[4/192] Jubileusz Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Drukuj
Dodano: czwartek, 08 listopad 2018

W sobotę 4 sierpnia 2018 r. minęła dokładnie 45. rocznica powołania Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Z tej okazji w Ośrodku Edukacji Ekologicznej i Muzeum Przyrodniczym BdPN w Ustrzykach Dolnych zorganizowano Dzień Otwarty, w ramach którego można było zobaczyć muzealną ekspozycję, wysłuchać prelekcji i obejrzeć diaporamy przygotowane przez pracowników parku. Gościnnie wystąpił zespół „Wołosatki".

Powiększ Powiększ

Powiększ Powiększ

Bieszczadzki Park Narodowy został utworzony 4 sierpnia 1973 r. Zajmował powierzchnię ponad 5,5 tys. ha i obejmował wtedy Tarnicę, Krzemień i Halicz, a także dolne partie Połoniny Caryńskiej. Granice parku zmieniano w kolejnych latach, aż do 1999 r. Dzisiaj park zajmuje powierzchnię ponad 29 tys. ha i jest największym obszarowo w polskich górach. Park zajmuje znaczną część Bieszczadów Wysokich i kilka enklaw, z których największą jest dolina górnego Sanu. Plany jego powstania datowane są na lata 50-te ubiegłego wieku, kiedy to bieszczadzkie Połoniny znajdowały się w zarządzie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Taki układ spowodowany był poszukiwaniem pastwisk dla owiec z Podhala, kiedy góralom zabroniono ich wypasu na tatrzańskich halach.

W ramach rocznicowych obchodów zorganizowano w muzeum pokazy przyrodniczych filmów i diaporam, a w ramach Dni Otwartych zwiedzić można było ustrzyckie Muzeum Przyrodnicze. Najmłodsi mieli okazję uczestniczyć w zabawach edukacyjnych z atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez organizatorów i jedyny raz – z okazji święta – dotknąć prawdziwego miękkiego futra niedźwiedzia, a ten, choć miał groźną minę, chętnie przybijał z dzieciakami popularną „piątkę".
Atrakcją obchodów był występ zespołu „Wołosatki", który powstał w 1974 r. w stanicy harcerskiej „Operacji Bieszczady 40" prowadzonej przez ówczesną Kielecką Chorągiew Związku Harcerstwa Polskiego w Wołosatem. Repertuar „Wołosatek" to piosenka bieszczadzka, turystyczna i poezja śpiewana.

Powiększ

W Wołosatem zorganizowano plenerową wystawę fotograficzną „Parki Narodowe Polski", przygotowaną przez Ministerstwo Środowiska, prezentującą na kilkudziesięciu planszach 23 polskie parki narodowe.

msm
Źródło: wikipedia.pl

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u