[1/189] Pokazy Nauki w ustrzyckiej Jedynce

Drukuj
Dodano: środa, 25 kwiecień 2018

Tegoroczne Pokazy Nauki w Szkole Podstawowej Nr 1 odwiedziło kilkaset dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych z Ustrzyk Dolnych i okolic oraz uczniów ze szkół średnich. Wśród odwiedzających byli również zaproszeni goście: Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz z delegacją ze Słowacji, Zygmunt Krasowski oraz wielu nauczycieli i rodziców. Organizatorzy przygotowali różnorodne stanowiska naukowe, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Powiększ Powiększ

Najlepsi matematycy w szkole przygotowali dla młodszych kolegów i koleżanek stoisko matematyczne „Gry logiczne", na którym można było poćwiczyć spostrzegawczość, koncentrację i logiczne myślenie. Celem było pokazanie, że nauka matematyki może też być świetną zabawą, a wszystko co nas otacza jest z nią ściśle związane. Największą popularnością cieszyły się układanki Schubitrix, Tangram, Misie Zdzisie, bryły przestrzenne, siatki brył, a także sudoku.
Wszystkie dzieci, a zwłaszcza te najmłodsze były bardzo zaciekawione, chętne do pracy i niejeden raz wykazały się sprytem i logicznym myśleniem. Nie brakowało dobrej zabawy i uśmiechu. Dla najbardziej pomysłowych uczniów przewidziany był słodki upominek. Matematycy działali pod czujnym okiem A. Żarów i M. Kostrubiec-Wróbel.
Pod opieką A. Śmietany Klasa VI a zaprezentowała modele Układu Słonecznego wykonane w ramach lekcji przyrody oraz lapbooki, czyli książki tematyczne (a w wolnym tłumaczeniu – książki na kolanach) przygotowane z różnorodnych materiałów w postaci wycinków, kolorowych kieszonek, harmonijek i wachlarzy pomagających w usystematyzowaniu wiedzy. Nasze lapbooki dotyczyły stref klimatycznych. Przy stoisku przygotowanym przez stypendystki Urzędu Marszałkowskiego (Gabrysię Tchurzyk i Gabrysię Bochenek) można było obejrzeć modele komórek bakterii, roślin i zwierząt oraz poobserwować je pod mikroskopem.

