[11/188] Żołnierski opłatek

Drukuj
Dodano: niedziela, 14 styczeń 2018

Zarząd Bieszczadzkiego Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z siedzibą w Ustrzykach Dolnych zaprosił swych członków na tradycyjny żołnierski opłatek. Tegoroczny opłatek obchodzony był w Bieszczadzkim Kole ZŻWP po raz dwudziesty.

Powiększ

Otwierając spotkanie prezes Bieszczadzkiego Koła Stanisław Trzaska składał wszystkim życzenia wesołych i spokojnych świąt i pomyślności w nowym roku. Przybliżył również sprawy bieżące Koła. Gośćmi bieszczadzkich rezerwistów byli vice prezes Związku Żołnierzy WP ds. obronnych Ryszard Prorok i prezes Podkarpackiego Oddziału Związku Weteranów i Rezerwistów WP Krzysztof Juszczyk, którzy przekazali życzenia od podkarpackich rezerwistów i życzyli również wszystkiego najlepszego z okazji świąt i nowego roku.

Powiększ

W uznaniu zasług wręczono Krzyże Zasługi ZŻWP i medale związku, które otrzymali:
Złoty Krzyż Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Zbigniew Piotrowicz, brązowy: Edwin Skroczek i Krzysztof Paszkowski. Złoty „Medal XXXV lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego" otrzymał Janusz Daś. Natomiast złotym krzyżem „Za zasługi Związku Weteranów i Rezerwistów WP" wyróżniono Stanisława Trzaskę, srebrnym odznaczono Zbigniewa Sawińskiego i Henryka Semczaka, brązowe krzyże otrzymali Michał Konieczny i Krzysztof Paszkowski.

– Związek Żołnierzy Wojska Polskiego powstał jeszcze w 1981 r., kiedy to na powstawały grupy inicjatywne i zalążki organizacji skupiającej byłych żołnierzy zawodowych. Nasze Bieszczadzkie Koło właśnie obchodzi dwudziestą rocznicę powstania. Liczy obecnie 26 członków czynnych. Staramy się by nasi uczestnicy nie byli sami, udzielamy pomocy dla nich i ich rodzin w życiowych problemach – mówił nam prezes Bieszczadzkiego Koła Stanisław Trzaska.

Głównym celem są dwie zasadnicze sprawy: obrona interesów socjalno – zdrowotnych i życiowych środowiska byłych żołnierzy zawodowych oraz sprawy polityki obronnej państwa. Dzisiaj ich zadania uległy daleko idącej modyfikacji i realizowane są głównie ze sprawami reprezentowania, już nie tylko żołnierzy, ale także wszystkich służb mundurowych, w ich codziennych problemach. Wychodzimy do szkół z pogadankami o historii i tradycji oręża Polskiego. Prezes Trzaska przybliża również prace Związku polegającej na organizowaniu działalności kulturalnej, oświatowej i towarzyskiej, a także dbałości o miejsca pamięci narodowej.

Głównym naszym celem jest jednak dbanie o sprawy naszych członków i ich codziennych sprawach socjalnych. Zasadą naszą jest, że nie pozostawiamy byłych żołnierzy i ich rodzin samym sobie i tu pomagamy w rozwiązaniach często trudnych spraw życiowych byłych mundurowych – relacjonował nam Stanisław Trzaska

Podczas spotkania zaprezentowany został pierwszy tom historycznego opracowania pt.: „Żołnierz Polski. Barwy broni i służb – 100 lat historii", którego autorem jest Mirosław Żaryn, członek Bieszczadzkiego Koła ZŻWP. St. chor. szt. Żaryn jest byłym żołnierzem Wojsk Obrony Powietrznej Kraju, mieszka w Polańczyku, a jego pasją jest historia oręża polskiego. Wolumin, jaki zaprezentował na spotkaniu prezentuje na kolorowych rycinach historyczne pierwsze proporce, uzbrojenie i umundurowanie.

msm

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u