[1/189] Powiat Leski Krainą Szybowisk

Drukuj
Dodano: środa, 25 kwiecień 2018

Podczas 39. sesji Rady Powiatu Leskiego radni przyjęli uchwałę o promocji szybownictwa w powiecie. Dokumenty lokujące leskie szybowiska datują się na rok 1930 kiedy to wydawnictwo Ministerstwa Komunikacji wydało materiał promocyjny pod tytułem „Powiat Leski Krainą Szybowisk", który szybko podjęły lwowskie organizacje akademickie: Związek Awjatyczny Studentów Politechniki Lwowskiej i Aeroklub Lwowski.

– Ogłasza się Powiat Leski Krainą Szybowisk i promuje się markę lotnictwa celem ściągnięcia do powiatu szybowników z całego świata. Promuje się szybownictwo w Powiecie Leskim, w szczególności istniejące – Akademicki Ośrodek Szybowcowy w Bezmiechowej prowadzony przez Politechnikę Rzeszowską i szybowiska w Weremieniu i Żernicy prowadzone przez organizację „Bobulandię" oraz liczy się na dalszy rozwój szybownictwa w powiecie przy współpracy z innymi podmiotami – czytamy w przyjętej uchwale.

Powiększ Powiększ

Politechnika Lwowska i Aeroklub Lwowskie uruchomiły w latach 30. XX wieku szkołę szybowcową. Podstawowe warunki szybownictwa są dogodne; prądy powietrzne o stałym nasileniu, a także prądy wstępujące, które występują właśnie na tych terenach. Warunki i zainteresowanie szybownictwem spowodowały, że również wojskowo założyło w pobliskiej Ustjanowej swój ośrodek szkoleniowy. Lata 1931-39 to okres świetności szybowiska w Ustjanowej, a wojskowe źródła podają, że było to największe szybowisko międzywojennej Polski. W paśmie Żukowa usytuowane było ponad 50 stanowisk startowych, a stacjonowało tutaj blisko 800 szybowców, na których szkoliło się kilkuset pilotów miesięcznie. Lotnisko to zostało zlikwidowane w 1945 r. W latach 90-tych XX wieku reaktywowano szybownictwo na terenie Bezmiechowej, Weremienia i Żernicy. Tereny te stanowią wartości unikatowe dla szybownictwa, a także turystycznych. Przyjmując uchwałę władze powiatu leskiego deklarują pomoc w promowaniu i wspieraniu tej części lotnictwa na podległym terenie.
Gośćmi radnych byli: poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca i przedstawiciel Urzędu Lotnictwa Cywilnego w Warszawie kpt. mgr Józef Makowski, który przekazał radnym serdeczne podziękowania za podjętą inicjatywę, a także wskazywał na uwarunkowania historyczne i patriotyczne reaktywowania „Krainy szybowisk".

Marian S. Mazurkiewicz

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u