[11/188] Rozmawiali o lesie i nie tylko...

Drukuj
Dodano: niedziela, 14 styczeń 2018

„Rola i życie lasu" był tematem przewodnim spotkania szkoleniowo – informacyjnego, zorganizowanego 23.11.2017 r. przez Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne. Organizacji tego zadania podjęło się Biuro Podróży „Eko – Karpaty", samo działające w branży turystycznej i posiadające kontakty ze środowiskiem przewodników beskidzkich oraz miejscowymi przedstawicielami branży turystycznej. Osoby te na co dzień spotykają się z turystami, odwiedzającymi nasze strony.

Powiększ

Spotkanie otworzył Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. W trakcie swej prezentacji pt. „Krajoznawcza rola drzew" opowiadał o różnych ich gatunkach, przypominając wierzenia, zwyczaje i tradycje związane z drzewami. Niewielu z nas wie o historiach, jakie niosą ze sobą drzewa.

– Kiedy dawniej wchodziliśmy do lasu, zawsze zwracaliśmy się do konkretnego drzewa: buka, sosny, jodły, brzozy. Teraz wchodzimy i o wszystkich mówimy: drzewo. Nie rozróżniamy ich. Należy przywrócić szacunek do drzewa i nauczyć się je traktować jak dobrych znajomych – przekonywał Marszałek.

Część terenową na Holicy, poświęconą głownie tematom leśnym, poprowadził zastępca nadleśniczego Kazimierz Suchy. Na grzebiecie Żuków łatwo zauważyć, jak wzrosła lesistość tych terenów w porównaniu z tym, co pokazują zdjęcia sprzed II wojny światowej.

Powiększ Powiększ

Przedstawiono również wyniki badań naukowych Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dotyczące dynamiki historycznych zmian lesistości na przestrzeni ponad 150 lat na obszarze Karpat. Prowadzący omówili zasady dostępności i udostępniania lasu oraz wyjaśnili, o co chodzi „z tym kornikiem" – w końcu część zebranych miała okazję zobaczyć "gagatka" na własne oczy. Zaprezentowany został również film „Puszcza Białowieska Niemy Krzyk", dokumentujący obecny stan drzewostanów Puszczy Białowieskiej, wynikający z zamierania świerczyn, wywołanych gradacją kornika.
Jednak spotkanie było przede wszystkim okazją do wzajemnej wymiany zdań. Czasem pytania i dyskusja miła, czasem pytania – a i odpowiedzi – trudne.
W swoim podsumowaniu nadleśniczy Maciej Szpiech podkreślił rolę leśników w ochronie i powiększaniu zasobów leśnych. Wyraził nadzieję, że spotkanie stanowi początek wzajemnej współpracy pomiędzy leśnikami, miejscowymi działaczami branży turystycznej i wszystkimi pasjonatami w tworzeniu wspólnej historii Bieszczadów.

Wioletta Flis
Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u