Powiększ Powiększ

Uczniowie klas II gimnazjum realizowali projekt edukacyjny pt. „Między zabawą, a chemią". Przygotowali 6 ciekawych i efektownych doświadczeń. Pokazano wulkan chemiczny, burzę w probówce, pastę dla słonia. Wykrywano glukozę i niewidzialne pismo. W niektórych doświadczeniach brali udział widzowie. Prezentujący doświadczenia zwracali uwagę na groźne substancje i konieczność zachowania bezpieczeństwa podczas pracy z nimi. Wybuchy kontrolowane były przez opiekuna E. Skowrońską.
Tematem pokazów z fizyki były maszyny proste i ich zastosowanie w życiu codziennym. Uczennice klas II gimnazjum zademonstrowały działanie dźwigni dwustronnej, dźwigni jednostronnej, kołowrotu, wielokrążka i równi pochyłej, a także omówiły w jaki sposób maszyny proste ułatwiają wykonanie pracy i gdzie wykorzystuje się je w życiu codziennym. Opiekę na tym stanowisku sprawowała B. Łukacz.
Dwie grupy uczniów realizujących projekt edukacyjny z geografii prezentowali odwiedzającym swoją pracę, w tym własnoręcznie wykonane modele wulkanów i gejzeru, prezentację multimedialną, quizy oraz zagadki geograficzne. Tematami prezentowanymi z geografii były procesy endogeniczne – gejzery oraz procesy endogeniczne – wulkanizm. Opiekunem ww. projektów była M. Bednarz.
Stanowisko informatyczne w całości dotyczyło programowania i robotyki, a reprezentowali je uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Szeroko prezentowano kodowanie na matach edukacyjnych – dzieci odszyfrowywały zakodowane obrazki, sterowały robotem do celu, układały wieże z kubków wg schematu. Gimnazjaliści zaprezentowali zbudowane i zaprogramowane przez siebie roboty: słonia, węża, pieska oraz robota układającego kostkę Rubika czy robota, który pozwalał ozdobić jajko wielkanocne. Dużą popularnością wśród odwiedzających cieszyły się również mBoty, które były sterowane za pomocą tabletów i musiały pokonać określoną trasę w labiryncie. Nie zabrakło również robota, którego należało zaprogramować ręcznie. Wszystkie nasze działania spotkały się z dużym zainteresowaniem wśród dzieci szkolnych i przedszkolnych. Opiekę nad stanowiskiem sprawowała L. Lupa
Na stoisku polonistycznym przygotowanym przez panie B. Hejnowicz i I. Dwornicką oraz uczennice klasy III A gimnazjum można było pokolorować wybraną postać z bajki lub komiksu, rozpoznać na podstawie ilustracji bohaterów literackich, rozwiązać zagadki, ułożyć puzzle o różnym stopniu trudności. Osoby udzielające poprawnych odpowiedzi zostały nagrodzone kolorowymi nalepkami.
Stanowisko języka angielskiego przygotowane było z myślą o najmłodszych uczniach. Maluchy przy pomocy starszych kolegów mogły pokolorować lub wykleić z mniejszych elementów flagę Wielkiej Brytanii. Dla chętnych przygotowane były również zadania leksykalne sprawdzające znajomość słownictwa nazywającego części ciała i kolory. Nad stanowiskiem czuwały K. Błaszczak oraz A. Trybuła.
Dzieci przedszkolne i szkolne mogły również poznać i nauczyć się kilku słów w języku niemieckim. Dzieci poznały nazwy zwierząt, które utrwalały śpiewając i bawiąc się przy piosence, uczyły się przedstawiać i przyswoiły sobie podstawowe informacje o krajach niemieckojęzycznych. Była to nauka poprzez zabawę i odbywała się w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. opiekun stanowiska to I. Tama.
Na stanowisku plastycznym dzieci poznawały tajniki małych form graficznych. Tworzyły kompozycje plastyczne odbijając wzory wycięte z ziemniaków. Czuwały nad tym M. Nicko i M. Zacharjasiewicz.
Na stanowisku zabaw ruchowych nasi goście mieli możliwość wykonywania ćwiczeń z obręczą gimnastyczną oraz pokonywania sprawnościowego toru przeszkód. Z uśmiechem oraz ogromnym zaangażowaniem wspinali się, czołgali, skakali oraz przetaczali na przygotowanej dla nich salce ćwiczeń. Opiekę gimnastyczną sprawowała A. Ciślik-Kaszany.
W salce konferencyjnej uczniowie mogli zobaczyć ikony przedstawiające wizerunki Chrystusa, Matki Bożej i świętych, poznać ich tematykę, historię i symbolikę. Kluczowym punktem stoiska była gra Biblionerzy, wzorowana na znanym teleturnieju telewizyjnym – Milionerzy. Uczniowie odpowiadali na pytania w których musieli wykazać się znajomością, niekiedy bardzo szczegółową, Pisma Świętego – opiekę tu sprawował ksiądz P. Krzych.
Na stanowisku bibliotecznym przygotowanym przez A. Kądziołkę można było poczytać książeczkę oraz zabawić się z uroczymi klownami.
Dzięki rodzicom uczniów z klas I-III i IV-VI możliwe było zorganizowanie stoiska z poczęstunkiem. Zaproszeni goście mogli poczęstować się pysznym ciasteczkiem oraz ciepłą herbatką. Domowych wypieków wystarczyło dla kilkuset zaproszonych gości. Stoisko obsługiwane było przez uczniów klasy V C pod nadzorem P. Sokalskiej-Duszczyk i S. Hałys.
Sprawną organizację logistyczną zapewnił zespół gimnazjalistek pod opieką A. Głazowskiej.
Mamy nadzieję, że wszyscy nasi goście miło i z pożytkiem spędzili czas, zapraszamy znowu za rok :)

Bogatą galerię zdjęć można oglądnąć na stronie szkolnej www.zsp1ustrzyki.kylos.pl

Nauczyciele ustrzyckiej Jedynki

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u