[6/133] Aktualności leskie

Drukuj
Dodano: poniedziałek, 10 wrzesień 2012

Aktualności leskie
Sierpień 2012 r.

 

1. W śródmieściu, przy ul. Parkowej uruchomiono punkt pobrań laboratorium ALAB, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8-10. Można tu będzie zbadać krew, mocz itp. Bezpłatnie jeżeli lekarz rodzinny da skierowanie na badania lub płatne na własne żądanie.

2. Rozpoczęto rewitalizację leskiego ratusza. Ten przeszło stuletni budynek otrzyma m.in. dach miedziany, nową elewację itp.

3. Z początkiem lipca i pod koniec letniego miesiąca w Lesku odbyły się dwie ważne imprezy: Picnic Country oraz Agrobieszczady. Pogoda dopisała a także turyści. Było ich pełno w amfiteatrze i na Rynku, gdzie tradycyjnie motocykliści popisywali się swoimi umiejętnościami „paląc gumy". Wieczorem koncert w przepełnionym Amfiteatrze stanowił nie lada gratkę dla leszczan i przejezdnych gości. Uwagi dot. Agrobieszczadów podam w następnym numerze.

4. Nasz szpital otrzymał nową karetkę pogotowia marki Volkswagen, która kosztowała 350tys. zł. 200 tys. zł otrzymaliśmy od wojewody pani Małgorzaty Chomycz Śmigielskiej, a szpital dołożył 150 tys. zł. Obecnie leskie pogotowie dysponuje siedmioma karetkami. Jako szpital powiatowy, niespecjalistyczny, a więc udzielający pomocy pacjentom w prostych przypadkach, musimy mieć odpowiednią ilość karetek oraz lądowisko dla helikoptera by w razie zaistnienia skomplikowanego wypadku, z którym nasz szpital nie potrafi sobie poradzić, można było szybko wysłać pacjenta lub pacjentów do szpitala specjalistycznych w Sanoku, Krośnie, Rzeszowie lub Przemyślu. Od szybkości działania leskiego szpitala zależeć będzie zdrowie lub życie ludzkie.

5. Dyrekcja SP-ZOZ czyni energiczne wysiłki by już w drugim półroczu br. Zahamować stale rosnące zadłużenie szpitala. Aktualnie szpital posiada 162 łóżek, które obsługuje 163 pielęgniarek. Jest to niczym uzasadnione obłożenie ponieważ nasza placówka to zwykły szpital a nie klinika cz szpital wojewódzki lub specjalistyczny świadczący diagnostykę i lecznictwa na wysokim poziomie. Nasze usługi w zakresie diagnostyki i lecznictwa są stosunkowo nisko wyceniane przez NFZ i utrzymanie nadmiernego przerostu załogi (całego przedsiębiorstwa) spowoduje, że nigdy nie zarobimy tyle by można ją utrzymać. Nie zlikwidujemy zadłużenia i szpital upadnie. Dlatego też dla dobra wszystkich mieszkańców powiatu leskiego należałoby zreformować aktualne zatrudnienie całej załogi zakładu poprzez podniesienie wydajności pracy i jej reorganizację tak by przedsiębiorstwo mogło normalnie pracować za otrzymane z NFZ fundusze i zmniejszać zadłużenie.

6. W roku szkolnym 2012/13 w leskich szkołach ponadgimnazjalnych rozpocznie naukę ok. 200 uczniów, której rekrutują się głównie z powiatu leskiego oraz powiatów ościennych.

Jan Lewicki

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u