[1/139] 10 najważniejszych wydarzeń minionego roku w powiecie bieszczadzkim

Drukuj
Dodano: sobota, 16 luty 2013

10 najważniejszych wydarzeń minionego roku w powiecie bieszczadzkim

1 Miasto Ustrzyki Dolne wraz ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Drzewiarz" zdobyło ogromne pieniądze na realizację projektu pod nazwą „Aktywizacja obszaru I Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta Ustrzyki Dolne poprzez budowę kompleksu rekreacyjno- sportowego i podniesienie atrakcyjności przestrzeni publicznej".

Powiększ

Nazwa skomplikowana i długa, ale też pieniądze na realizację spore bo wynoszące ponad 11 milionów zł. W zamian za to zmodernizuje się osiedle zwane PCK oraz powstanie kompleks sportowo- rekreacyjny przy basenie Delfin.

2 Kontynuacja największej inwestycji w Bieszczadach od czasu budowy Zakładów Przemysłu Drzewnego, czyli Ośrodka Wypoczynkowego w Arłamowie. Kontynuowano budowę nowego obiektu, a w marcu dołączono kompleksowy remont dotychczasowego budynku.

Powiększ

Po zakończeniu robót powstanie największy kompleks wypoczynkowy na Podkarpaciu z niezależnym systemem energetycznym, licznymi obiektami sportowymi i własnym lotniskiem.

3 Potężny zastrzyk finansowy dla Starostwa Bieszczadzkiego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska- Białoruś- Ukraina przeznaczony na przebudowę i modernizację drogi powiatowej Jureczkowa- Kwaszenina- Arłamów.

Powiększ

Kwota dofinansowania to ponad 10 milionów zł. Droga ta poprawi komfort dojazdu do Arłamowa, ale też skróci dojazd mieszkańcom powiatu bieszczadzkiego do Przemyśla.

4 Nadanie Bieszczadzkiemu Zespołowi Szkół Zawodowych im. Lecha Wałęsy. Uroczystości poświęcenia sztandaru odbyły się z udziałem samego patrona.

Powiększ

Jest to niezwykle ciekawy pomysł, bowiem młodzież może na żywo spotkać się ze swoim patronem, działaczem opozycji, założycielem związku zawodowego Solidarność, Prezydentem RP, noblistą.

5 60- lecie Klubu Sportowego „Bieszczady" Ustrzyki Dolne. Uroczystości rocznicowe odbyły się na miejskim stadionie z licznym udziałem byłych i obecnych piłkarzy, działaczy klubowych.

Powiększ

Impreza udana warta powtórzenia, może na 65- lecie.

6 Mariusz Zenowicz przestaje być po. Dyrektora SP ZOZ w Ustrzykach, a zostaje dyrektorem wygrywając konkurs ogłoszony przez starostwo bieszczadzkie. Jego jedynym konkurentem był jego poprzednik na tym stanowisku Marceli Kuca.

Powiększ

Konkurs odbywał się dwukrotnie ponieważ za pierwszym razem Marceli Kuca tuż przed rozstrzygnięciem wycofał swoje dokumenty.

7 Ustrzycki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już dawno impreza ta nie miała w mieście nad Strwiążem takiego rozmachu. Odbyła się w nowej hali sportowej z udziałem finalistki programu „Mam Talent" Magdaleny Welc, uczestników programu „Must Be The Music" Michała i Grześka, grup Tallib & Sztoss, Silesian Sound, Kasety oraz gwiazd wieczoru grupy Rh+ i Conrado Yanez.

Powiększ

Także kwota zebranych na Orkiestrę pieniędzy była spora bo wyniosła ponad 26 tysięcy zł.

8 Trzecia rewolucja w ustrzyckim handlu detalicznym. Biedronka tak dobrze poczuła się w Ustrzykach, że łamiąc zasady jakie sama ustaliła, czyli 10 km odległości od innego swego marketu, postanowiła postawić w mieście swój kolejny sklep. W tym celu wykupiła teren po byłym otwartym basenie otwartym i tam wybuduje kolejny obiekt. Na dodatek do Ustrzyk wróciła sieć Centrum lokalizując się w Rynku oraz placówka Cerrefoura na skrzyżowaniu ulic 1-go Maja i Rzecznej.

Powiększ

To dobra wiadomość dla mieszkańców Ustrzyk, odwiedzających miasto Ukraińców. Zła dla miejscowych handlowców, zwłaszcza dla sklepów SHU „Halicz".

9 Jan Kot ustrzycki działacz opozycji, solidarnościowiec otrzymał od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyż Wolności i Solidarności. Krzyż Prezydent nadał mu z rekomendacji Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W uzasadnieniu napisano iż przyznano mu go za zasługi w działalności  na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Powiększ

Kot za swoją działalności był internowany w stanie wojennym w Białym Boże k/Łomży. Zebrał i przekazał do Instytutu Pamięci Narodowej niezwykle dużą ilość materiałów archiwalnych dotyczących  działalności opozycyjnej i związkowej na terenie Bieszczadów.

10 Tragiczny w skutkach wypadek na ulicy 29- listopada w wyniku którego zginął 16 -letni Radek Bielec potrącony przez policyjny radiowóz. Radiowóz ścigał samochód który przejechał przejście na czerwonych światłach i zamierzał wyprzedzić jadącego na skuterze Radka. Ten w tym czasie chciał skręcić na parking przy hali sportowej. Niestety radiowóz nie zdążył już wyhamować i potrącił chłopaka. Uderzenie był dla Radka śmiertelne.

Powiększ

Sprawa wzbudziła w mieście niezwykłe wzburzenie w stosunku do policjantów. Do dziś dnia trwa jej wyjaśnianie.

Udostępnij na Facebooku

Komentarze  

#1 energetyk 2013-04-14 16:35
Tia..."w Białym Boże". Boże...
Cytuj

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u