczą nieocenioną.

14 Adam Basak

Prezes  Bieszczadzkiego Forum Europejskiego organizacji pozarządowej. BFE zajmuje się realizacją różnego rodzaju projektów unijnych mających na celu aktywizację zawodową mieszkańców między innymi powiatu leskiego. Dodać warto, że robi to z powodzeniem. Przykładem może tutaj być choćby realizowany ostatnio projekt „Uwierz we własny sukces".

15 Andrzej Szelc

Właściciel „imperium" Szelców w skład którego wchodzą ciastkarnia, kawiarnia, piekarnie, dom weselny. Człowiek znany ze swój uczciwości i pracowitości. Czuły na problemy ludzi, wspomagający różnego rodzaju inicjatywy społeczne. Daleki od polityki, a jednak politycy liczą się z jego opinią.

16 Krzysztof Zapała

Wójt gminy Olszanica. Pełni ta funkcję kolejna już kadencję. Wyprowadził gminę znad krawędzi zapaści finansowej. Oszczędności nie przysporzyły mu popularności choć ostatnie wybory wygrał z dużą przewagą.

17 Jan Giefert

Właściciel firmy budowlanej „Darian". Daje prace sporej grupie ludzi. Sponsoruje wiele lokalnych przedsięwzięć. Lubiany i popularny w swoim środowisku.

18 Franciszek Krajewski

Radny powiatu leskiego. Właściciel firmy transportowej Trans-Steyr. Solidny przedsiębiorca, sponsor i działacz społeczny. Rozsądny w swoich decyzjach w radzie powiatu.

19 Bogdan Szymanik

Współwłaściciel wydawnictwa Bosz specjalizującego się głównie w wydawnictwach albumowych wysokiej klasy. Ostatnio otworzył w Lesku drukarnie. Współorganizator leskiego święta książki. Firma wydała ponad 300 tytułów w nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy.

20 Adam Pałacki

Właściciel firmy Talens Polska. Największy chyba pracodawca w Lesku. Społecznik, powołał Fundację Malarstwa Polskiego. Jest głównym sponsorem fundacji. Fundacja od lat organizuje w Lesku Forum Malarstwa Polskiego.

Udostępnij na Facebooku

Komentarze  

#1 gucio 2013-04-22 13:58
Pan Zbigniew to samorządowy weteran ale musi być fachowiec albo i co innego jeszcze ........ :eek:
Cytuj

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u