[11/149] W Bieszczadach coraz wyraźniej słychać Wilcze Echa

Drukuj
Dodano: niedziela, 29 grudzień 2013

Czytaj więcej...
Agnieszka Łesag jest osobą aktywną,  z tych co to nie spędzają czasu w fotelu oglądając tasiemcowe seriale w telewizji. Ma setki pomysłów, może zbyt wiele by mogła znaleźć czas na ich zrealizowanie. Agnieszka kocha też muzykę i właśnie na realizację pomysłu związanego z muzyką, czas znalazła. 15 lat temu wraz z grupą przyjaciół założyła zespół. W jej żyłach płynie jakaś część ukraińskiej krwi.

Zresztą mieszkała w Teleśnicy, czyli na polsko- ukraińskim pograniczu toteż wybór muzyki narzucał się sam. Pogranicze to też granica dwóch kultur bojkowskiej i łemkowskiej, więc właśnie muzyka tych ludzi stała się muzyką zespołu powstałego z dużym udziałem Agnieszki. Jednak nie chodziło jej o dosłowne naśladowanie muzyki ludowej. Zespół, który sześć lat temu przyjął nazwę „Wilcze Echa" aranżuje ludowe utwory na swój sposób.

Powiększ

Jak mówi Agnieszka także teksty są tekstami, autentycznymi spisywanymi przez nią od starszych ludzi. Teksty te to taka  komplikacja języka polskiego i ukraińskiego potocznie zwana językiem „chahłackim" zrozumiałym przez Polaków jak i Ukraińców. Zespół koncertuje na różnego rodzaju imprezach w całych Bieszczadach i ma coraz większe grono sympatyków.

Powiększ

Dowodem na to jest choćby to iż całkiem przyzwoicie rozchodzą się płyty zespołu. Agnieszka Łesag ogromną wagę przywiązuje też do całej oprawy występów, a w niej niezwykle ważne są stroje. Agnieszka projektuje je sama. Nie chce by były to idealne kopie strojów ludowych, dodaje do nich jedynie pewne elementy z ludowych oryginałów. Wilcze Echa wydały do tej pory dwie płyty. Najnowsza nosi tytuł „Hołubka". Płyta zawiera 10 utworów; Czerwonu rutu, Hej czorna, Hołubka, Iwanku Iwanku, Jak  ja wszoł Pres tot lis, Lisom lisom, Oj wersze, Prydi chłopcy, Wisyt jabko, Zahrajte mi husli. Największą gwiazdą śpiewającą te utwory była Kwitka Cisek, Ukrainka która wyemigrowała wraz z rodzicami do USA. Przyznam się, że poziom wykonania, aranżacja wstydu „Wilczy Echom" nie przynosi. Każdy zainteresowany nabyciem płyty lub zorganizowaniem koncertów zespołu może to zrobić kontaktując się z numerem Tel; 608-058- 707

W. Stebnicki

Udostępnij na Facebooku

Facebook Likebox Slider Strona główna
 Artykuły
Kontakt


 Reklama w serwisie

© 2003-2018 NASZE POŁONINY - Bieszczadzkie Czasopismo Regionalne
Wszelkie prawa zastrzeżone

Wydawca: "NASZE POŁONINY" - Wiesław Stebnicki

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze umieszczone przez Użytkowników na stronie www.naszepołoniny.pl

stat4u