Uwaga
  • Lack of access rights - File 'http:/stat.4u.pl/cgi-bin/s.cgi'

[1/139] Nowy podział Ustrzyk Dolnych na okręgi wyborcze

Drukuj
Dodano: sobota, 16 luty 2013


Jedną z najistotniejszych uchwał ostatniej w 2012 roku sesji Rady Miasta była uchwała w sprawie podziału gminy Ustrzyki Dolne na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów i granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych. Ta uchwała uzupełniła wcześniejszą z października 2012 roku dotycząca nowego podziału na okręgi wyborcze. Może pisanie o tych uchwałach jest przedwczesne, bo pierwszymi wyborami jakie odbędą się według tych nowych zasad będą wybory samorządowe z końcem 2014 roku, ale ten nowy podział może zburzyć pewne utarte schematy dotyczące szczególnie wyborów do rady miasta.

Dlatego tez budzi zainteresowanie szczególnie wśród partii i lokalnych komitetów wyborczych. Co się zmieniło? Otóż w dalszym ciągu do rady miasta wybierać się będzie 15 radnych. Siedmiu w okręgach wiejskich i ośmiu w mieście. Różnica polega na tym, że do tej pory miasto podzielone było na dwa czteromandatowe okręgi wyborcze. Powszechnie mówiło się o okręgu „stare miasto" i okręg „osiedle". Teraz miasto podzielone zostało na osiem jednomandatowych okręgów. Czy taki podział może coś zmienić w zastałym od lat składzie rady? Chyba tak. Do tej pory poszczególne komitety wyborcze wystawiały na swoich listach mocnych kandydatów znanych w całym mieście i to oni od kilku kadencji, w zasadzie bez większych zmian zasiadają w radzie.  Teraz przy podziale na osiem okręgów może dojść do niespodzianek. Dlaczego? Ano dlatego, że jeśli w jednym okręgu dany komitet wyborczy ma dwóch albo i więcej mocnych kandydatur, radnym może być tylko jeden. Natomiast rozdzielenie ich do okręgów w których nie mieszkają może zakończyć się dla nich porażką, bowiem mieszkańcy tego okręgu mogą mięć ambicje by radnym został kandydat zamieszkujący w ich okręgu. Owszem komitety mogą poszukać w każdym z okręgów swoich ludzi, ale nie zawsze muszą być oni tam najlepsi. Podejrzewam, że w związku z tą zmianą te najpoważniejsze komitety już rozpoczęły poszukiwania kandydatów. Jedno jest pewne. Do tej pory zmiany składu rady były niezbyt wielkie od lat. Są radni którzy pełnią ta funkcję od kilku kadencji. Teraz nastąpi przewietrzenie składu rady, szczególnie w samym mieście. Czy to oznacza zarazem zmianę układu sił w radzie, niekoniecznie. Na pewno jednak pojawi się w składzie rady sporo nowych nazwisk. Jak już pisałem w okręgach wiejskich zmian nie ma natomiast w mieście nowe okręgi wyborcze stworzą mieszkańcy następujących ulic:

Okręg Nr 8- Wincentego Pola, Witolda Gombrowicza

Okręg Nr 9- Jagiellońska, Piastowska, Wincentego Witosa

Okręg Nr 10- Jana III Sobieskiego, Stefana Batorego

Okręg Nr 11- Ignacego Łukasiewicza, PCK, Stokowa, Strwiążyk

Okręg Nr 12- Bieszczadzka, Fabryczna, Gen. Józefa Dwernickiego, Jasień, Naftowa

Okręg Nr 13- 29 Listopada, Adama Mickiewicza, Dworcowa, Kolejowa, Mikołaja Kopernika, Nadbrzeżna, Szkolna, Władysława Sikorskiego, Wojska Polskiego

Okręg Nr 14- 1 Maja, Boczna, Działkowa, Jana Pawła II, Janusza Korczaka, Lotników, Ogrodowa, Przemysłowa, Rzeczna, Wiejska

Okręg Nr 15- Bełska, Dobra, Krótka, Marii Konopnickiej, Nadgórna, Nowa, Pionierska, Plac Chopina, Rynek, Słoneczna, Wyzwolenia, Zielona.

/sprawozdawca/

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider



 Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u