[11/188] Licealiści podsumowali swój projekt

Drukuj
Dodano: niedziela, 14 styczeń 2018

Zakończył się polsko-słowacki projekt „Nasze Karpaty. Budujemy przyszłość na fundamencie wielokulturowej przeszłości" w ramach programu Interreg. Działania projektowe realizowały dwie zaprzyjaźnione szkoły – Zespół Szkół Licealnych w Ustrzykach Dolnych i Gimnazjum w Giraltovcach na Słowacji. Nad całością projektu czuwała Kamila Walasek, nauczycielka geografii z ustrzyckiego liceum.

Powiększ Powiększ

Dużo się działo od kwietnia do listopada w ustrzyckim liceum i giraltoveckim gimnazjum. Młodzież z Polski i Słowacji została podzielona na cztery grupy tematyczne: przyrodniczą, historyczną, kulturową i kulinarną. Każda z grup realizowała odrębny program, dzięki czemu efekty ich prac są bardzo różnorodne. Wspólnym mianownikiem wszystkich zadań jest przypomnienie i zaznaczenie wspólnoty naszych terenów. Dzięki warsztatom i wykładom młodzi ludzie odkrywali, jak wiele elementów naszej wielokulturowej przeszłości zostało zniszczonych przez trudną historię XX wieku. Przecież dawniej na terenie pogranicza polsko-słowackiego żyły obok siebie różne nacje – polska, rusińska, żydowska, niemiecka, romska. Dziś ślady ich obecności praktycznie nie istnieją, stąd też projekt „Nasze Karpaty..." miał na celu przywołanie tego, co dawno minione i coraz bardziej zapomniane.
Projekt został sfinalizowany podczas uroczystej konferencji, która odbyła się 30 listopada w Ustrzyckim Domu Kultury. Podczas wydarzenia zaprezentowano efekty działań projektowych przeplatane występami artystycznymi uczniów z Polski i Słowacji. Można było również spróbować kuchni regionalnej przygotowanej przez Bożenę i Janusza Bałkotów z ustrzyckiego Muzeum Młynarstwa i Wsi „Młyn", a także zapoznać się z publikacjami i prezentacjami działań projektowych.
Efektem niemal ośmiu miesięcy trwania projektu jest publikacja „Materiały do edukacji regionalnej". Jest to zbiór konspektów zajęć dla nauczycieli i instruktorów z zakresu historii i kultury ziemi karpackiej w Polsce i na terenie Słowacji. Do publikacji dołączona jest płyta zespołu „Werchowyńcy i przyjaciele z Giraltovec" wraz z promującym ją teledyskiem. Całość jest bezpłatna i dostępna w ustrzyckim liceum dla wszystkich zainteresowanych.
Współpraca ustrzyckiego liceum i gimnazjum w Giraltovcach trwa już prawie osiem lat, a projekt „Nasze Karpaty..." jest trzecim z kolei realizowanym przez nauczycieli i młodzież z Polski i Słowacji.

Zespół Szkół Licealnych

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u