[10/187] Glinne pamięta o pomordowanych

Drukuj
Dodano: wtorek, 26 grudzień 2017

Towarzystwo Miłośników Leska i Okolic i Stowarzyszenie „Razem dla Glinnego" upamiętnili pomordowanych przez UPA mieszkańców Glinnego.

Powiększ

Uroczystości 7 października rozpoczęły się od mszy świętej w miejscowym kościele Miłosierdzia Bożego, w którym zgromadzili się członkowie Towarzystwa Miłośników Leska i okolic, Stowarzyszenia „Razem dla Glinnego" i Towarzystwo Miłośników Olszanicy, a także mieszkańcy Glinnego. Podczas mszy celebrowanej ks. Adama Chochołka przypomniane zostały nazwiska pomordowanych w dniu 7 października 1945 r.: Jana Adamiaka, Antoniego Dziedzickiego i Czesława Zacharkiewicza, a także historia II Wojny Światowej i tragicznych powojennych dni w Bieszczadach. Po mszy uczestnicy przeszli na miejscowy cmentarz, gdzie odsłonięto symboliczny głaz z tablicą, na której wyryto nazwiska pomordowanych.

Powiększ

Powiększ

– Pozostało już niewiele osób z rodzin świadków dramatu. Dlatego należy przypominać o tym, zwłaszcza młodemu pokoleniu – mówił Kazimierz Adamiak podczas uroczystości.

Aktu odsłonięcia pomnika dokonała Józefa Adamiak – Podpilska, naoczny świadek tamtych wydarzeń i mordu. Małgorzata Adamiak podziękowała w imieniu rodzin za upamiętnienie zamordowanych wszystkim zgromadzonym, a szczególnie gorąco dziękowała twórcom i inicjatorom budowy pomnika i uroczystości. Ks. Adam Chochołek poświęcił pomnik za maksymą „Kamienie mówią za siebie", a na tablicy widnieje napis „W hołdzie bestialsko pomordowanych przez bandę UPA 7.10.1945 roku" i wymienione są nazwiska i imiona bohaterów.
Uroczystości zakończyły się złożeniem wieńców i kwiatów w miejscu pamięci, które upamiętniać będzie pamięć pomordowanych przez UPA. Obelisk stał się również elementem historii Glinnego, nie pozwoli zapomnieć o ponurych wydarzeniach, jakie miały tu miejsce. 72 lata temu. Nazwiska wyryte na tablicy na trwale uwiecznią pamięć o nich, jako bohaterach tamtych tragicznych dni.

Powiększ

W uroczystości udział wzięli: Ewa Nosek, Zygmunt Stram i Kazimierz Adamiak wiceprezes Towarzystwa Miłośników Leska i Okolic, Kazimierz Orłowski, Marian Pałasz, Bronisław Kowalewski i Marian Feresztyn prezes Stowarzyszenia „Miłośników Olszanicy", a zarazem radny Powiatu Leskiego, Ewa Obławska, Krzysztof Lubas i Monika Adamiak prezes Stowarzyszenia „Razem dla Glinnego", Bożena Czuryk dyrektor Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku.

Zarząd TMLiO

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u