[10/187] Narodowe Święto Niepodległości w Czarnej

Drukuj
Dodano: wtorek, 26 grudzień 2017

Moje serce jest biało – czerwone" – pod takim hasłem w gminie Czarna obchodzono 99 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Powiększ

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w kościele parafialnym w Czarnej. Podniosły nastrój tej uroczystości podkreślała obecność pocztów sztandarowych Szkoły Podstawowej, Gimnazjum oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, a także przedstawicieli władz gminy wraz z wójtem Bogusławem Kochanowiczem, przewodniczącym Rady Gminy - Janem Podrazą, komendantem Straży Granicznej – Piotrem Mielcarekiem wraz z zastępcą – Zdzisławem Borukało, pracownikami Nadleśnictwa Lutowiska, dyrektorem Szkoły Podstawowej w Czarnej – Danutą Kornaga. Podczas koncelebrowanej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, ksiądz proboszcz Jan Bróż wygłosił wyjątkową homilię o treści patriotycznej, w której podkreślił jak wielkie znaczenie dla każdego człowieka ma wolność.

Powiększ

Po mszy głos zabrał Franciszek Flak, uczestnik II wojny światowej, który wspominał ofiary ludobójstwa na Wołyniu i w regionie bieszczadzkim. W swym wystąpieniu podkreślał wielką wagę i rolę ma pamięć o tamtych wydarzeniach i zamordowanych ludziach, którzy zginęli w tak tragiczny sposób. – Musimy o tamtych zbrodniach pamiętać i przekazywać ją następnym pokoleniom by już nigdy takie przeżycia i zbrodnie nie miały miejsca – apelował Franciszek Flak.
Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikami – upamiętniającymi Akcję H-T' 1951 i ofiar II Wojny Światowej. Został również odsłonięty i poświęcony nowy pomnik – upamiętniający ofiary zbrodni ukraińskich nacjonalistów i band UPA oraz ofiar Wołynia. Pomnik w swym kształcie odwołuje się do dużego znicza, na płomieniach, którego wyryte zostały nazwy miejsc gdzie ginęli mordowani.

Powiększ

Podczas uroczystej akademii w Gminnym Domu Kultury zgromadzona publiczność miała okazję uczestniczyć w uroczystym wręczeniu przez Wójta Gminy Czarna przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę „Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie". Otrzymali je: Józefa i Michał Krakowscy, Stefania i Władysław Podstawscy oraz Romualda i Stanisław Steciukowie. Złotym jubilatom złożono gratulacje oraz odśpiewano tradycyjne sto lat i nagrodzono gromkimi brawami.
Część artystyczna uroczystości została przygotowana i wykonana przez uczniów i absolwentów Szkoły Podstawowej w Czarnej. Występy, przypominające o wydarzeniach z przeszłości, przeplatane pieśniami patriotycznymi, wprowadziły uczestników w nastrój poważnej zadumy nad poniesionymi ofiarami i nieustającymi bohaterskimi walkami oraz wdzięczność za możliwość życia w wolnej Polsce i świętowania tego ważnego dnia – Święta Niepodległości.

Powiększ

Ostatnim punktem uroczystości, była krótka prezentacja zakończonej niedawno, międzynarodowej inicjatywy młodzieżowej: „Moje – Twoje – Nasze" zrealizowanej w ramach PURWM, a dotyczącej Czarnej oraz Krystynopola, w której młodzież pracowała nad poznawaniem oraz rozpowszechnianiem historii, związanej z tymi dwoma miejscami.

Urszula Pisarska – Plezia/msm

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u